Dvě aktivistky, které poničily Churchillovu sochu: Leží nám v žaludku už dlouhou dobu

Dvě aktivistky se přihlásily k ničení sochy britského premiéra Winstona Churchilla na pražském Churchillově náměstí, ale za vandalismus to nepovažují. Naopak, prý tím konečně otevřely otázku pravosti historie, která je podle nich hodně zkreslená a nad rasismem tohoto státníka se jen přimhuřují oči. „Neučinily jsme tak z dlouhé chvíle nebo nutkání ničit majetek, nekritické uctívání vysokého britského státníka nám leží v žaludku už dlouhou dobu,“ říkají. K činu se sice doznaly, ale jména radši neprozradily.

Server A2larm.cz přinesl celé prohlášení dvou aktivistek, které se snaží obhájit svůj čin poničení sochy sira Winstona Churchilla na pražském stejnojmenném náměstí a vandalismus v tom vůbec nevidí.

I když nechtějí prozradit svou identitu, přesto chtějí své názory hlásat tím způsobem, že se rozhodnou udělat nějakou lumpárnu ve světle hnutí Black Lives Matter, které založili v roce 2013 afroameričtí aktivisté na základě nárůstu policejního násilí proti obyvatelům tmavé pleti.

V Evropě se z toho ale stal nástroj podivné revoluce, kde se už přestala řešit původní myšlenka pěti zakladatelů hnutí, ale nyní se samotné Black Lives Matter zneužívá k vandalismu, rabování a ničení soch a památníků lidí, kteří v kontextu doby měli co do činění s kolonialismem a otrokářstvím, ačkoli se ho tyto historické postavy samy nemusely aktivně účastnit.

Vrcholem všeho pak bylo, že aktivisté, zaštiťující se hnutím BLM, sestavili seznam „nepohodlných“ a Londýn před nimi dokonce musel zakrýt tzv. kenotaf, tedy prázdný symbolický hrob věnovaný všem padlým v obou světových válkách.

I v Londýně se Hitlerův přemožitel, který dodal svému a vzdáleně i československému národu naději v „nejtemnější hodině“, jak to sám nazval, potýká s vandalismem svých soch, přestože Churchillovy nekorektní a pro mnohé jistě rasistické názory na Indy a muslimy jsou obecně známy a on sám se jimi nikdy netajil. Nicméně válečný veterán a posléze válečný premiér dokázal vyvést svou zemi z nacistického ohrožení, dodal odvahu svým lidem, sjednotil svůj národ a pro naši zemi je také důležité, že Churchill vždy na Československo myslel.

„Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou, zvolila si hanbu a bude mít válku,“ řekl Churchill po mnichovské dohodě, kdy nás tehdejší britský premiér Neville Chamberlain předhodil Hitlerovi, aby on sám měl klid. Jeho důvod se dá parafrázovat tak, že jsme malá bezcenná země a nikdo nás vlastně nezná, což Churchill vždy odmítal a naši zemi naopak vyzdvihoval jako moderní, demokratickou a odvážnou.

I to je důvod, proč má Churchill v Praze nejen svou sochu, ale je po něm pojmenováno i celé náměstí. A je s podivem, že muž, díky jehož podpoře a rozhodnutí neustoupit vděčíme i my za naši svobodu, je trnem v oku zrovna Čechům.

Zneužily myšlenku hnutí BLM, upozornit na Churchillovy nepěkné stránky měly čas dvacet let

Obě aktivistky v poničení jeho sochy žádnou chybu nevidí. Winston Churchill je podle nich zločinec pro své kontroverzní výroky a činy.

„Posprejovaly jsme sochu Winstona Churchilla na Žižkově. Neučinily jsme tak z dlouhé chvíle nebo nutkání ničit majetek, nekritické uctívání vysokého britského státníka nám leží v žaludku už dlouhou dobu, momentálním načasováním jsme chtěly odkázat k událostem posledních dní, poukázat na jejich celosvětovou provázanost a vyjádřit solidaritu probíhajícím bojům za rovnoprávnost,“ sdělují ve svém vyjádření a vlastně tak přiznávají, že zneužily původní myšlenku hnutí BLM, protože pokud by chtěly opravdu společnost vyburcovat, co se týče i té nepěkné Churchillovy historie, měly na to mnoho let času, socha stojí na náměstí od roku 1999.

Kde tedy celou dobu obě aktivistky byly?!

„Povědomí o činech Winstona Churchilla je zaměřeno na jeho úspěchy, jejichž důležitost samozřejmě nesnižujeme, chceme se na ně ale dívat v širším obraze. Hladomor v Bengálsku v roce 1943, který stál život až tří milionů lidí, přímo souvisel s rozhodnutím Churchillova válečného kabinetu odčerpat zásoby potravin z regionu pro potřeby britské armády,“ rozepsaly se anonymně.

„Na varování reagoval slovy, že pokud je v oblasti hlad, tak jak je možné, že Gándhí je ještě naživu, anebo jej zlehčoval tvrzením, že Indové si za nedostatek potravy mohou sami, protože se ‚množí jako králíci‘. Pro udržení pořádků neváhal použít násilí, ať už se jednalo o nasazení chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku v roce 1921 s odůvodněním, že Arabové jsou stejně ‚nižším projevem lidství‘,“ pokračovaly ve výčtu jeho kroků, které se ale nikdo nikdy nesnažil zastírat a běžně se o nich v jeho životopisech dočtete. 

Winston Churchill

Na státníkovi, jehož zásluhy na světovém míru jsou jasně prokazatelné, proto je do celosvětové historie zařazován jako ten, komu můžeme děkovat, že Evropu neovládl Hitler, nenechaly dívky nit suchou. 

„Tyto skutečnosti jsou v debatách o Churchillových činech často zlehčovány jako nutné okolnosti jeho aktivního života, případně označovány za politováníhodné, nicméně odpustitelné přešlapy. Zde se nabízí myšlenkový experiment. Dovedeme si představit, že by se podobné vymlouvání používalo v kontextu holokaustu? Že by byl stejně blahořečen, kdyby zachránil jiné než bílé životy a kdyby nebyl Brit? Vidíme zde už ten rasismus, jehož existenci neustále popíráme?“ uzavřely své vysvětlení.

V Česku těmto aktivistkám pšenka pochopení nepokvete

Jejich čin se ale s pochopením v Česku nesetkal a z důvodů výše uvedených není divu.

„Toto je odporný vandalismus,“ reagoval na jejich čin Jiří Pospíšil z TOP 09.

„Ještě začátkem týdne jsem cestou na VŠE v Praze míjel sochu Winstona Churchilla a v duchu doufal, že se u nás takoví kreténi jako v Londýně nenajdou. Bohužel našli. Je to odporný, barbarský čin primitivů vůči státníkovi, který přispěl porážkou nacistického Německa k naší svobodě, říká poslanec Jan Skopeček za ODS.

Ostře se vyjádřil místopředseda a europoslanec ODS Alexandr Vondra.

„Dílo idiota,“ běsnil nad vandaly poničenou sochou v Praze. „V Anglii dnes sochy Churchilla, který Británii i Evropu zachránil před Hitlerem, musí bránit před nájezdy levičáckých hord fotbaloví fanoušci. Boris Johnson na to nemá koule. Kam se to ten Západ dostává?“ ptá se kriticky.

V noci se připlížit k soše jako zloděj a načmárat na ni nápis, který vypadá spíše jako dílo po deseti pivech, a pak anonymně vydávat prohlášení, to rozhodně není žádné hrdinství a takhle aktivní boj proti rasismu nevypadá.

Na světě je mnoho míst, kde rasové předsudky ohrožují životy, ale aktivní zapojení znamená taky zvednout zadek a skutečně se snažit někde konkrétně pomoci.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:40 pondělí 12. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • 180
  • 85
  • 70
  • 27
  • 26
  • 23