jít naiDNES.cz

Zadat si s politikou, to je jistá smrt, radí umělcům hudebník Hejma

Hudebník Ondřej Hejma rád říká to, co si myslí. A je mu jedno, jestli tím naštve některé spoluobčany s odlišným názorem. | foto: Profimedia.cz

Jsou umělci, kteří si do politiky vůbec nemíchají a snaží se vystupovat apoliticky. Najdou se i ti, kteří se do politiky možná míchají až moc, až to některým jejich fanouškům může lézt na nervy. Do jaké skupiny zařadit Ondřeje Hejmu (68)? Hudebník stojí zhruba uprostřed. Souhlasíte s jeho názory na aktuální dění?

Na paškál si vzali mimo jiné petici, v níž umělci žádají, aby Jiří Bartoška a pořadatelé karlovarského festivalu zvážili, zda je vhodné, aby jej sponzorovala firma vyrábějící zbraně.

„Chudák Barťák, sehnal peníze ze Zbrojovky, když je vypekl ČEZ, a oni takhle? On ten festival nemusí být třeba,“ svěřil Ondřej Hejma Luboši Xaverovi Veselému v pořadu Podtrženo, sečteno televize XTV. 

„Ti herci, to je svědomí národa přece, to víme už od revoluce. Už nevím, co by chtěli. Ne, musím se tomu smát, je to legrace. Třeba se na to složí,“ zamyslel se hudebník. 

Na přetřes ale přišel i písničkář Jaroslav Hutka, který se v souvislosti s aktivitami hnutí Milion chvilek pro demokracii hodně angažuje a vyjádřil se v tom smyslu, že ho mrzí, že ho jeho představitelé nepozvali na pódium. 

„Já byl jeho fanoušek. Cením si na něm toho, že je svobodomyslný. V rozhovoru pro Prostor X mluvil třeba o rozhodující menšině, to mě pobavilo. Odvolává se na mordýřské balady, ale je to, no... Zadal si s politikou a to je smrt. To ustál maximálně snad Nohavica,“ nechal se slyšet Hejma, který radí umělcům, aby se aktivně do politiky moc nemíchali, pokud nechtějí namíchnout své fanoušky.

Došlo i svéráznou postavičku, zpěvačku Olivii Žižkovou, která se proslavila písní Evropo, braň se a sympatiemi s programem SPD Tomia Okamury. Za jeho stranu také kandidovala, ovšem s velmi nevalným úspěchem.

„Politika je špína a jen rozděluje lidi? Rozhovor s Olivií Žižkovou jsem si dal celý a je jen důkaz toho, že míchat muziku a politiku se nemá,“ zopakoval svou dobře míněnou radu Hejma.

V rozhovoru s Veselým přišly i chvíle, kdy Hejma chválil, a to docela nepokrytě a dost otevřeně. Zejména když Xaver zmínil Jiřího Čunka, který byl hostem Emmy Smetana v DVTV. 

„Vůbec se s ní nepáral a nenechal se zatlačit do kouta. Moc sympatický, dělá to dobře, věřím mu všechno, co říká, vždyť jeho chtěli také zničit na politickou objednávku,“ zamyslel se Hejma s tím, že si ho Čunek získal už před časem a zatím nemá sebemenší důvod to měnit, naopak.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat