Konec barů v Čechách? Podniky jsou ve vážné krizi kvůli protikuřáckému zákonu

Zákaz kouření platí od konce května. | foto: Profimedia.cz

Protikuřácký zákon rozpálil vzteky do běla především provozovatele hospod, kteří nyní musí řešit, kam kouření chtivé zákazníky vykázat. Většinou kuřáci odchází před podnik, ne všude je to ale možné. Dojde ke smrti mnoha kultovních podniků a všichni si budou muset zvyknout, nebo se hospodští spojí k revoltě?

O tom, že kultovní Blue Light končí, se v poslední době mluvilo snad všude. Jeho majiteli nebyla prodloužena smlouva, protože kuřáci, kteří nyní musí holdovat svému zlozvyku na ulici před podnikem, vytvářeli nadměrný hluk.To se však nelíbilo majitelce domu v pražské Josefské ulici, v níž Blue Light sídlí, protože v něm sama provozuje hotel a hosté si opakovaně stěžují na hlučící kuřáky pod okny.

Kultovní bar Blue Light končí!

Kultovní bar Blue Light končí!

Tento problém se však dotýká také množství jiných podniků. Kupříkladu na pražském Smíchově se do potíží dostala oblíbená hospoda Lalibela, vyhlášená skvělými burgery. Vykázat kuřáky před dům zde není možné kvůli majiteli domu, který kouření na chodníku před budovou zakazuje. Proto majitelům podniku neprodloužil smlouvu. Lalibelu tak čeká posledních 14 dní provozu.

Některé podniky se potýkají s odlivem zákazníků. V ulici Na Bojišti sídlí Café bar Elysium, který znají především pražští příznivci fantasy literatury a deskových her. Dříve bývala hospoda k prasknutí plná a problém s kouřením zde řešili originálně - v určité dny a hodiny byla nekuřácká a kdo se dýmu chtěl vyhnout, navštěvoval ji v těchto termínech. Nekouřilo se zde také, když si dostatečně velká skupina podnik předem zarezervovala a oznámila obsluze, že si svůj večírek přejí nekuřácký. Ostatní příchozí se pak museli přizpůsobit.

Elysium se nicméně stejně jako mnohé jiné podniky dostalo do existenčních problémů.

„Může a nemusí to souviset s nabytím účinnosti protikuřáckého zákona, nicméně Elysium od začátku června zaznamenalo neuvěřitelný odliv návštěvníků. Následkem toho se náš i Váš oblíbený podnik, který si na sebe doposud více či méně vydělával, dostal do vážných finančních potíží. Snažíme se nalézt nějaké řešení, abychom Elysium nemuseli zavřít. Nicméně protože na zázraky není spoleh, chtěli bychom poprosit Vás, naše vážené hosty, abyste na Elysium z jakéhokoli důvodu nezanevřeli a vraceli se k nám. Posedět, slavit, povídat si. Elysium tu nebylo a nebude pro nás tři, abychom na něm vydělávali. Přejeme si, aby zde bylo pro nás všechny, abychom se měli kde scházet a potkávat,“ uvedli majitelé hospody na sociální síti.

Elysium znají především fanoušci fantasy, deskových her, komixů a podobných věcí.

Elysium znají především fanoušci fantasy, deskových her, komixů a podobných věcí.

Jediným řešením však zatím zůstává na situaci si prostě zvyknout. Někteří hospodští na sociálních sítích sice zvažují různé petice, nicméně na ničem konkrétním se zatím neshodli. Mezitím však konec ohlašují další a další hospody.

Nezbývá než doufat, že podobně mrzký osud nepotká také váš oblíbený podnik...

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:56 13. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Tvl
  17
 • Haha
  16
 • Cože
  9
 • Trapas
  7
 • Sladký
  6


Komentáře