Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Morávková, Vydra, Heřmánek se bouří. Nedostali zaplaceno za muzikál. Máme kompletní tabulku dluhů

  Kompletní umělecký tým muzikálu Popelka, většina z nich stále čeká na svoje peníze. | foto: Profimedia.cz

  Takřka bezedný finanční kráter zůstal po společnosti, která producentsky zaštiťovala muzikál Tři oříšky pro Popelku. Bez peněz se tak ocitli umělci jako Karel Heřmánek, Václav Vydra, Dana Morávková nebo třeba Mahulena Bočanová, Jana Švandová či Veronika Žilková. Není překvapením, že celá záležitost zamířila k insolvenčnímu soudu.

  Přitom celý podnik začínal velmi ambiciózně, plánováno bylo několik desítek představení, přičemž premiéra se uskutečnila 12. října 2018 v Kongresovém centru Praha. Šlo především o víkendové termíny, nakonec se přidalo i několik dalších, které přesahovaly až do letošního roku.

  „Tři oříšky pro Popelku je legenda a fenomén, který snad všichni milujeme. Věříme, že uděláme lidem radost, když přeneseme filmový příběh do divadla. V našem případě vlastně do velkého sálu Kongresového centra. Je před námi dlouhá cesta, několikaměsíční přípravy, ale my to zvládneme. Máme tým lidí, kteří mají bohaté zkušenosti,“ vysvětloval tehdy producent Fawad Nadri, společník produkční společnosti Nogup agency.

  Kromě toho, že Fawad Nadri figuruje v produkční firmě stojící za muzikály Mamma Mia, Rocky nebo Ať žijí duchové, je též prezidentem Česko-afghánské smíšené obchodní komory.

  Tabulka umělců, kteří se přihlásili o svoje dluhy.

  Kromě toho má Fawad Nadri velmi blízko k bývalé první dámě Dagmar Havlové a s jeho jménem je spojen i jeden nepěkný škraloup z roku 2008, kdy byl vystaven podezření, že se jako člen organizované skupiny podílel na vydírání sedmatřicetiletého česky hovořícího podnikatele.

  Jednatelem společnosti Nogup agency je Jiří Jurtin, který ji přes spřízněnou firmu ovládá a spoluvlastní. Propletenec těchto vztahů a osob je důležité znát zejména proto, že na sklonku roku 2018 se začal celý podnik s legendárním muzikálem Tři oříšky pro Popelku zadrhávat a nakonec po něm zůstaly velké dluhy a očekávané milionové zisky se rozplynuly.

  Nezaplacených závazků začalo přibývat, až to někteří věřitelé nevydrželi a poslali produkční agenturu Nogup agency v čele s Jiřím Jurtinem do insolvenčního řízení. V něm se prozatím přihlásilo bezmála čtyřicet věřitelů s pohledávkami za více než sedmnáct milionů korun!

  Mezi poškozenými herci je i Karel Heřmánek.

  Výpovědi umělců se podobají jako vejce vejci

  „Na začátek spolupráce vzpomínám dobře. Bylo to normální, standardní zkoušení. Bylo to příjemné, s Filipem Renčem se pracovalo dobře. Role Vincka, kterého jsem hrál, nebyla velkou rolí, ale hrál jsem ho rád. Zpočátku se společností nebyly žádné problémy,“ zavzpomínal pro aktuální vydání časopisu Rytmus života herecký bard Václav Vydra.

  Jenže věci se začaly v průběhu času měnit. „O dluzích této společnosti jsem něco zaslechl, ale vzhledem k tomu, že se mi nic takového ještě nestalo, že by mně někdo za odvedenou práci nezaplatil, nepředpokládal jsem, že by se to mohlo stát tentokrát. Chybami se člověk učí,“ prohlásil Vydra posmutněle.

  „Já jsem panu jednateli nabídl nějaký kompromis ještě předtím, než jsem se přidal k řízení. Nicméně na žádné pokusy o kontakt nereagoval. Samozřejmě by bylo milé, kdybych alespoň část toho slíbeného honoráře dostal. Přece jenom se v podstatě jedná o skoro půlroční práci zadarmo. Jak to celé dopadne, je otázka. Jak se říká, kde nic není, ani smrt nebere. Uvidíme. Neházím flintu do žita, ale ani si nedělám přehnané naděje,“ konstatoval Vydra.

  Nikola Ďuricová jako Popelka na muzikálu rozhodně nezbohatla.

  O peníze přišel i takový matador, jakým je Jan Rosák. „Svou pohledávku jsem prozatím nestihl podat, ale samozřejmě se do toho (insolvenčního řízení, pozn. red.) asi také ještě přihlásím. Společnost mi dluží hodně, nezaplatila mi za několik měsíců,“ vyjádřil se moderátor a herec smutně.

  Jako velkou příležitost vnímala svou účast v muzikálu i představitelka Popelky Nikol Ďuricová. „Když mi zavolali, že jsem tu roli dostala, byla jsem celá bez sebe. Zahrát si legendární postavu Popelky po Libušce Šafránkové pro mě byla obrovská čest a příležitost. Nemohla jsem se dočkat prvního dne zkoušení. Společnost mi připadala profesionální s hezkou vizí,“ svěřila se Rytmu života herečka, která na účinkování v Popelce doplatila citelnou ztrátou. Ke spolupráci přistoupila, přestože věděla, že pověst firmy Nogup není bez poskvrny.

  „Nikdy předtím jsem s nimi nespolupracovala, ale slyšela jsem o finančních potížích, které společnost měla už v dřívějších projektech. Věřila jsem jim, že je teď vše v pohodě,“ tvrdí Ďuricová. Ta není jedinou, které zůstaly oči pro pláč.

  Najdou se i lidé, kteří své peníze oželeli

  Přestože se celý zástup umělců k insolvenčnímu řízení již připojil a další se chystají, jsou i lidé, kteří nad krachem muzikálu mávli rukou a peníze takzvaně odepsali.

  „Produkce mi dluží pětatřicet tisíc a právníkovi nikdo neodpovídá. Muzikálu je strašná škoda, bylo to opravdu podařené představení plné talentovaných lidí. Děti představení milovaly, dospělí si poplakali. Peníze vem čert, ale toho projektu je velká škoda. S Máří jsme to obě oplakaly,“ svěřila se Rytmu života Mahulena Bočanová.

  „Spolupráce byla absolutně bezchybná až na ten nešťastný prosinec, který už jsem nedostala proplacený. Patlat se v tom nebudu, je to ztráta času. Nikdo žádné peníze už neuvidí,“ nechala se slyšet zklamaně.

  Moderní Popelka

  Kapitulaci ale nevyhlásily například dcera slavných rodičů Anna Julie Slováčková či herečka Veronika Žilková, provdaná Stropnická. Ty se ještě hodlají k probíhajícímu řízení připojit.

  „Pohledávku jsem nepřihlásila proto, že jsem prozatím neměla úplně čas to řešit. Já jsem to řešila jako jedna z prvních. Poté se to odmlčelo, nikdo jsme nevěděli, co s tím máme dělat. Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčená o tom, že mi ten člověk ty peníze nikdy nevrátí, nemám energii se tím dál zaobírat. Ty peníze chci, to je jasné, nebudu pro nikoho dělat zadarmo. Ale když se jedná o člověka, který ty peníze ani údajně nemá, tak co s tím mám dělat? Svou pohledávku určitě přihlásím, protože mi ty peníze dluží. Já jsem mu několikrát poslala výzvu k zaplacení apod., ale ten člověk vůbec nereaguje. Moje pohledávka je v řádech desetitisíců,“ vypočetla Anna Julie Slováčková.

  „Vůbec nevím o akci kolegů ohledně insolvence. Jsem dlouhodobě v zahraničí, hned se s nimi spojím a připojím se k nim,“ reagovala překvapená Žilková.

  „Nic mi nebylo zaplaceno. Nikdo se mě ani nesnažil kontaktovat a vysvětlit mi nezaplacení. Pohádka má končit dobře, ale okrást Popelku je špatný konec. Byla to krásná práce ve skvělém kolektivu... Je to opravdu smutné,“ vzkázala Žilková ze zahraničí.

  „Svou pohledávku jsem nepřihlásila, jelikož jsme s kolegy nekoordinovali postup. Zároveň také z důvodu mého pracovního vytížení. Několikrát jsem byla v minulosti ubezpečena panem ředitelem Jurtinem, že svůj dluh zaplatí. Bohužel dluh do této doby splacen nebyl,“ reagovala Dana Morávková.

  „Se společností Nogup jsem spolupracovala poprvé a do projektu Popelka jsem šla, protože jsem se těšila na spolupráci s režisérem Filipem Renčem a milými kolegy. Bohužel to dopadlo takto nešťastně. Uvidíme, jak se věci vyvinou,“ nevyloučila Morávková možnost připojit se k aktuálnímu insolvenčnímu řízení.

  Hodně smutný konec jedné slavné pohádky

  Zatímco někteří se bijí za spravedlnost a domáhají se tučné odměny za odvedení svých uměleckých výkonů, mezi desítkami herců, s nimiž má společnost Nogup co do činění, se najdou i tací, kteří se rozhodli obrnit hradbou mlčení a žádosti Rytmu života o vyjádření mlčky „smetli ze stolu“.

  Mezi nimi jsou herečtí velikáni jako Pavel Trávníček či Karel Heřmánek, jemuž společnost za roli Vincka, v níž alternoval kolegu Václava Vydru, dluží necelých čtyřicet tisíc korun, nebo proti nim méně zkušení herci Karel Heřmánek mladší a David Gránský, kteří alternovali miláčka ženského osazenstva Milana Peroutku.

  Krach muzikálu, který se českému publiku poprvé představil v říjnu 2018, rozčeřil stojaté české vody na začátku letošního roku. 

  Dana Morávková

  „Nejsme schopni muzikál dál provozovat, proto jsme nuceni zrušit únorová a březnová představení. Nebyli jsme schopni nadále projekt ufinancovat, ačkoliv jsme pro to dělali vše, co bylo v našich silách, a to na úkor našich osobních peněz a i zdraví,“ napsala tehdy agentura ve veřejném prohlášení a nestyděla se ani přislíbit uhrazení pohledávek.

  Nikdo z herecké branže v té době ovšem ještě netušil, jak nešťastný konec bude tato pohádka mít...

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 7:06 čtvrtek 17. října 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   39
  • Haha
   25
  • Super
   24
  • Tvl
   17
  • Cože
   13
  • Sladký
   13
  Vybrali jsme pro vás

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz