Jiří Pomeje

Jiří Pomeje zhubl patnáct kilo. | foto: Ladislav Křivan, Tilen Vajt, Jiří Pitrof

Jiří Pomeje (*14. 12. 1964, České Budějovice) je český herec, producent a dabér. Nejvíce se herecky zviditelnil hlavní rolí ve filmu Andělská tvář (2002). Jiří Pomeje tento film rovněž produkoval a dokončil ho za cenu velkého zadlužení. Film nakonec nedosáhl tak velkého komerčního úspěchu a kariéra Jiřího Pomejeho jako producenta tak skončila krachem. Finanční potíže trvaly následujících deset let a vyústily v podmínečné odsouzení. Díky prezidentské amnestii, vyhlášené Václavem Klausem v lednu 2013, mu byl trest částečně zahlazen. V r. 2017 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu. Jiří Pomeje se rozhodl pro nekonvenční léčbu čtyřicetidenní hladovkou. Podle slov jeho ženy Andrey Pomeje se rakoviny nezbavil, ale snad se postup nemoci zastavil. Po ukončení hladovky byl znovu hospitalizován se zápalem plic a zůstal v lékařské péči.

Jiří Pomeje po gymnáziu vystupoval v českobudějovickém baletu a tanci se věnoval 12 let. Poté vystudoval DAMU. V r. 1992 založil společnost Fronda film.

Jako dabér propůjčil hlas zejména akčním hrdinům jako Jean-Claude van Damme, Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone. Hrál v několika filmech, např. v Kameňáku, Playgirls, Nahotě na prodej a v Andělské tváři. Podílel se na produkci filmů Princezna ze mlejna, obou filmů Z pekla štěstí nebo Kameňák.

Jiří Pomeje je potřetí ženatý. První manželkou byla herečka Michaela Kuklová (1994–2007). V roce 2008 si vzal za manželku zpěvačku Ivetu Bartošovou (zemřela v r. 2014 spácháním sebevraždy), se kterou byl ženatý jen krátce. Jejich sen o manželství zemřel po jednom roce. Od roku 2013 je jeho třetí manželkou dýdžejka Andrea Pomeje, rozená Andrea Šťastná. S Andreou Pomeje má dceru Annu.

Články