jít naiDNES.cz

Matěj Stropnický pokračuje s rekonstrukcemi: Tu zeď nakonec musel nahodit zedník!

Matěj Stropnický je dříč. Se zámkem pořádně pohnul. | foto: facebook

Loni v létě zámek koupil, letos už tam Matěj Stropnický s přítelem Danielem Krejčíkem udělali kus práce. Jak se ale dalo očekávat, až tak velké úpravy se nekonaly. Zámečtí páni zato rozšířili počty zvířat, vypleli bývalou růžovou zahradu, strhali břečťan plazící se po stěnách a sem tam nahodili zeď. Tohle bude ještě na dlouho.

Vrtá, natírá, montuje, nahazuje, vytrhává plevel nebo zachraňuje ovce, které by jinak musely na jatka. To všechno je teď každodenním chlebem bývalého lídra Strany zelených Matěje Stropnického, který vyměnil život pražského intelektuála za život na (zbořenině) zámku.

Protože zámek koupili s Danielem Krejčíkem v dezolátním stavu, má dvojice práci na dalších pětadvacet let dopředu. Stropnický si ale v klidu sám ze sebe utahuje a nevadí mu přiznat, že vrtačku drží prvně v ruce, že poprvé stahuje králíka, nahazuje zeď či kydá hnůj.

Bývalý politik sdílí každý svůj krok na sociálních sítích. „Nahazuji. Nicméně vzhledem k tomu, že to má příliš očitých svědků, přiznávám, že zbytek zdi dodělal zády stojící mistr zednický z Velběh, protože mně malta padala obratem do výkopu,“ přiznává Stropnický, že manuální práce nejsou jeho nejsilnější stránkou.

Matěj Stropnický je dříč.

Matěj Stropnický je dříč.

Nedávno se dvojice pustila také do restaurátorských prací na kapličce, která je součástí zámku. Bohužel ta je také v žalostném stavu.

„Obnova sochařské výzdoby vstupu do kaple u nás započala. Je rozložená do tří let, letos bude restaurován reliéf se sv. Annou, jíž je stánek zasvěcen,“ sděluje Matěj a přiznává, odkud vzal na takové opravy peníze.

Obnova sochařské výzdoby vstupu do kaple

Obnova sochařské výzdoby vstupu do kaple

„Ministerstvo kultury přispělo 250 tisíc korun z Havarijního programu, s obcí ještě jednáme. Církev zatím řekla, že nedá, protože nemá, ale my víme, že má, tak se nevzdáváme,“ doufá Stropnický, že se jednou dočkají i peněz z církevního majetku.

Vedle rekonstrukce ložnice je tak kaple druhým větším počinem, na který se zámečtí páni zmohli. Jinak dvojice tráví nekonečné hodiny prací na zahradě, kam si navíc berou na pomoc brigádníky, jimž platí noclehem a stravou.

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Matěj Stropnický jako zachránce ovcí

Ještěže kluci nedávno vzali do „party“ ovce, které měly jít na jatka. Ty totiž „fungují“ jako dokonalá sekačka trávy. Zadarmo to sice není, ale brigádníci už chodit sekat nemusí. Navíc zámeckým pánům přibyl na seznamu dobrý skutek!

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat