To se vám líbit nebude. Za čtyři roky musíme vyházet staré televize!

Co asi dávají na širokoúhlé televizi? Možná něco o stavění zdi na hranicích s Mexikem, kde byla televize vyrobena | foto: reprofoto mirror.co.uk

Novela zákona o elektronických komunikacích slibuje snížit ceny dat mobilních operátorů. Zda k ní reálně dojde či ne, to ukáže budoucnost. Telekomunikační zákon by měl hlavně řešit takzvanou druhou televizní digitalizaci. Tudíž DVB-T2. A co musí následovat, to příjemné není.

Bohuslav Sobotka tvrdí, že novelizovaný zákon ve výsledku vytvoří tlak na mobilní operátory, kteří sníží ceny za data. Má se tak stát například posílením pravomocí Českého telekomunikačního úřadu (ČTU). Jenže to je spíš zbožné přání a krycí manévr pro podstatu věci.V novele se totiž především jedná o druhou digitalizaci televizního vysílání. To bude možno sledovat pouze s přístrojem vybaveným speciálním tunerem nebo po dovybavení speciálními set-top-boxy.

Jenže podle odhadů takové televizory má sotva desetina domácností. Takže nezbyde než koupit novou televizi, nebo zakoupit doplňkové zařízení.

„Novela původně byla o takzvané druhé digitalizaci a vláda bude nutit občany, aby zhruba za pět miliard nakoupili nové televize. A myslím si, aby tohle vláda překryla, tak začali říkat, že tam dali nějaké tři paragrafy ohledně pravomoci ČTU nebo rychlejšího převodu mobilního čísla,“ komentoval meritum věci pro Echo 24 Zbyněk Stanjura z ODS.

Bude zajímavé sledovat, kdo bude z přechodu na DVB-T2 profitovat nejvíce, ale občané to určitě nebudou. Úplný přechod domácností na nový systém se plánuje do začátku roku 2021.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 2. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  64
 • Trapas
  54
 • Tvl
  25
 • Super
  16
 • Sladký
  13
 • Haha
  12


Komentáře