Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Krutá nemoc a osudová láska: Alzheimer Ninu Divíškovou změnil k nepoznání, Kačer trpěl

  Jan Kačer byl pro svou ženu tou největší oporou. | foto: Profimedia.cz

  Jedna z posledních velkých dam českého filmu a divadla Nina Divíšková odešla dne 21. června na věčnost. Její kolegové a nejbližší trpí, ale na druhou stranu si uvědomují, jak se herečce muselo ulevit. Alzheimerova choroba ji měnila k nepoznání a ani její manžel nedokázal svou péčí a láskou zabránit, aby ji nemoc doslova nepohltila zaživa. Sám přiznal, že si kvůli tomu prošli peklem.

  Herečka, režisérka, tanečnice a zpěvačka Nina Divíšková byla za minulého režimu pro občasné problémy se svým třídním původem zcela stranou pozornosti, což bylo podle jejích slov to nejlepší, co ji mohlo potkat. 

  Herečka známá jako svérázná babička ze seriálu Vyprávěj po absolutoriu studia herectví na pražské Divadelní akademii múzických umění nastoupila prakticky s celým ročníkem do angažmá u ostravského Divadla Petra Bezruče, odkud roku 1965 znovu téměř všichni přešli do Prahy, do nově vzniklého Činoherního klubu. 

  I v televizi se uchytila, v poslední době o ní bylo slyšet především díky seriálu Vyprávěj či filmu Příběhy obyčejného šílenství. Ale co ji v životě nejvíce naplňovalo, byla role manželky a maminky tří dcer.

  Osudová láska s hereckým kolegou

  S hercem Janem Kačerem se milovali přes padesát let, byli spolu v dobrém i ve zlém. Nedali na sebe dopustit a často se stalo, že režiséři vycítili tu symbiózu mezi nimi a rádi je obsazovali do rolí vedle sebe. 

  Nina Divíšková se potkala se svým budoucím manželem na DAMU, ale nepředstavujte si žádnou lásku na první pohled. Herečka ze spolužáka nebyla zrovna nadšená. Když ho totiž poprvé pozdravila, nezvedl ani hlavu, aby se na ni podíval. V tu chvíli se zařekla, že s tím namyšleným frajerem nepromluví ani slovo. 

  Nina Divíšková v prosinci 2016.

  Nina Divíšková v prosinci 2016

  Nakonec tomu ale osud chtěl jinak a z té ignorace vznikla láska jako trám. V roce 1965 se ti dva vzali.

  Jestli si ale myslíte, že měli od začátku na růžích ustláno, bohužel to tak nebylo. Především neustále řešili peníze, protože jako herci neměli stálé platy. Nakonec se jim povedlo i tak vychovat tři dcery: Simonu, Kláru a Adélu, které mají také umělecké sklony.

  Je to velmi pozitivní žena.

  Byla to velmi pozitivní žena.

  Sám Kačer si na manželství dvou herců občas postěžoval. 

  „Nebyla to v mnoha případech výhoda, ale spíše nevýhoda. Bylo to vždycky těžké a svazovalo nás to. Ale on je ten život složitý,“ řekl zamyšleně v rozhovoru pro Český rozhlas.

  Nemoc herečku měnila k nepoznání

  Bohužel osud byl krutý. Jindy vitální a vždycky upravenou herečku postihla nemoc, která stále nemá lék. I když se snažila Alzheimerově nemoci čelit, bojovat, hrát až do posledních chvil, choroba byla silnější a Nina chřadla před očima, i když se o ni do posledních chvil staral manžel. 

  Sám před časem boj s nemocí popsal a z jeho slov šel mráz po zádech. Alzheimer nebyl krutý jen k jeho ženě, ale i k němu samotnému, protože z lásky, do které byl neustále zamilovaný, se stával někdo jiný. 

  Jan Kačer a Nina Divíšková.

  Jan Kačer a Nina Divíšková

  „Nesnáším tu nemoc. Mám čím dál víc rád Ninu, čím je hubenější, tím víc ji mám rád,“ přiznal herec, jenž se pro svou lásku obětoval a s čistou láskou se o ni staral, i když měla šílené nálady, které ho srážely na dno.

  „Sobecké výkřiky a poroučení: Dej mně pivo, dej mně cigaretu! Jak se to opakuje. Jak zapomíná,“ dodal smutně.

  Sám už v ní neviděl tu noblesní ženu, která bez rtěnky nešla ani s košem. Už nebyla tou vtipnou dámou, jež měla sice sarkastický humor, ale za to, že si s ničím nedělala hlavu, ji miloval. Bohužel to vše se ztrácelo pod tíhou nemoci.

  „Ty projevy mě tak štvou, že na ni někdy i řvu. Snažím se dořvat k podstatě její osobnosti, k té vznešené noblesní holce, kterou bývala a jistě chce být dál,“ zoufal si herec, který přiznal, že alzheimer neničil jen ji samotnou, ale celou rodinu.

  Ninu Divíškovou na premiéru doprovázel její manžel Jan Kačer.

  Jan Kačer by pro svou manželku snesl i modré z nebe.

  Nejvíce však trpěli tím, že nemohli mamince a manželce nijak pomoci. Kromě Kačera dopadal Ninin stav asi nejvíce na její nejmladší dceru Adélu, která žije s rodinou ve stejném domě a velká část péče o maminku byla tak na ní.

  Nina Divíšková zemřela v pondělí 21. června ve své posteli obklopena rodinou. I když všichni o jejím brzkém konci věděli, celá rodina je zdrcená a oplakává milovanou maminku, manželku a babičku.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz