Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nejslavnější český egyptolog po boku Olgy Menzelové, vdovy po slavném režisérovi

  Produkční Olga Menzelová (42) byla za režiséra Jiřího Menzela (†82) vdaná šestnáct let a vychovávali spolu dvě děti. Slavný režisér zemřel letos v září po vážném onemocnění, po boku vdovy Olgy se začal objevovat nový muž. Je to momentálně nejslavnější český egyptolog, profesor Miroslav Bárta (50), autor mnoha publikací, vedoucí českých vykopávek v Egyptě a bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu.

  I když by se mohlo zdát, že není nic, co by tyto dvě osobnosti spojovalo, egyptolog Miroslav Bárta a produkční Olga Menzelová toho mají docela dost společného.

  Začali spolu pořádat výstavu, která vešla v život v květnu roku 2019 a na jejímž zahájení se objevil například i premiér Andrej Babiš. Expozici s názvem Voda a civilizace Menzelová produkovala a Bárta byl jejím spoluautorem, navíc agentura Olgy Menzelové Medialogue slavného egyptologa zastupuje.

  „Projekt jsem chtěla připravovat léta, teď se ho podařilo dát dohromady i s týmem vědců v čele s panem profesorem Bártou. Myslím, že jsme přišli v pravý čas, protože voda je skutečně velký problém, tak doufám, že to lidem přinese nejen varování, ale i nějaké řešení,“ řekla během zahájení výstavy manželka režiséra oscarového filmu Ostře sledované vlaky.

  Miroslav Bárta byl našimi fotografy zastižen v domě Olgy Menzelové ve velmi uvolněné atmosféře, měl na sobě domácí oblečení jako tepláky, obyčejné tričko, a dokonce i pantofle pro pohodlnější chození. Bárta vyšel ze dveří poté, co šel přivítat hosty, kteří k domu, kde Olga Menzelová žije, přijeli a jimž ani nepřišlo divné, že je vítá zrovna on.

  Miroslav Bárta se u Olgy Menzelové nechová jako návštěva. Vítá dokonce i její...
  Slavný egyptolog v domácím oblečení vítá návštěvu Olgy Menzelvé.

  Vdovu po Jiřím Menzelovi jsme kontaktovali, ale nebrala telefon a neodpovídala ani na SMS zprávy, poté skrze svou tiskovou mluvčí vzkázala, že by ráda věděla, o co se jedná. Když jsme jí vzkázali, že jde o soukromou záležitost, již bychom rádi řešili s ní, odmlčela se.

  Obrátili jsme se proto na profesora Bártu, jehož jsme požádali, zda nám může potvrdit, či vyvrátit, že má s Olgou Menzelovou bližší vztah.

  „Moje vztahy jsou moje soukromá věc. Hezký den,“ pouze odpověděl profesor Bárta do telefonu. Zaslali jsme mu tedy ještě SMS zprávu, zda to lze brát tak, že určité přátelství nevyvrací, na tuto zprávu už ale neodpověděl.

  Stejný dotaz jsme prostřednictvím mluvčí Hany Tietze položili i Menzelové a mluvčí nám odepsala, že pokud máme reakci od Miroslava Bárty, mělo by nám to stačit. Fakt, že bychom rádi získali i odpověď Olgy Menzelové, nechala bez povšimnutí.

  Egyptolog Miroslav Bárta na zahájení výstavy Sluneční králové.

  Egyptolog Miroslav Bárta na zahájení výstavy Sluneční králové

  Miroslav Bárta je nejslavnější český egyptolog a prorektor Univerzity Karlovy, který byl v letech 2003–2004 dokonce držitelem slavného Fulbrightova stipendia. Titul profesora egyptologie získal v roce 2009. Podílí na výstavě Sluneční králové, která za podpory českých a egyptských archeologů probíhá v Národním muzeu a jejíž tiskové konference k zahájení se účastnil i slavný egyptolog Zahi Hawass, bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz