Velká debata vítězů: Moravec dostal čočku za naivní otázky!

Bezprostředně po volbách se lídři kandidátek sešli ve studiu ČT 24 k velké povolební debatě. Divákům se svěřili se svými očekáváními a přáními do budoucna. Rovněž museli čelit nátlaku Václava Moravce, který se je snažil přimět, aby vyslovili své názory na koalice. Z moderátora měli legraci!

Volební debata po sečtení hlasů se stala terčem kritiky. Moderátor Václav Moravec totiž na lídry stran útočil špatně zvolenými otázkami a pár hodin po volbách se je snažil přimět, aby navrhli možné koalice. Vůdci kandidátek  jeho nátlak pobaveně odráželi. Po celkově nekvalitním zpracování voleb ze strany České televize se tak jedná o další střípek do smutné mozaiky. Samotné výroky zúčastněných byly přesně takové, jak se dalo předpokládat. Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek by rád udržel rovnováhu. „Doufám, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory,“ uvedl v povolební debatě ČT 24. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by ale bylo nepraktické, pokud by místopředsedů bylo více než pět. Jaroslav Faltýnek přiznal pochybnosti. „Dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá.“ 

Zaorálek doufá, že by nová vláda mohla vzniknout během prosince, pokud všechno půjde tak, jak má. „Doufám, že se bude respektovat systém poměrného zastoupení, bude to asi záležet na tom, jak rychle se bude vytvářet nová koalice,“ řekl v debatě.

ANO se bude podle Faltýnka snažit, aby k dohodě došlo co nejrychleji. „Je to o konsenzu, dohodě. Dohoda bude asi složitější, protože subjektů je tam více než doposud,“ uvedl. Vzhledem k tomu, že se do Sněmovny dostalo devět stran, je podle něj dobře, že prezident svolání poslanců zatím odkládá, aby každý měl dost času na rozmyšlenou.

Podle Miroslava Kalouska má však prezidentovo otálení jiný důvod. „On se stal teď silným hráčem v ustanovení příští vlády. Bude si dávat pozor, aby ti, kdo mu ještě jasně nevyjádřili nepodporu, mu tu nepodporu nevyjádřili dál, řekl. 

Co se SPD Tomia Okamury týče, vyjádřil se Tomio Okamura jednoznačně. „Pokud všechny osoby budou očištěny, půjdeme do koalice s kteroukoli stranou, místo toho, abychom se hádali. Raději můžeme co nejdříve prosadit zákon o obecném referendu a dorovnávat důchody.“ 

Fotogalerie


Komentáře