Legenda českého jazzu Rudy Linka o BLM v Americe: Měli začít už dávno, taky bych demonstroval

Ačkoliv dnes žije v Prachaticích, důchod by jazzový kytarista Rudy Linka (61) rád strávil v New Yorku. A neodrazují ho od jeho rozhodnutí ani BLM protesty, při nichž v posledních měsících docházelo k rabování a ničení majetku. Sám by ale zničené auto mít nechtěl.

Po smrti George Floyda, který zemřel během zatýkání policistou Derekem Chauvinem, začaly ve Spojených státech rozsáhlé demonstrace proti nepřiměřeným zákrokům ze strany policistů, které mnohdy končily smrtí zejména afroamerických občanů.

Protesty BLM (Black Lives Matter) často končily rabováním a ničením cizího majetku, ale ani to podle Rudyho Linky, jazzového kytaristy, není důvod zanevřít na život v Americe, přesněji v New Yorku, kde strávil značnou část svého života.

„V New Yorku je naše dcera a já vždycky nejdřív sázím na lidi. Není to o tom, kde chci být já, ale kde je moje rodina. A v New Yorku je moje dcera, takže si myslím, že důchod budu trávit tam,“ popisuje Linka, v Česku organizátor festivalu Bohemia JazzFest, jak to má s plány do budoucna.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 30. září 2021. Anketa je uzavřena.

  • 117
  • 10
  • 9
  • 5
  • 4
  • 2

Jenže z velkých měst podle posledních zpráv lidé spíše utíkají, a to zejména kvůli narůstajícímu hnutí Black Lives Matter a korektnosti, která se s tím nese. Linka ale demonstrace vůbec neodsuzuje, naopak.

„Říkám si, co jim trvalo tak dlouho, s tím nejde nesouhlasit,“ myslí si Linka o hnutí.

„Tam se za posledních 250 let stalo tolik věcí, že s tím člověk nemůže nesouhlasit, kdybych byl já té barvy pleti, určitě bych demonstroval,“ říká Linka, jehož jsme se na křtu jeho autobiografické knížky zeptali i na rabování, kvůli němuž dost lidí celou myšlenku odsuzuje.

Měli bychom víc demonstrovat

„To rabování je jiná otázka, to je úplně špatně. Kdyby mi zapálili moje vlastní auto, asi bych nebyl úplně nejradši, ale vlastně to chápu. Možná ale my Češi bychom měli demonstrovat víc razantně, aspoň jako Francouzi. Největší změna přijde, když je úplný průšvih, vždy to tak je, pak přijde změna. Změna nepřijde nikdy, když se řekne: Tohle je bezpráví, to není správně,“ říká Linka s tím, že nevidí důvod, proč by se už nechtěl do New Yorku vrátit.

„Naopak doufám, že bude lacinější nájem a budu moci mít větší byt. Jestli se člověk něco v New Yorku naučí, pak to, že se vše dá překonat,“ uzavřel hudebník.

Fotogalerie