Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Až půl miliardy korun! Paní Meda mi napsala dopis, říká k Mládkové Pospíšil

  Meda Mládková podporovala Pospíšila v jeho politické kariéře. On je nyní zavázán doživotní správou nad Museem Kampa. | foto: Profimedia.cz

  Museum Kampa bude dál pokračovat a já se o něj budu starat, říká europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který se po smrti Medy Mládkové (†102) stal správcem jejího majetku včetně unikátní sbírky umění. Pozůstalost po slavné mecenášce a kunsthistoričce se odhaduje na půl miliardy korun. „Je to pro mě nadále velký závazek a zodpovědnost. Udržet v dnešní době privátní muzeum po covidové situaci a ještě požáru není jednoduché, ale daří se nám to,“ nechal se slyšet politik, který se o muzeum a jeho zdárný chod bude starat i nadále.

  I když jedna divadelní hra nemůže ani v nejmenším vyjádřit celý lidský život, zvláště dožijete-li se požehnaných 102 let, Meda vystihovala nejznámější českou mecenášku a znalkyni umění docela dobře. Medu Mládkovou líčila jako sveřepou, cílevědomou a neústupnou a hlavně do poslední chvíle velkou českou vlastenku.

  „Celý život věřila myšlence ‚Přežije-li kultura, přežije národ‘ a tato její myšlenka po ní zůstane,“ uvedl ve svém emotivním příspěvku blízký přítel Mládkové, europoslanec Jiří Pospíšil.

  V rozhovoru pro Expres, který jsme s ním dělali v lednu v roce 2016, nás nechal nahlédnout do vztahu, který mezi sebou s Medou měli nejen v úředních, ale i v osobních věcech.

  „Paní Meda pro mě sepsala čtyřstránkový dopis, kde je napsáno, jak se jednou tohle muzeum má řídit, a ten dopis je uložený v bance. Takže poté, až tu – nedej bože – jednou nebude, přijde na řadu tento testament. Nevím, co v něm je, vím jen, že její základní vůle je to, aby Kampa zůstala muzeem. To znamená, aby se zde vystavovali výtvarníci, jejichž dílo je už ukončeno, tedy jsou po smrti, anebo jsou to starší generace od roku 1948 do roku 1989,“ popsal Pospíšil.

  Jiří Pospíšil nám v reakci potvrdil, že Museum Kampa bude dál pokračovat a budu se o něj dál starat. „Je to pro mě nadále velký závazek a zodpovědnost. Udržet v dnešní době privátní muzeum po covidové situaci a ještě požáru není jednoduché, ale daří se nám to,“ nechal se slyšet politik, který se o muzeum a jeho zdárný chod bude starat i nadále.

  Nevyčíslitelná hodnota, stamiliony korun, podle některých odhadů až půl miliardy, takové částky padají, když se mluví o sbírce Musea Kampa v Praze. Nikdo jiný se nemůže pochlubit tím, že vystavuje tolik děl držitele aukčních rekordů Františka Kupky. Nechybí ani významná díla poválečných autorů, jako jsou Zdeněk Sýkora a Karel Nepraš.

  Mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková

  Po darování cenné sbírky městu si Mládková ponechala správcovství a v závěti tuhle funkci předala exministru Jiřímu Pospíšilovi, s nímž našla společnou řeč, a než se tak stalo, poměrně dlouho a zevrubně ho zkoušela a „testovala“.

  S Medou Mládkovou, mecenáškou umění, tvořil svého času Jiří Pospíšil nerozlučnou dvojici.

  „Politika je dočasná služba veřejnosti, ne celoživotní. Ve chvíli, kdy bych se měl starat o celé muzeum, nebude to pro mě nějaký ‚vedlejšák‘, ale životní náplň,“ odpovídal před lety známý politik na otázku, jaké má se sbírkou plány. A neopomněl zdůraznit, jak moc si spolupráce s Medou Mládkovou vážil a byl po jejím boku až do posledních chvil.

  „Navštívil jsem ji v jejím bytě. Udělali jsme maximum pro to, aby dožila v důstojných podmínkách doma, a mám vnitřní radost, že nebyla v ústavu, byť to lékaři doporučovali. Měla všechnu péči, navštěvovali ji přátelé, farář,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Jiří Pospíšil. Promluvil také o osudu nemalého jmění, které velká vlastenka se svým manželem během života nashromáždila.

  Meda Mládková byla nadšenou sběratelkou českého umění.

  Paní Meda coby velmi moudrá žena tušila, že člověk není nesmrtelný, a tak před několika lety dala všechny své právní záležitosti s notáři dohromady. 

  „Veškerý svůj majetek převedla na Nadaci Jana a Medy Mládkových. Já jsem nadále pouhý správce. Zdůrazňuji, že nejsem dědic, nestávám se jím. Dědicem majetku je Nadace Jana a Medy Mládkových. Napsala ještě vlastní rukou takový dokument, poselství o tom, jak se má muzeum dál vyvíjet,“ dodal europoslanec.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz