Český lev Pavel Nový: Jestli bude někdo zakazovat bulvár, půjdu první do ulic

Po převzetí životního ocenění za ztvárnění hlavní role ve filmu Bába z ledu odjel Pavel Nový na pár dní do zahraničí a prý je rád, protože ho to zbavilo starostí, které přineslo další dění. Zároveň má jasný názor na politiky, kteří chtějí omezovat média. Připomíná Gottwaldovy čistky i listopad 1989.

Pavel Nový na slavnostním večeru, který přenášela Česká televize, s chutí a rád podepsal dokument Jana Svěráka Pět vět na obranu ČT. Veřejnoprávní média jsou podle oceněného herce jediným garantem nezávislosti a útoky na ně ze strany našich politiků jsou nebezpečnou hrou, která je má zbavit kontroly.

„Novináři mají mít nezávislost. Já třeba nemám rád bulvár, ale jakmile ho někdo začne zakazovat nebo regulovat, tak já budu první, kdo půjde do ulic. I bulvár má svoji funkci. Hotovo, nazdar. Jestli s ním někdo nechce komunikovat nebo si myslí, že mu ubližuje, ať je žaluje, nebo s nimi nemluví. Ale nemůže je nikdo omezovat,“ prohlásil v Parlamentních listech.

Pavel Nový říká, že mu to v lecčem připomíná 17. listopad, kdy s ostatními herci stávkovali a jezdili po republice. Dnes proti režimu probíhá boj jinak, už přes sociální sítě a internet.

„Bohužel se soudruhem Zemanem to budeme muset pět let vydržet. Pokud vydrží on. A co se týče soudruha Babiše: Já se zapojím do všech možných akcí, aby nebyl premiérem, protože člověk trestně stíhaný nemůže být předsedou vlády. To je přece v normální společnosti kravina,“ myslí si hvězda komedie století. 

Pavel Nový je na svého Českého lva patřičně hrdý.

Zároveň připomíná praktiky, které pro kontrolu státu používal pod dohledem Stalina Klement Gottwald. „Já to beru tak, že my jsme se ozvali nikoli jako nějaká kulturní fronta, jak říkali bolševici. My jsme se ozvali jako občané tohoto státu. Jsem občan České republiky a nechci, aby se tu děly podobné věci. Chovají se jako kdysi Gottwald od nějakého 46. roku a mají na své straně ausgerechnet (prostě) prezidenta! Tečka. Tehdy proti sobě měli slabého prezidenta, který byl po několika mrtvicích, a taky to podle toho dopadlo.“

„Já tu situaci přirovnávám především k tomu, co se dělo před rokem 1948: Gottwald přeci také vyměňoval lidi na různých postech, zvláště bezpečnostních. Ministr vnitra Nosek pak vyhazoval jednotlivé velitele okrsků policie. Všude byli komunisté,“ říká Nový a také vzpomíná jméno zesnulého prezidenta Václava Havla

„Myslím, že by byl mezi prvními, kdo by se ozval. To určitě, o tom jsem plně přesvědčen, ačkoliv se ho už zeptat nemůžeme.“

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:48 12. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  88
 • Super
  33
 • Haha
  14
 • Cože
  7
 • Tvl
  7
 • Sladký
  6
Komentáře