jít naiDNES.cz

Proti ALS se plavalo ve studené Vltavě: Nechyběli Svoboda, Hilgertová ani Zach

Cílem projektu Prague City Swim je přispět na boj s onemocněním ALS a upozornit na toto neurodegenerativní onemocnění. Podpořila ho i řada známých tváří a sportovců. | foto: Koláž Expres.cz

I když počasí nebylo nic moc a vodním radovánkám moc nepřálo, sešly se na Střeleckém ostrově v Praze davy nadšenců i známých osobností. Všichni společně chtěli v rámci projektu Prague City Swim přispět na boj se zákeřným onemocněním ALS, na které zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross.

Účastníci závodu Prague City Swim, kteří se i přes ryze podzimní počasí rozhodli podpořit dobrou věc, v hromadném startu plavali délku 1650 metrů, pro méně zdatné plavce byla připravena trať v délce 600 metrů. 

Novinkou bylo zařazení nové kategorie závodu, tou byla plavba na paddleboardu kolem Střeleckého ostrova se stejnou délkou tratě. Stand Up Paddle si mohli užít jednotlivci i týmy o maximálně 7 lidech. Závodu se účastnili i sami nemocní ALS, za což sklidili u přítomných velký obdiv a uznání. Zákeřné onemocnění totiž pohyb a aktivní životní styl velmi často dost limituje.

Amyotrofická laterální skleróza je nevyléčitelná nemoc, kterou dnes jen v Česku trpí na 800 pacientů. A cílem akce bylo nejen na ni upozornit, ale také vybrat prostředky na výzkum, nákup pomůcek a terénní péči o pacienty.

Nechyběli ani slavní ambasadoři jako pětibojař David Svoboda, který dorazil poměřit síly i se svým dvojčetem Tomášem, Daniela Písařovicová, která akci moderovala s grácií sobě vlastní, nebo kajakářka Štěpánka Hilgertová. Ta vyrazila na paddleboard na Vltavu a šlo jí to víc než dobře.

Kromě závodů byl připravený i doprovodný program pro děti a pro ty, jimž se do ledové vody nechtělo a na paddleboard nesebrali odvahu nebo potřebný počet lidí do týmu. Vítězům i poraženým pak zazpívala Emma Smetana.

Fotogalerie

Komentáře