Němce prohnali, ale pachuť zůstává. Z výsledku i diváků. Proč není na mistry světa vyprodáno?

Český smutek. Reprezentace tentokrát měla na to, aby proti Německu uhrála aspoň remízu. | foto: iDNES.cz

Hráli slušně, ale na mistry světa to (jako vždy) nestačilo. Čeští fotbalisté prohráli v Praze s Německem 1:2 a postup na mistrovství světa je už jen utopií. Navíc byl zápas ovlivněn přehmaty asociace ve vztahu k fanouškům.

Zase to platilo. Nejslavnější výrok v dějinách světového fotbalu opět ožil v pražském Edenu. „Fotbal je jednoduchá hra: Dvacet dva lidí se devadesát minut honí za míčem a nakonec vždycky zvítězí Němci,” pronesl kdysi slavný anglický útočník Gary Lineker.V Edenu se to potvrdilo. Byť Němci rozhodně netopili pod kotlem na plné obrátky, nakonec Čechy v kvalifikaci o mistrovství světa porazili 2:1 a ještě víc jim zablokovali cestu na velký turnaj do Ruska.

Takhle, ta je prakticky zničená, rozbombardovaly ji výkony českého týmu na začátku kvalifikace. Rozhodně ne ten páteční proti Německu. Ten byl totiž (i když mistři světa opravdu umí hrát na vyšší obrátky) poměrně pozitivní.

Vyčníval v něm záložník Vladimír Darida, jenž dal exkluzivní gól a byl nejlepší na hřišti. Je vidět, že se fotbal učí v Německu, kde patří mezi respektované postavy Bundesligy. Ale zase ne úplné hvězdy, k tomu ještě nedorostl.

Vladimír Darida byl nejlepším českým hráčem, dal výstavní gól.

Vladimír Darida byl nejlepším českým hráčem, dal výstavní gól.

Druhým českým lídrem byl trenér Karel Jarolím. Postavil totiž fungující taktiku. Pět obránců brzdilo největší německé zbraně, od téhle zdi vzadu se Češi odráželi do rychlých kontrů.

„Vzadu v defenzivě jste stáli dobře,” vystihl plus středopolař Darida.

Do té chvíle bylo vše v pořádku.

Jenže na druhé straně hřiště už to skřípalo. Slušné šance měli Jakub Jankto, Jan Bořil, Jan Kopic, ale pokaždé zaváhali. Theo Gebre Selassie zase šíleně pokazil rozhodující rozehrávku.

Jakub Jankto ukázal proti Němcům, že může být budoucí oporou.

Jakub Jankto ukázal proti Němcům, že může být budoucí oporou.

Ukázalo se, že tihle kluci jsou jen evropský průměr, i když například u Jankta se to může změnit. Proto Němci hrají v Bayernu, Chelsea, Arsenalu a Češi v Kodani, Plzni či Udine.

„Šli jsme do toho odhodlaně, ale měli jsme víc vytěžit z těchto situací. Finální fáze je škoda,” povzdechl si kouč Jarolím. Ano, proto jeho tým prohrál. Dalo se čekat, že Němci dva góly dají, vždyť jich v sedmi utkáních kvalifikace nasázeli devětadvacet. Češi jen deset...

Výsledek je tedy průšvih, ale v Edenu se udály ještě dva. A to možná větší, než bylo samotné vyústění zápasu.

Zaprvé: Na Němce, na mistry světa, nebylo vyprodáno. To je ostudný skandál. Směšně v této souvislosti vyznívá názor, že by český fotbal potřeboval národní stadion minimálně pro 40 tisíc diváků.

V Edenu jich bylo 18 tisíc, z možné kapacity nebylo naplněno pět stovek míst. Kdo za to může? Samozřejmě fotbalová asociace, která nasadila brutální ceny. Nejlevnější lístky stály 890 korun, horní hranice se vyšplhala na tři tisíce. To je moc.

Zadruhé: Mraky lidí se dostaly na stadion až v průběhu prvního poločasu. Klidně půl hodiny po jeho začátku. Jeden z fanoušků upozorňoval na Twitteru, že se mu to přihodilo, i když přišel do Edenu už tři čtvrtě hodiny před zápasem.

Mohly za to příliš zdlouhavé procedury u vstupu. „Zcela jednoznačně by se nám to nemělo vstávat, omlouváme se,” řekl po utkání Martin Malík, generální ředitel marketingové firmy STES, která je dceřinou společností asociace.

Tak to se také povedlo.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:49 31. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Trapas
  7
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Tvl
  5
 • Sladký
  4


Komentáře