Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová & Konečný: Proč nás fascinuje pád vojáka prince Harryho? Ukazuje i konec mužství

  Babička královna donutila vnuka Harryho sundat uniformu a tím ho kopla tam, kde to nejvíce bolí. | foto: Profimedia.cz

  Češi hltají královskou melu mezi palácem a dvěma zběhy, princem Harrym a jeho ženou Meghan Markle, úplně stejně, jako hltají seriál Koruna, v podstatě to berou jako novou řadu seriálu, která se nikdy nevysílala. Jak je to ale možné? My jsme republika a Anglie je od nás docela daleko, ale pravda je, že Češi měli k Britům historicky nejen blízko, kdy se za nás za vlády Winstona Churchilla postavili, ale celé drama nese vztahové prvky nekonečných seriálů. A jestliže jsme smějící se bestie, dá se říci, že nás škodolibě baví, jak se z velkého vojáka Henryho stává ufňukaná americká celebrita.

  Interview pro Oprah Winfrey, které se bude tuto neděli amerického času a v pondělí evropského času vysílat na stanicích CBS a ITV, se vklínilo mezi hlavní témata, jako je covid-19, Babiš a Boris Johnson. Pro Česko jako pro morovou díru Evropy je tohle ostrovní alotrium příjemným osvěžením. My máme covid až na půdě, ale Britové mají Meghan Markle, jež si vodí prince Harryho jako palácového mopslíka. Situace je tak vážná, že druhá největší stanice v Česku k tomuto tématu uspořádala v pořadu Pavlíny Wolfové debatu, kam si pozvala i naši Báru (pravda, zaskakovala za nemocného Jindřicha Forejta). Bára spolu s dlouholetým zpravodajem v Londýně Alexandrem Tomským rozebírali celý tento horký týden, který předchází odvysílání rozhovoru. Britská média s tím tapetují každý den svoje hlavní zpravodajství (sledujte ZDE).

  Skoro by se až chtělo se zasmát, že to vypadá spíše jako start prvního raketoplánu než jako hádka dvou manželů se zbytkem královské rodiny, ale tady si už nikdo nebere servítky a unikají informace o tom, co tam ti dva výtečníci zase navykládali. Královna Alžběta II. konečně po dlouhé době přestala hrát roli hodné babičky a dala najevo, že ona není žádné ořezávátko, setnula svého vnuka na nejbolestivějším místě a dala americké primadoně najevo, že tohle nehodlá v žádném případě tolerovat.

  Barbora Koukalová v pořadu Pavlíny Wolfové na CNN Prima News

  V debatě na stanici CNN Prima News tomu dal Alexander Tomský jasný směr hned od začátku, kdy prohlásil, že Meghan Markle je hloupá husa, která nadává na Brity. S tím lze jedině souhlasit, protože Američané nikdy žádnou šlechtu neměli a jediná jejich výhra byla, když si přivlastnili někoho z královské rodiny, vyždímají ho napadrť a pak opustí coby vyhaslou hvězdu. To je případ Harryho prastrýce Eduarda, který patnáct let v exilu seděl doma na zadku po boku Wallis Simpson, pil koňak a pak radši umřel, protože jeho život neměl žádný smysl.

  Barbora Koukalová a Alexander Tomský v pořadu Pavlíny Wolfové na CNN Prima News

  Pro diváky po celém světě, kteří snahu americké herečky vedlejších rolí rozložit královskou rodinu sledují, to vypadá jako pošahaná komedie, kdy Meghan jen žárlí na celou „firmu“ a její celosvětově oblíbené členky, ale princip celého skandálu je jinde. Zůstává zde stále princip monarchie, kdy se ve vypjatém momentu ukázalo, že Alžběta II. není jen babička, ale je to majestát a hlava státu. Harry zcela jistě očekával, že za jeho podlý útěk od královských povinností a do cizí země přijde trest, ale nejspíše čekal pouze to, že budou muset oba vrátit tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu.

  Nepodceňujte královnu, ví moc dobře, jak za trest ublížit

  Ale královna je stará prohnaná liška a ta moc dobře ví, kam kopnout, aby to bolelo nejvíce.

  Vévoda sám o sobě je jí fuk a moc dobře ví, že to není podstatné, svého vnuka Harryho zasáhla plně na nejcitlivějším místě. Svlékni uniformu, nařídila mu jako vrchní velitelka ozbrojených sil a dala mu v ten moment najevo, že teď už nejsou babička a vnuk, ale teď je ona hlava státu a on její podřízený. Podceňovat téměř stoletou panovnici je fatální chyba, před jejím majestátem a autoritou se klepou kolena nejednomu ostřílenému prezidentovi, natož dvojici uprchlíků, kteří měli dojem, že z nich teď budou hollywoodské hvězdy.

  Princ Henry se nestal nejoblíbenějším členem královské rodiny náhodou, po všech mladických problémech a ostudách ho dali na vojenskou školu a v armádě našel smysl svého života. Byl nasazen v boji v Afghánistánu jako obyčejný pěšák Henry Wales, který odmítl veškeré výhody, spal na kavalci, jedl stejné jídlo jako jeho kamarádi ve zbrani a stal je jedním z nich. Z války se vrátil domů jako hrdina, jako válečný veterán a Britové na tyto lidi odmítají sahat, přestože v minulosti vyváděl jakkoliv. Svou uniformu a své řády vynášel hrdě, kdykoliv mohl, a uznale mu přikyvovala i postarší populace země.

  Harry během své služby jako pilot bitevního vrtulníku Apache

  A teď? Teď je z něj opička amerického showbyznysu. Jééé, přijde princ Harry, bude večírek! Kdo viděl seriál Koruna, tomu nemůže ujít paralela s jeho zženštilým prastrýcem, jenž celý den jen přemýšlí, jaký si vezme oblek a jaký si ten den nalije koňak. Na dveře mu zvoní armáda pochlebovačů a tráví zbytek života tím, že sedí v krásném domě na zadku, tloustne, pije, hraje přiblblé hry a hlavně nemá smysl života.

  Harry nám navíc ukazuje, kam se dnes po boku „woke žen“ řítí alfasamci. Dříve vypadal jako sexy dacan, který v ostrém boji riskoval svůj život, ale teď přišel o uniformu, o službu a o úctu své země, kdy jediné, co mu stačí, je sedět vedle manželky a dlachnit jí ruku. Evidentní ztráta mužnosti ale není jen jeho problém, Meghan není nic víc a nic míň než mediální feministka obklopená služebnictvem (akorát se jim teď už neříká služebnictvo), která káže, jak by měl svět vypadat a jak by měl fungovat. Sama ale zneužívá toho, že je v Americe celebritou s titulem, zatímco její manžel, princ rodem, působí jako čtečka jejích myšlenek.

  I my máme v Česku takové výstavní exempláře, například Tomáše Kluse, který dříve proháněl každou sukni, ale teď kníká na Instagramu, že jeho žena je více než on, bez ní by nebyl nikdy nic (kecy). Celé se to dá shrnout do nových veršů, které jsme mu vymysleli: Já jsem tráva, pošlap mě, já jsem židle, sedni si na mě.

  Nejhorší na tom celém totiž je, když dva začnou dělat, že jsou jedno tělo a jedna duše, přičemž to nejkrásnější na světě je právě ta rozdílnost ženy a muže, kdy se to dá popsat tak, že muž je moře a žena skála, do které on neustále naráží.

  Opička v Hollywoodu

  Je to taková mediální stylizace, kdy muži ze sebe dělají feministy a vynášejí do nebes vlastní partnerku, k níž zaujímají postoj pomalu jako otrok. Je ale pravda, že skutečně úspěšné a samostatné ženy se zdravým sebevědomím tohle nesnášejí. Nejlépe je s nadsázkou vidět tato podivná evoluce na postavě Jamese Bonda, který začal jako dvoumetrový zabiják, šovinista, suverén, co nekrvácel ani po kulce do srdce, ale skončil jako Bond, jenž má noční můry, špatně spí, pochybuje o sobě, a dokonce i pláče.

  Takhle se už Harry na veřejnosti nesmí nikdy objevit.

  Můžeme si z bývalého válečného veterána, který byl donucen sundat uniformu, což je neskutečná potupa, dělat legraci, jestli by příštího Bonda neměl hrát právě Harry, ale otázka je, jestli by to vůbec pochopil. Protože zatím se zdá, že nepochopil ani to, že Meghan Markle šla do Británie si vzít prince proto, aby dobyla Ameriku, na niž nikdy neměla.

  Princ Henry je v teď totálním vakuu a to, že je princ, mu už nikdo nesebere, ale co s tím? To není žádné povolání a už vůbec to není smysl života, když nemáte jak naplnit službu zemi. Je mu šestatřicet a nikdy nebude mít nouzi o peníze, ale co bude v USA dělat? Zatím ho tam mají jako opičku, na kterou se chodí užaslá americká veřejnost dívat a tleská tomu, že další Američanka dokázala ponížit monarchii, že láska je více než koruna a podobné disneyovské kecy, nad nimiž si my tady v Evropě klepeme na čelo. On z toho nebude mít absolutně nic a jeho život skončí ostudou, kdy přišel o nejlepší babičku na světě a o nejlepšího bráchu na světě, zatímco Meghan je teď stejně slavná jako Wallis a všude si ji budou zvát jako hvězdu, která dokázala za rukáv odtáhnout válečného veterána od jeho vlastní rodiny a země.

  Gratulujeme, Harry, a až skončíš, zhasni.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 2:37 neděle 4. července 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   727
  • Trapas
   45
  • Tvl
   20
  • Haha
   13
  • Sladký
   9
  • Cože
   6
  Vybrali jsme pro vás

  Billie Eilish prozradila svou sexuální orientaci. Na Instagramu kvůli tomu přišla o 100 tisíc sledujících

  Billie Eilish v listopadu poprvé veřejně promluvila o své sexuální orientaci. Přitahují ji ženy, ač ji jejich...

  Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

  Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

  Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

  Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz