Zabiju se jako Karel Svoboda, hrozí Pomeje. Psycholožka: Potřebuje pomoc odborníka!

Stav Jiřího Pomejeho (53) není vůbec dobrý. Přestože se mu podařilo porazit rakovinu, trápí ho momentálně psychika. Před redaktorem Expresu opakovaně pronesl, že si přeje zemřít, a půlku dne strávil v hospodě, kde žal z rozchodu s manželkou Andreou zapíjel půllitry piva. Také hrozil, že se zabije jako slavný skladatel Karel Svoboda. Oslabila jeho psychiku zákeřná nemoc? To pro Expres.cz okomentovala psycholožka Zuzana Douchová.

Bývalý filmový producent Jiří Pomeje neměl vůbec dobrý rok. Byla mu diagnostikována rakovina hrtanu, kterou se mu nepodařilo porazit ozařováním, a tak držel dvaačtyřicet dní přísnou hladovku a následně podstoupil operaci, při níž mu byl nádor odebrán. Herec a dabér tak ztratil hlas a dostal tzv. slavíka, se kterým se nyní snaží sžít.V tomto období, kdy by se měl soustředit především na správnou rekonvalescenci a dávat na sebe pozor, jeho manželství postihla krize, která nakonec skončila rozchodem. Dýdžejka Andrea Pomeje totiž nesouhlasila se stylem života, kterým Jiří po návratu domů z nemocnice žil. Dle jejích slov jen vysedává v hospodě a pije, ačkoli alkohol jeho zdraví moc nepřidává. 

Jiří tato slova sám potvrdil ve čtvrtek odpoledne, kdy redaktorovi Expres.cz v podnapilém stavu řekl, že chce ve svých třiapadesáti letech zemřít. „Nechte mě v klidu umřít! Dejte mi pokoj. Chci jen umřít,“ opakoval stále s tím, že je velmi nešťastný.

Mimo vyčerpání na něm byla znát velká psychická tíha. Takto jsme Jiřího zkrátka ještě neviděli. Nabízí se tedy otázka, zda mu rakovina kromě hlasu nevzala i psychickou sílu.

O problémech musí nemocný mluvit

To pro Expres.cz okomentovala psycholožka Zuzana Douchová. „Jakákoli vážná diagnóza lidskou psychiku ochromí a rakovinu považujeme často za tu nejhorší diagnózu. Každý člověk má však jinou míru psychické odolnosti a způsobu zvládnutí nemoci. Vyrovnávání se s diagnózou rakoviny se také děje po různě dlouhých etapách, které jsou doprovázeny různými emocemi, jako je šok, popření, smutek, vztek, deprese, smíření a podobně,“ uvedla s tím, že už nemoc sama o sobě musela Jiřího velmi vyčerpat.

Andrea odjela z bytu ve čtvrtek. Jiří zůstal sám.

Andrea odjela z bytu ve čtvrtek. Jiří zůstal sám.

Muži jsou navíc podle Douchové v tomto ohledu trochu slabší, protože se nechtějí jevit jako „slaboši“, a tak o svých obavách často nemluví nahlas, což je zrovna v tomto případě velmi důležité. „Ženy mají tu výhodu, že jsou zvyklé o svých trápeních mluvit s druhými. A sdílená starost je poloviční starost. Muži více inklinují k uzavření se a snaze ‚vyřešit si to sám‘, což může někdy zhoršovat psychiku. Sociální podpora blízkých je v těchto chvílích velmi podpůrná a léčivá,“ upřesnila.

Když se tedy k nemoci přidaly ještě osobní problémy, jde podle jejích slov o velmi těžko zvládnutelnou situaci, a proto by měl takovému člověku pomoci odborník. „Nevnímala bych to jako slabost, ale možnost, jak se v celém procesu podpořit,“ řekla s tím, že pacienti, ať už vyléčení, či nemocní, většinou tuto životní událost vnímají jako pomyslný vykřičník a snaží se ve svém životě něco změnit.

Jiří na tom není dobře.

Jiří na tom není dobře.

Jenže nejen v tom dobrém ohledu. „Pro mnohé je to velká výzva podívat se na svůj život úplně z jiné perspektivy a přehodnotit určité hodnoty. A to samozřejmě může přinášet i osobní a vztahové problémy,“ uzavřela.

Jiří aktuálně problémy řeší zlatavým mokem, který popíjí v putyce vzdálené nedaleko svého bydliště. Čas tráví s místními štamgasty, kteří mu ještě přilévají.

Podle lékařů jde přitom o velmi nebezpečné řešení situace. Jiří si může přivodit potíže, a co hůř, může se dostat opět do boje o holý život.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 5. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  109
 • Tvl
  93
 • Haha
  38
 • Super
  36
 • Sladký
  33
 • Cože
  26


Komentáře