Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Slavní čeští boxeři Štěpán a Lucie: Zápas Marpa s Rytmusem je urážka, v cizině by se to nestalo

  Štěpán Horváth obhájil třikrát titul mistra Evropy organizace WBO, Lucie je držitelka pásu mistryně světa i Evropy organizací WBC a WBO. | foto: Archiv Štěpána Horvátha a Lucie Sedláčkové

  Patří mezi českou boxerskou špičku, přesto o ně doma není zájem. Lucie Sedláčková a Štěpán Horváth se proto rozhodli vycestovat do zahraničí, kde zkoušejí své štěstí. Expresu nyní poskytli otevřený rozhovor, ve kterém nekomentují jenom aktuální stav českého boxu, ale i různé výzvy mezi českými bijci, s nimiž se roztrhl pytel. Co si myslí o zápasech Marpa a Rytmuse a jaký na ně udělal dojem Jakub Štáfek?

  Už to vypadalo, že boxeři Lucie Sedláčková a Štěpán Horváth, kteří spolu tvoří pár, budou muset ukončit své profesionální kariéry. Přes rok nezápasili, v Anglii, kde pobývali, se nijak zvlášť neuchytili, přesto nepřestali doufat v návrat do ringu.

  Lano nečekaně přišlo kupodivu ne z Česka, ale z Monaka, jemuž se oba na dva roky upsali.

  V rozhovoru pro Expres promluvili nejen o svých plánech do budoucna, ale také okomentovali stav na české boxerské scéně, přidali i pohled na MMA zápasy, které jsou aktuálně na vzestupu.

  Před dvěma měsíci jste se přestěhovali do Monaka. Co vás tam zavedlo?

  Štěpán: Do Monaka nás zavedla naše kariéra. Podepsali jsme tam smlouvu na dva roky.

  Bylo těžké se tam dostat?

  Štěpán: Oni kontaktovali přímo Lucku.

  Lucie: Kontaktoval mě manažer stáje, že by chtěl schůzku. Já jsem na to dlouho nereagovala. Když mi ale pak napsal, že je to čistě profesionální, odepsala jsem mu a jeli jsme tam. Líbilo se nám tam, řekli jsme si spoustu věcí a plácli jsme si.

  Proč jste opustili Česko?

  Štěpán: Neměli jsme zde budoucnost. Buď jsme mohli kariéry ukončit, nebo za vlastní peníze vycestovat a zkusit štěstí v zahraničí bez ničeho. Vzali jsme si batohy a šli jsme.

  Život v Monaku musí být pro batůžkáře drahý.

  Štěpán: Je hodně drahý.

  Máte na něj?

  Lucie: Dostali jsme takovou nabídku, že nebylo o čem přemýšlet. Byla by hloupost to nevzít.

  Štěpán: Máme tam veškerý servis. Člověk tam samozřejmě utratí dost peněz. Je to drahé, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout.

  Vy jste oba dlouho nezápasili. Nebojíte se návratu do ringu?

  Lucie: Já jsem typ, kterému pauzy vyhovují. Čím mám delší pauzu, tím jsem připravenější. Za mě je to super. Odpočinula jsem si, vyřešila jsem si osobní věci a teď se pomalu vracím.

  Štěpán: Proti mně hovoří věk, ale v hlavě jsem si to přetočil, že je to jenom číslo, a musím říct, že se cítím skvěle. Vše je ale dané tím pozitivním přístupem týmu. Když máte čistou hlavu, i tělo omladíte.

  Jaké jsou rozdíly mezi tréninkem v zahraničí a v Česku?

  Lucie: To se nedá popsat. Trenér je Francouz a má zcela jiný přístup nejen na sport, ale i na život jako takový. Tam jsou lidi víc uvolnění, nejsou tolik ve stresu, protože nemají deset rolí, ale jenom jednu a té se věnují. Chtějí z nás udělat šampiony. Ne ze sebe, ale z nás.

  Smlouvu máte na dva roky. Jaké máte cíle?

  Štěpán: Naštěstí na nás není vyvíjený žádný tlak. Řekli nám, že máme smlouvu na dva roky a máme boxovat. Když jsem boxoval poslední zápas v Rusku, který jsem prohrál, tým mě odepsal. To se nedělá. Tady by se nám to stát nemohlo.

  Štěpán Horváth v akci.

  Štěpán Horváth v akci

  Vy jste oba boxeři, ale v Čechách je aktuálně na výsluní MMA. Co si o tom myslíte, že je box v pozadí?

  Lucie: Ne že by mě to mrzelo, ale je to škoda. MMA a každého bojovníka respektuju, ale je to smíšenina bojového umění, kde si člověk může vybrat, který z těch sportů si vybere a předvede. Může boxovat, kopat, zápasit. Z mého pohledu to může dělat víc lidí než box. Kolik z nich by zvládlo vstoupit do ringu a boxovat dvanáct kol? Marketingově je ale MMA víc než box, což je podle mě velká škoda.

  Štěpán: Zkuste si představit, že dáte do klece někoho, kdo neumí žádné bojové umění. Začne se chovat jako zvíře a to je potřeba. Mlátit, řvát, házet, padat. Když ale dáte do ringu někoho, kdo neumí boxovat, vysmějete se mu. Na to oni sází. Pochopili, že je jednodušší propagovat MMA než box. V boxu musíte hledat kvalitní bojovníky. Ta generace boxerů se neumí prezentovat.

