Cestujete po puči do Turecka? 12 praktických rad, které vám pomohou vrátit se domů ve zdraví

Co letos v Turecku? Hlavně se válet! Je to nejbezpečnější. | foto: koláž Expres.cz

Je Turecko v tuto chvíli bezpečná země? Mám jet na dovolenou, nebo ji mám raději zrušit? Na to se po pokusu o vojenský převrat ptá asi každý, kdo má v nejbližších dnech nebo týdnech namířeno do země půlměsíce.

S ohledem na aktuální vývoj situace v Turecku Ministerstvo zahraničních věcí ČR českým občanům doporučuje do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního tranzitu na mezinárodních letištích v Ankaře a v Istanbulu) necestovat vůbec.Pakliže si ale nedáte říct, nebo do Turecka zkrátka musíte, připravili jsme pár doporučení.

1. Při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti, zdržovat se pokud možno v prostorách hotelů, vyhýbat se větším shromážděním osob a centrům větších měst.

2. Obecně se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob, zejména na turisticky frekventovaných místech, a v případě nenadálé situace respektovat pokyny místních úřadů, uvádí ministerstvo zahraničí.

Co to vlastně znamená - Jednoduše řečeno, vyhýbejte se místům, kde je velký nával lidí. Odpusťte si trhy a shlukování v uličkách, bez suvenýrů to také pro jednou vydržíte. Letos si raději udělejte válecí dovolenou u bazénu a na pláži někde v letovisku, tam vám bude nejlépe a hlavně nejbezpečněji. Turecko má tradičně nejlepší all-inclusive odpočívací servis, na cestování po pevnině jsou vhodné zejména v této době jiné země. Výlety na Pamukkale, za tkaním koberců do hor nebo do Kapadocie si nechte na jindy.

Důležité kontakty

V případě naléhavé potřeby mohou občané ČR, kteří se ocitnou v nouzi, kontaktovat stálou konzulární a diplomatickou službu Velvyslanectví ČR v Ankaře na telefonním čísle +90 532 375 1387 nebo stálou konzulární a diplomatickou službu Generálního konzulátu ČR v Istanbulu na telefonním čísle +90 533 257 3880.

3. Nezapojujte se do žádných shromáždění nebo protestů.

4. Svoje politické názory si nechte pro sebe a neobtěžujte jimi místní. nemuselo by to dobře dopadnout! Máte-li chuť se pobavit s Turky o jejich názoru, nechť, ale pamatujte, že mlčeti je v tomto případě zlato a bezpečnější je pouze poslouchat.

5. Pozorně sledujte zprávy a aktuální situaci.

6. Mějte s sebou hotovost.

7. Kupte si klasickou papírovou mapu nebo si stáhněte offline mapy. Ne vždycky budete mít možnost být na internetu. V případě nebezpečí nebo chaosu to platí dvojnásob.

8. Mějte pokud možno pořád nabitý mobil.

9. Nic nezkazíte tím, když budete mít s sebou malou autolékárničku.

10. Uložte si v mobilu nebo si napište na papír, který vložíte do peněženky, kontakty na ambasády, úřady, které byste mohli potřebovat, kontakty na taxikáře, číslo na vaši pojišťovnu a tísňovou linku.

11. Mimo turistická letoviska a velká města je třeba počítat s možností, že samotná žena vzbudí pozornost.

12. Aktuální situaci v Turecku sledujte na stránkách ministerstva zahraničí.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:31 16. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  12
 • Super
  11
 • Trapas
  11
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  9


Komentáře

Expres.cz