Jak utéct ze zadrátovaného „tábora míru“?

Příběhy od renomovaného publicisty vycházejí 30 let po sametové revoluci jako audiokniha

Praha 21. listopadu 2019 – Vydavatelství OneHotBook vydává při příležitosti 30. výročí sametové revoluce audioknihu Příběhy železné opony. Autor Luděk Navara v ní přináší na čtyři desítky příběhů lidí, kteří se pokusili utéct ze zadrátovaného „tábora míru“. Pohnuté osudy interpretují Bára Štěpánová, Jiří Hromada a Pavel Soukup.

Přísně střežené hranice komunistického Československa se SRN a s Rakouskem se staly dějištěm tisícovek tragédií, při nichž se odvážlivci pokoušeli uprchnout z „tábora míru a socialismu“ obehnaného ostnatým drátem. Česká stěna smrti a její tvůrce, Jak se muži měnili v žáby, Splynout s kmenem stromu či Slovenský Ikaros – názvy kapitol knihy znějí v současném kontextu spíš surrealisticky, avšak v letech 1948–1989 odkazovaly k nelítostně krvavé skutečnosti a potvrzovaly neobyčejnou vynalézavost lidí toužících po životě ve svobodě. Renomovaný publicista komentuje na čtyřech desítkách příkladů represe režimu, jemuž se podle dobových statistik povedlo zmařit víc než 90 procent útěků „za kopečky“, a předkládá je jako memento pro dobu, která už i na politické úrovni začala trpět ztrátou paměti.

OneHotBook - Luděk Navara - Příběhy železné opony

Publicista Luděk Navara se represivní povaze komunistického režimu a pokusům o rezistenci proti němu věnuje dlouhá léta a publikoval na tato témata především na stránkách MF Dnes stovky článků, rozhovorů i komentářů. Poprvé jeho soubor Příběhů železné opony vyšel v roce 2004 a při příležitosti 30. výročí sametové revoluce teď vychází v aktualizovaném vydání. A nejen proto, že podle slov Oldřicha Tůmy, někdejšího ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, „jeho kniha nejenže zasvěceně postihuje jednu z důležitých podob bývalého režimu, nejenže je dobře napsaná a čte se jedním dechem, ale měla by se číst také jako skutečné memento toho, jak naše nepříliš dávná minulost opravdu vypadala“.

Audioknihu pod režijním vedením Hynka Pekárka načetli herci Bára Štěpánová a Jiří Hromada. Předmluvu čte Pavel Soukup. Nahrávku v délce 11 hodin a 44 minut doprovází originální hudební koláž. Titul je k dispozici jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí (za 299 Kč) i jako CD ve formátu mp3 (za 329 Kč). Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu tuto audioknihu zakoupit jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout ZDE

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
10135
21793