  Předloni si zápas v boxu zkusil herec Jakub Štáfek a vyhrál. Co si o tom myslíte?

  Lucie: Kuba Štáfek mi nevadí, naopak je mi sympatický. Je to super kluk. Ale nechápala jsem a brala jsem to za urážku pro nás pro opravdové sportovce, že když měl Rytmus zápas s Marpem, dělali z toho hlavní zápas galavečera. Naprosto respektuju, že je to marketingový tah, ale je to urážka pro pravé sportovce.

  Štěpán: Dá se to udělat šikovněji. V Americe taky proběhlo několik podobných zápasů a neustále to promovali, ale ty kluky dali před zápasem a lidi i tak přišli. Co se Jakuba Štáfka týče, taky mu hrozně fandím. Znám ho osobně a je to velký sympaťák a pohodář. Navíc je hezký, že fakt na sobě makal. Nebylo to tak, že se zvedl z gauče a vstoupil do ringu. Makal, klobouk dolů. Kdybych ale měl hodnotit sportovní výkon jako boxer, bylo by to horší.

  Lucie: Chápu, že tohle vše je potřeba kvůli propagaci toho sportu, ale nemělo by to být na úkor šikovnějších a talentovanějších lidí.

  Viděli jste zápas mezi Marpem a Rytmusem?

  Lucie: Byli jsme tam.

  Co jste na to říkali?

  Lucie: Já jsem fandila Rytmusovi. Na to, že neměl žádný zápas a jenom trénoval, je to borec, že šel do O2 arény před tolik lidí s klukem, který byl o tolik zkušenější. Marpo mě naopak zklamal. Na to, kolik toho má za sebou, nic nepředvedl.

  Štěpán: Já to vnímám ještě jinak. Když jsem v Praze boxoval o titul, oslovil mě Rytmus a nějaký čas jsem ho připravoval. Když pak dostal tuhle nabídku, volal mi. Říkal jsem mu, že je to na něm, jestli se na to cítí, a myslím si, že neudělal ostudu. Na to, jaký je Marpo zápasník, kdyby Rytmus měl správnou přípravu a kolem sebe ty správné lidi, dopadlo by to podle mě jinak.

  Proč jste ho netrénoval vy?

  Štěpán: On se odstěhoval na Slovensko a už to nešlo. Volali jsme si, jak bychom to nějak zvládli, ale nešlo to. I když se Rytmus tréninku hodně podřídil, dal do toho jenom sto procent, co mohl, ne co musel. V profesionálním sportu to ale funguje jinak.

  Přijde mi, že dnes každý vyzývá každého. Marpo vyzval Vémolu. Jaký na to máte názor?

  Lucie: Já jsem si myslela, že je to nějaký vtip.

  Štěpán: Je to dané tím, že je jim to umožněno. Vyzval by Marpo Vémolu na oblastní kolo, kde by nikdo nebyl? Asi těžko. Ti lidé chtějí být viděni a promotéři jim to dovolí. Proč by nešli šaškovat za pár korun.

  Lucie je držitelka pásu mistryně světa i Evropy organizací WBC a WBO.

  Lucie je držitelka pásu mistryně světa i Evropy organizací WBC a WBO.

  Je tohle možné v zahraničí?

  Lucie: To by nikde neproběhlo.

  Oba dva jste boxeři, zároveň i partneři. Mluvíte spolu o rodině?

  Lucie: Co se dítěte týče, buď musíme počkat, až skončí moje kariéra, nebo si dám pauzu. Za dva roky třeba budu chtít miminko, ale pak se vrátím, dokud jsem mladá.

  Štěpán: Vrátit se po porodu do vrcholového sportu není těžké, ale nejhorší jsou ty okolnosti.

  Lucie: Box je podle mě strašně specifický. Kdybych dělala atletiku, tenis nebo jiný ženský sport, měla bych už dávno miminko. Znám ale spoustu boxerek, které se už nikdy nevrátily, protože začnou mít jiné myšlení. Už se pak nedokázaly rvát v ringu. Jiné to ale naopak nakoplo a rvou se tam víc. Ještě dva roky ale počkám.

  Na začátku jste říkali, že jste nespokojení se situací boxu v Česku. Jaké změny by podle vás měly proběhnout?

  Lucie: V České republice sportovní manažeři zabíjejí talenty v jakémkoliv sportu. Chce to změnu celého systému. 

  Pokusíte se s tím něco udělat vy, když podle vás věci nefungují tak, jak by měly?

  Štěpán: Taková myšlenka není namístě. Chceme se vrátit k velkým titulovým zápasům. Rozumný člověk ale pochopí, že oba směřujeme k tomu, že bychom chtěli, aby se s tím českým boxem něco udělalo. Ta má kariéra nemusí být tak dlouhá a já si to umím představit. Teď chceme ale zápasit a oba chceme vyhrát titul mistra světa. Až se tak stane, možná se vrátíme do Česka. Náš sen je na jednom galavečeru bojovat o světové pásy.

  To je cíl?

  Štěpán: Přesně tak.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:23 25. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   77
  • Super
   68
  • Tvl
   55
  • Trapas
   52
  • Sladký
   50
  • Cože
   42

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

  Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz