jít naiDNES.cz

Polévání vodou vystřídá Vltava! Proti ALS se poplave ve studené řece!

Pamatujete si na polévání studenou vodou? Výzva Ice Bucket Challenge začala v Americe. Každý vyzvaný si měl vylít na hlavu kbelík ledové vody a poukázat na konto organizace pro boj proti nemoci motorického neuronu dobrovolnou částku. Začaly to zahraniční celebrity, ale pak se přidávali další lidé: české osobnosti a obyčejní lidé. Na konta se během pár měsíců vybrala v přepočtu více než miliarda korun. Do Česka nyní přichází další výzva, jak podpořit boj s nevyléčitelnou nemocí. Plaváním v ledové řece!

Prague City Swim, s podtitulem #plavpomahat, je závod v plavání kolem Střeleckého ostrova. Akce se uskuteční v sobotu 7. září 2019. Do závodu se mohou zapojit jednotlivci i týmy, a to na trati o délce 600 nebo 1650 metrů.

Svou účast potvrdili profesionální plavci i někteří pacienti. Závod je dále rozdělen do kategorií podle věku: děti ve věku 10–14 let a dospělí.

Bohulibá akce navazuje na Amsterdam City Swim, která se poprvé uskutečnila v roce 2012 v Amsterdamu, následně pak v Londýně (London City Swim).

Ambasadorkou pražského závodu je plavkyně Simona Kubová, rozená Baumrtová, mnohonásobná mistryně ČR a držitelka pěti českých rekordů.

Hnacím motorem je šířit osvětu o ALS neboli amyotrofické laterální skleróze a pomoci pacientům s nevyléčitelnou nemocí, kterou dnes jen v Česku trpí na 800 pacientů. A nejen upozornit, ale také vybrat prostředky na výzkum, nákup pomůcek a terénní péči o pacienty.

Nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross, začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním.

Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém dýchání i výživě. Při smrtelném onemocnění ALS pacient postupně ztrácí nervové buňky.

Nejčastěji se začátek projeví na rukou, a to asi u poloviny případů, nebo u nohou (zhruba u čtvrtiny pacientů). Onemocnění se obvykle projevuje mezi pětapadesátým a sedmdesátým rokem života, výjimečně i dříve. Mírně převažují pacienti-muži.

Přesné příčiny nejsou známy, postihnout může kohokoli, dědičná je choroba jen v asi pěti až deseti procentech případů.

Neexistuje dokonce ani lék, který by dokázal ALS výrazněji přibrzdit.

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Neděle 20. října 2019, svátek má Vendelín
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz