„VŠE PRO RODINU. TAK PRAVIL PADRINO – A BASTA!“

Jedna z nejslavnějších mariánských ság se dočkala audioknižního zpracování. Kmotr, román Maria Puza popisující podhoubí klanu Corleonových z New Yorku, namluvil pro vydavatelství OneHotBook známý český herec Oldřich Kaiser.

Po druhé světové válce živě bují organizovaný zločin, jako kdyby Amerika s Alem Caponem nikdy nezatočila. Pod pláštíkem firmy na dovoz sicilského olivového oleje provozuje don Vito Corleone „stát ve státě“, v němž coby nekorunovaný vladař pořádá audience prosebníků. Stačí lusknout prsty, aby si je dobrodiním zavázal. Policie, finanční magnáti, dokonce i FBI, jeho vliv sahá až do nejvyšších kruhů. Jenže pak se na scéně objeví drogy – a s těmi hlava rodiny nechce nic mít. Když vypukne spor pěti klanů o nová odbytiště, poznamenají vendety i padrinovo zdraví. Jeho synové tedy budou muset prokázat, že zvládnou otěže otcova elegantního byznysu se smrtí převzít.

Dnes již kultovní příběh románu Kmotr zfilmoval krátce po jejím vydání režisér Francis Ford Coppola. Jeho film z roku 1972 se dočkal celé řady ocenění a stejně tak i představitel hlavní role. Marlonu Brandovi vyneslo jeho ztvárnění mafiánského padrina Oscara i Zlatý glóbus a dodnes k Puzovu dílu neodmyslitelně patří. Pro audioknižní vydání tak bylo třeba najít hlas, který by Kmotrovi dokázal dodat obdobně ikonický ráz.

Oldřich Kaiser ztvárnil během své dlouhé kariéry na divadle i ve filmu desítky rolí uhrančivých hezounů, tvrďáků i životem zkoušených mužů, které čeká střet reality a morálky. I díky tomu byl pro padrinovo balancování mezi úskalími dobra a zla tím nejlepším možným interpretem. „Získal si mě tím, že nehodlal život svůj a svých blízkých zaneřádit dealerstvím drog,“ říká Kaiser o hlavní postavě Kmotra, hlavě mafiánské rodiny donu Vitu Corleonovi. „Bezesporu už pár měsíců po druhé světové válce doceňoval jejich obchodní potenciál, ale nechtěl s tím svinstvem nic mít. Jeho nekompromisní postoj v té záležitosti mě nakonec do příběhu vtáhl natolik, že jsem další stránky hltal, byť se kvůli tomu mezi gangy rozhořela div ne bratrovražedná řežba. A byl to pro mě taky rozhodující moment, proč jsem nakonec kývl, že mu dám svůj hlas.“

OneHotBook

Režijního vedení se ujal zkušený Michal Bureš, jehož práci si Kaiser pochvaluje. „Na Michalu Burešovi si cením preciznosti i tvrdohlavosti,“ přikyvuje. „Naučil mě myslet jako oba donové z rodu Corleone – vcítit se do jejich uvažování jinak, než se to dělá na běžné scéně. Úžasně mě to inspirovalo a postupně jsem se do toho položil tak, že jsem se na frekvence těšil.

Preciznost se projevila také na přípravě titulu, samotné nahrávání a proces výroby audioknihy trvaly s přestávkami takřka dva roky. A jaké další tituly by jako audioknihy Oldřich Kaiser toužil dělat? „Lepší je netoužit, ono to možná přijde samo. Třeba mi udělají nabídku, kterou nebudu moct odmítnout, jak prohlašoval starej padrino,“ dodává.

Audiokniha Kmotr v celkové délce 23 hodin 29 minut vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí (za 549 Kč) a na nosiči CD mp3 (za 599 Kč). Ukázku k poslechu najdete ZDE.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
16011
15448