Polévání vodou vystřídá Vltava! Proti ALS se poplave ve studené řece!

Pamatujete si na polévání studenou vodou? Výzva Ice Bucket Challenge začala v Americe. Každý vyzvaný si měl vylít na hlavu kbelík ledové vody a poukázat na konto organizace pro boj proti nemoci motorického neuronu dobrovolnou částku. Začaly to zahraniční celebrity, ale pak se přidávali další lidé: české osobnosti a obyčejní lidé. Na konta se během pár měsíců vybrala v přepočtu více než miliarda korun. Do Česka nyní přichází další výzva, jak podpořit boj s nevyléčitelnou nemocí. Plaváním v ledové řece!

Prague City Swim, s podtitulem #plavpomahat, je závod v plavání kolem Střeleckého ostrova. Akce se uskuteční v sobotu 7. září 2019. Do závodu se mohou zapojit jednotlivci i týmy, a to na trati o délce 600 nebo 1650 metrů.

Svou účast potvrdili profesionální plavci i někteří pacienti. Závod je dále rozdělen do kategorií podle věku: děti ve věku 10–14 let a dospělí.

Bohulibá akce navazuje na Amsterdam City Swim, která se poprvé uskutečnila v roce 2012 v Amsterdamu, následně pak v Londýně (London City Swim).

Ambasadorkou pražského závodu je plavkyně Simona Kubová, rozená Baumrtová, mnohonásobná mistryně ČR a držitelka pěti českých rekordů.

Hnacím motorem je šířit osvětu o ALS neboli amyotrofické laterální skleróze a pomoci pacientům s nevyléčitelnou nemocí, kterou dnes jen v Česku trpí na 800 pacientů. A nejen upozornit, ale také vybrat prostředky na výzkum, nákup pomůcek a terénní péči o pacienty.

Nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross, začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním.

Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém dýchání i výživě. Při smrtelném onemocnění ALS pacient postupně ztrácí nervové buňky.

Nejčastěji se začátek projeví na rukou, a to asi u poloviny případů, nebo u nohou (zhruba u čtvrtiny pacientů). Onemocnění se obvykle projevuje mezi pětapadesátým a sedmdesátým rokem života, výjimečně i dříve. Mírně převažují pacienti-muži.

Přesné příčiny nejsou známy, postihnout může kohokoli, dědičná je choroba jen v asi pěti až deseti procentech případů.

Neexistuje dokonce ani lék, který by dokázal ALS výrazněji přibrzdit.

Komentáře