Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Shnilé zuby čtyřletého Vojty šokovaly Česko. Sehnat zubaře zdarma je nemožné, říká Šmucler

  Ve Výměně manželek se tento týden kupodivu nebudou řešit hysterické hádky mezi partnery, ale zkažené zuby jednoho z dětí. Chlapec má tak prohnilý chrup, že ho bolí i jíst. Právě zuby malého hocha otevřou celospolečenské téma, které řeší každý rodič, jak je těžké v Česku sehnat zubaře. Podle některých nadlidský úkol, podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera nic náročného. Jenom si musíte připlatit.

  Jak je v České republice náročné sehnat zubaře? Toto téma otevře středeční díl Výměny manželek, v němž má teprve čtyřletý Vojta tak zkažené zuby, že mu dělá obtíže se i najíst. 

  Zatímco jedni ze zničeného chrupu malého chlapce viní jeho lhostejné rodiče, druzí tvrdí, že je v České republice nemožné sehnat zubaře. Někteří komentující na sociálních sítích pořadu tvrdí, že volného stomatologa sháněli i roky.

  Podle Romana Šmuclera to je nesmysl. Přiznává ale, že v České republice až milion lidí nedostává kvalitní zubařskou péči.

  „On ten problém fakticky není. Je ale problém sehnat zubaře zadarmo na zdravotní pojišťovnu, protože pojišťovny přesouvají peníze na covid a podobné věci. Teď je covid, v minulosti byly jiné věci. Pořád je něco. Letos se dávaly covid odměny a peníze ze zdravotnictví se ze zubů přesunuly do nemocnic,“ říká Šmucler s tím, že problém je částka, kterou mají ročně na péči na jednoho pacienta.

  „Na pacienta máme na rok 1400 korun. Za to vám dentální hygienička neudělá ani dvě prohlídky. Ten stát počítá s tím, že si většina lidí péči doplatí. Pak problém není. Zubařů je tolik, jako nikdy nebylo. Sehnat ho na pojišťovnu je ale těžké,“ potvrzuje Šmucler.

  Teprve za ministra Vojtěcha se to začalo řešit

  Podle něj má v České republice milion lidí špatnou zubařskou péči.

  „Za ministra Adama Vojtěcha se to začalo řešit. To byl první ministr, kterého to trošku zajímalo. Každý jiný ministr řekl, že ho zuby lidí nezajímají. Vojtěch byl první, kdo to chtěl řešit, také se ty peníze za něj zvedly. Dneska to je 1400 korun, což je směšná částka, ale když on nastupoval, bylo to tisíc korun. Hygienička vám za tisíc korun sundá zubní kámen a my za to máme udělat dvě prohlídky ročně, plomby a další zákroky,“ popisuje Šmucler, který má pro pacienty bez zubaře radu nad zlato: ať jim je sežene jejich pojišťovna. Druhým dechem ale dodává, že se tak neděje.

  „Těším se, až nějaká pojišťovna bude mít reklamu: Seženeme vám zubaře. Jsou pojišťovny, které s tím nemají problém, a pojišťovny, které mají obrovské problémy, protože nebyly zvyklé se o pacienty starat. Někdy ale stačí se přehlásit a bude klid. Správný postup ale není, že vám pojišťovna pošle seznam doktorů a vy si je máte obvolat. To je navíc nezákonné,“ říká Šmucler.

  „Jestli má ale někdo černé zuby, není to tím, že není zubař, ale že rodiče kašlou na prevenci,“ dodává na závěr Šmucler.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz