Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Verner tančí skvěle a to není dobré. Lidé mají rádi posun, možná ho sejme „ta druhá vzadu“

  Tomáš Verner a Kristýna Coufalová | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

  Kdybychom byli v „nedivácké“ taneční soutěži, krasobruslař Tomáš Verner (35) by s největší pravděpodobností obsadil v této sezoně první místo a jen těžko by to někdo zpochybňoval. Ale StarDance samozřejmě na divácích závisí, respektive na jejich hlasování, a tam hrají hlavní roli emoce, sympatie a člověku vlastní povaha fandit těm, kdo jsou na tom hůře.

  Je to jasné už od prvního kola, přestože krasobruslař Tomáš Verner během úvodu tvrdil, že jeho tréninky na ledě jsou mu k ničemu, jakmile dojde na první taneční zkoušku. Ale porotkyně Tatiana Drexler mu to minulou sobotu řekla jasně, jsou tady od něj velká očekávání.

  V nevyřazovacím kole se s tanečnicí Kristýnou Coufalovou umístili hned na prvním místě. Není snad nikdo, kdo by neviděl, jaký je rozdíl mezi Vernerovým držením těla, jeho držením hlavy, jeho dokonalými pohyby rukou, což musel pilovat už jako bruslař na ledě, a „zbytkem“ osazenstva. Ostatní soutěžící se musejí taneční kroky učit za pochodu, ovšem stejně nově jako on.

  K dobru je Tomášovi samozřejmě to, že působí jako skromný kluk a není z něj cítit jistota, že to zvládne levou zadní. Ta horší varianta, která se nejspíše stane, je ta, že Verner bude natolik skvělý, že ho to bude stát titul. StarDance je hodně o emocích, je to o sympatiích k páru a je přirozené lidské nátuře fandit těm, kteří přijdou jako kus uhlí a každým kolem se z nich brousí diamant.

  Jen si vzpomeňme na všechny ty jinak perfektní soutěžící, kteří překvapivě zůstali stát na stupínku dole, a vyhráli to ti, kdo se museli prodírat neustálou kritikou.

  Táňa Vilhelmová, Zuzana Norisová, David Švehlík, Veronika Arichteva, Matouš Ruml. To všechno byli lidé, kteří podle poroty „měli talent“, „tančili perfektně“, dostávali samá vysoká čísla, a přesto si na titul krále tanečního parketu nesáhli, zatímco vítězové jako Jirka Dvořák, Anna Polívková nebo Kateřina Baďurová byli peskováni tu za pomalé nohy, tu za hrbení, tu za ruce jako „věšák na prádlo“...

  Divák to ale vidí jinak. Divák taky neumí tančit, divák leží na gauči, jí brambůrky a kouká se na lidi, kteří se učí těžkou věc a nejde jim to udýchat. Sám ví, že by byl podobné dřevo, a tak se mu více líbí ten, kdo se musí více snažit.

  A Verner vypadá, že se moc snažit nemusí.

  Porota s ním mluví jinak, tanečnice se upozaďuje

  Samozřejmě že to není k němu fér. Zřejmě taky na trénincích padá do mdlob, ale na parketu už to vypadá jinak. Jeho tanečnice ví, kdo stojí vedle ní, a nechává ho vyniknout. Zatímco jindy se u tanečních párů lidé dívají spíše na vířící se dívky v krásných šatech, tady Verner táhl oči na sebe a vypadalo to, že je lepší než profesionálka Kristýna Coufalová. A aby toho nebylo málo, je tu porota, která na něj nahlíží jinak, což je další kámen úrazu.

  „U vás nejsou rozdíly,“ potvrdil to Richard Genzer.

  „Nemusíte tak přísně dodržovat držení hlavy,“ zhodnotila jej Tatiana Drexler a spíše je v tom slyšet, že to dělá až moc dobře.

  „To nejhorší, co se může osobnosti stát, je, že se nemá kam posouvat,“ drží myšlenku soutěže Jan Tománek, „ale vy jste trochu netančil do hudby a postavení hýždí jste měl trochu dozadu.“

  Nejviditelnější to bylo u Zdeňka Chlopčíka, protože zatímco jiným párům říká, že „mají kolena jako jablečný kompot“ nebo „jim ručičky krásně uletěly“, u Vernera se mluvilo odborně, tedy jako s profesionálem.

  „Na začátku v páru, kdy jste tančili základní figury, kde mělo být daleko větší snížení, jste předbíhal v rychlých krocích, a já bych si představoval, aby švihový pohyb byl více dolů,“ poradil mu.

  Ví z toho divák ležící na gauči a pojídající brambůrky, co bylo špatně? Ne, slyší terminus technicus a podvědomě si Vernera přesune do kategorie závodník.

  Z toho mohou těžit dva lidé.

  Ten lepší a ta překvapivá

  Předně jeho asi největší konkurent Jan Cina, který má viditelný talent, ale zřejmě mu bude porota neustále říkat, že má na sobě pracovat, bude tedy proti Vernerovi vždy „ten druhý“. Pak je to nečekaná hrdinka Tereza Černochová (38), kterou vynesly dvě věci.

  První je její tělesná konstituce. Tereza Černochová má na pohled těžkou a plnou ženskou postavu. Má velká prsa, má bříško, nemá útlý pas a vedle křehkých tanečnic proto působí neohrabaně. Což – jak jsme všichni zjistili hned v prvním kole – není pravda.

  Tereza Černochová a Dominik Vodička.

  Černochová není první soutěžící, se kterou se ztotožní dámy nosící konfekční velikost 40+, jak sama prohlásila. Dokáže publiku, že plné křivky neznamenají hendikep v kvalitě a rychlosti pohybu. Svědky jsme toho byli dříve u Jitky Čvančarové či Pavly Tomicové. Zatímco Tomáš Verner má dokonalé držení hlavy a ruce ve standardu, v latině ho svižností a ženskostí Černochová nejspíše sejme.

  A druhou věcí je její pozice „té vzadu“.

  Nejen původně zde, když se zveřejnila sestava StarDance, ale i během kariéry v Black Milk, tam Tereza nebyla tak sexy a tak dominantní jako Tereza Kerndlová. I u kapely Monkey Business, v níž Černochová aktuálně zpívá svým hlasem jako zvon, ale je vnímána spíše jako vokalistka, protože hlavní tváří je Matěj Ruppert.

  Diváci od ní mnoho nečekali, možná jim obecně sešla z mysli, proto je teď pro ně překvapením. Jak už ale bylo řečeno, taková situace se neděje poprvé. Stejně jako Simona Babčáková si Tereza přišla celou soutěž hlavně užít a něco sobě dokázat. Nejspíš si ani ona sama nemyslí na finále, přesto tam velmi pravděpodobně skončí a možná bude i něco více. 

  Tím, že se doposud neukázala jako samostatná osobnost, ale byla spíše tou, kdo v bandě lidí tahá na konci řady plnou silou za lano, aby ti vepředu nespadli, si nyní více užívá svého přirozeného sebevědomí. Cítí to diváci a cítí to i porota, která Terezu ani moc nehodnotí, spíše se jí nechávají okouzlovat. I proto, že někteří předvádějí ve svých vystoupeních zbytečné kabaretní scénky, zatímco Černochová a Verner celou dobu jen obyčejně tančí.

  StarDance je pro někoho velmi příjemným završením aktivní kariéry a pro jiného zase hodnotným startem k novým projektům, přece jen jste dva měsíce v hlavním vysílacím čase na očích diváků všech generací. Tomáš Verner i Tereza Černochová, ať už vyhrají, či ne, stojí oba na konci této pomyslné osy. On má sice zlaté medaile a nikdo mu je už nevezme, nicméně sympatie, podpora diváků a uznání profesionálů z jiného oboru hřejí na srdci jako máloco. Ona si otevře cestu k široké veřejnosti, stane se nezapomenutelnou soutěžící a bude mít v ruce karty, které by z ní rozhodně neměla vyhazovat.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

  Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

  Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

  Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

  Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

  Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz