Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: „Inspirativní“ Meghan Markle je nejhorší příklad pro všechny ženy, které chtějí vlastní kariéru

  Bývalá vedlejší herečka ne zrovna úspěšného seriálu Kravaťáci, která si vzala za manžela britského prince Harryho, nyní ve své rodné zemi vystupuje jako ikona feminismu a mluvčí ženské síly, kterou obdivují zejména mladé americké mladé ženy, jež mají konečně pocit, že díky ní mohou konečně pocítit závan aristokracie v podobě vévodkyně hodné následování. Je to ale to nejhorší, co pro sebe mohou udělat.

  Meghan Markle (39), která je stále oficiálně vévodkyní ze Sussexu, ačkoliv britská veřejnost, a dokonce i někteří američtí kongresmani tlačí na panovnici Alžbětu II., aby jí odebrala titul, se v poslední době objevuje na veřejnosti jako hlavní představitelka, v podstatě samozvaná, silných žen, úspěšných žen a těch, které chtějí, aby jejich hlas byl slyšet, aby byly brány vážně a byly respektovány zejména u svých mužských profesních protějšků. Mnoho organizací spojených s feminismem a emancipací dává Meghan prostor nejen jako slavné tváři, ale dokonce jako autoritě, která má oslovit a povzbudit mladé ženy hledající si své místo na slunci.

  Přestože Meghan a princ Harry (36), u nichž se v Británii ujala přezdívka Moko Ono a Harry Kabelka, utekli od královských povinností do Ameriky, aby nebyli „tak na očích“, vystupují v médiích týden co týden, naposledy o to víc před prezidentskými volbami, do kterých nemají v rámci svého postavení členů královské rodiny co mluvit. Harry, bývalý voják a veterán války v Afghánistánu, se nyní staví po boku své manželky, která dává rozhovory o ženské emancipaci, točí motivační videa pro mladé dívky startující své kariéry a aktivně se podílí na propagaci feminismu coby úspěšná žena, která předává své zkušenosti.

  Realita je ale někde jinde.

  Herečka vedlejších rolí, která nikdy sama o sobě neudělala v Hollywoodu žádnou kariéru a jejím největším úspěchem byl nepříliš sledovaný seriál, se teprve musela vdát za jednoho z nejslavnějších mužů planety, aby se dostala mezi elitu a její slovo mělo nějakou váhu. Pro mladé ženy, které chtějí být samostatné, úspěšné a dosáhnout si toho svou vlastní pílí a schopnostmi, je to opravdu strašlivý příklad, jak si vlastní kariéru, v níž by měly být brány vážně, rozhodně nedělat.

  Ve Státech je dávána za vzor toho, jak vypadá statečná, moderní a samostatná žena, ve Velké Británii je zase masivně nenáviděna. Jakmile britský tisk uveřejní jakýkoliv článek o ní (kde si buď na něco stěžuje, nebo někoho o něčem poučuje), stačí si jen pod jakýmkoliv periodikem otevřít diskuze a je jasné, že Meghan se do ostrovní země asi už nikdy vrátit nemůže. Na vlně naprostého odporu se veze i princ Harry, dříve nejoblíbenější člen královské rodiny, dneska pro své občany zrádce, pokrytec a přívěsek ambiciózní Američanky. Jeho jméno a jeho vliv, který mu byl sice dán do vínku, ale sám ho taky pečlivě až do svatby s Meghan budoval, jí otevřely až do sňatku s úspěšným mužem zavřené dveře.

  Vedle toho jsou tu pak ženy, a že jich není málo a jistě si hned nějaké vybavíte z hlavy, které nepotřebovaly chlapa, svatbu ani královské dítě, aby o nich svět mluvil a bral je jako autoritu.

  Jednou z nich by mohla být například další seriálová herečka, která podobně jako Meghan udělala nějakou známější kariéru vedlejší rolí v seriálu, ale nespoléhala se ani na manžela, s nímž se mimochodem rozvedla a nikdo jej ani neznal, ani na povrchnost slávy, ale zařídila si bokem kariéru, kterou oslovila mnoho mladých žen.

  Neuroložka Mayim Bialik si občas odskočí k hraní, za svou roli Amy Farrah...

  Neurobioložka Mayim Bialik si občas odskočí k hraní, za svou roli Amy Farrah Fowler dostala několik cen, je vzorem pro mladé ženy, které uvažují o kariéře ve vědě, přesto ani takto úspěšné ženy jako Mayim nejsou vedle Meghan coby manželky z povolání slyšet.

  Mayim Bialik (44), rozvedená máma dvou dětí, kterou seriáloví fanoušci znají jako Amy z Teorie velkého třesku, kde hraje přítelkyni a posléze manželku Sheldona Coopera (Jim Parsons, 47), je civilním povoláním stejně jako v tom seriálovém doktorka neurobiologie, která je nejen pro mladé dívky důkazem, že věda je cool, ale také ráda mluví o tom, co to stojí obětovat se své vlastní vydobyté kariéře, jak nesnadná je role rozvedených matek a jak se staví k feminismu.

  Takových jako Mayim je mnoho, přesto je spolu s dalšími vzdělanými a schopnými ženami, které získávají Nobelovy ceny, jezdí do válek, vedou firmy o stovkách lidech nebo vyhrávají soudní spory, jen tisící další na chvostu někde za hvězdou jménem Meghan, která se jenom dobře vdala, což je dosud největší úspěch jejího života.

  Dost málo na to, aby někdo z mladé generace měl takový příklad vůbec následovat.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 7:54 úterý 16. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   293
  • Trapas
   31
  • Haha
   26
  • Tvl
   26
  • Cože
   19
  • Sladký
   13

  Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

  Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

  Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

  Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

  Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

  Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz