jít naiDNES.cz

Oslovujte mě jako „oni“, šokoval britský zpěvák Sam Smith. Jedni se smějí, druzí tleskají

Sam Smith | foto: YoutubeOcko.tv

Když se nedefinujete ani jako muž, ani jako žena, pak jste zřejmě „nebinární“. Jako homosexuálně orientovaný zpěvák Sam Smith (27), který se před půl rokem veřejně přiznal k tomu, že se necítí ani jako žena, ani jako muž. Dnes si umělec přeje být navíc oslovovaný jako „oni“.

Britský zpěvák Sam Smith si přeje být oslovován jako „oni“. Tímto požadavkem rozpoutal umělec vášnivé diskuze po celém světě. Už v roce 2017 zpěvák Sam Smith veřejně prohlásil, že se necítí být ani mužem, ani ženou. „Nevím ještě, jaké bude mé oslovení, ale vím, že se cítím být mužem stejně jako ženou,“ řekl Smith pro The Sunday Times.

Nově zpěvák a textař sdílel své rozhodnutí být oslovovaný jako „oni“ na sociální síti. V příspěvku žádá o toleranci a pochopení a děkuje všem lidem, kteří ho podporují nehledě na genderovou příslušnost.

„Po dlouhém přemítání o tom, jaké jsem pohlaví, zda jsem muž, nebo žena, jsem se rozhodl, že se konečně přijmu takový, jaký jsem,“ napsal si zpěvák na Instagram před pár dny.

Nejsem ani muž, ani žena. Myslím, že jsem někde mezi tím,“ vyjádřil se Smith s tím, že zatím není připravený mluvit o tom, co přesně znamená být nepohlavní (z angličtiny non-binary, čeština ještě správný výraz hledá).

Rozhodně chtěl být ale otevřený a dát tak najevo, co cítí.

Sam Smith

Jeho požadavek na to, aby se mu říkalo „oni“, vyvolal zejména v britském tisku poměrně velké reakce.

Toryn Glavinová, manažerka v neziskové organizaci Stonewall, která hájí práva LGBT komunity, například pro BBC vyjádřila radost.

„Jsme nadšení z toho, že se Sam Smith dokázal vyjádřit otevřeně o příslušnosti k pohlaví. Bohužel je to pro lidi stále těžké, aby byli takto otevření a přijali se takoví, jací jsou. Budeme ale práva LGBT komunity propagovat tak dlouho, dokud nebudou přijati bez jediné výjimky,“ prohlásila.

Podle zpravodaje zabývajícího se LGBT tematikou Bena Hunta může zavedení oslovení zájmenem „oni“ pomoci všem těm, kteří se cítí být „nebinárními“.

„Tito lidé jsou stále ještě ve společnosti diskriminovaní. Ať už se jedná o pokřikování na ulici, nebo o to, že je lidé oslovují pane nebo paní. Oslovení ‚oni‘ pomůže těmto lidem se definovat,“ vyjádřil se pro BBC. 

Na druhou stranu komentátoři některých médií považují Smithův požadavek za nesmyslný a tvrdí, že toto jsou přesně ty věci, které rozdělují společnost. Tisková agentura Associated Press vydala o Smithově požadavku krátkou noticku a uváděla ho stále zájmenem „on“, protože Sam Smith je biologicky prostě muž.

Zpráva o požadavku Sama Smitha je psána se zájmenem „on“.

Jejich zpráva vyvolala další reakce.

Smitha poprvé veřejně jako „oni“ oslovil v rádiu Hits moderátor James Barr. Zpěvák mu za to poděkoval a rozplýval se nad tím, že ho lidé respektují. Velkou zpěvákovou oporou býval jeho expřítel Brandon Flynn, s nímž byl ve vztahu pouhých devět měsíců.

Smith není jediný umělec, který přišel s požadavkem na oslovení „oni“. Před ním s podobným přáním vystoupil například americký herec a model Nico Tortorella.

Čím dál větší počet osob si nepřeje být definováno pohlavím muž nebo žena. Někteří rodiče v tomto duchu dokonce vychovávají své děti. Odůvodňují to tak, že nechtějí, aby jejich děti byly v budoucnu zmatené svou genderovou příslušností, když se nebudou cítit být ani mužem, ani ženou. Například britský mladý pár Hobbit Humphreyová a Jake England-Johns tají světu, a dokonce i vlastní rodině pohlaví svého sedmnáctiměsíčního dítěte.

„Nepřejeme si, aby naše dítě bylo definováno jako ‚něco‘. Chceme, aby bylo prostě své,“ sdělil pár BBC. „Nechceme, aby našemu dítěti někdo říkal, že růžová je jen pro holky a modrá pro kluky,“ dodává pár. 

Například babička z matčiny strany nevěděla pohlaví svého vnoučete až do jedenácti měsíců jeho věku. „Nikomu neříkáme, jestli je to holčička, nebo kluk. Prostě o ‚nich‘ mluvíme jako o dítěti. Anoush je úžasné lidské stvoření. ‚Oni‘ jsou radostní a hraví,“ odkazují se rodiče batolete, jež nemá genderové pohlaví.

Přestože biologické má samozřejmě jasně dané, protože člověk je buď samec, nebo samice, tak jako každý jiný biologický druh.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře