Stropnický von Osečany přirovnal Palacha k Fučíkovi a dost si tím zavařil

Matěj Stropnický přirovnal Jana Palacha k Juliu Fučíkovi. | foto: Koláž Expres.czProfimedia.cz

I když se Matěj Stropnický (35) poslední dobou věnuje hlavně zvelebování svého sídla v Osečanech na Sedlčansku, nezapomíná reflektovat společenské a politické dění v Česku i v zahraničí. Naposledy se vyjádřil k osobě Jana Palacha (†20), který se v roce 1969 upálil na protest pro nesvobodě a pasivitě ve společnosti. Zámecký pán ho neváhal přirovnat k Juliu Fučíkovi.

„Z Palacha se stává Fučík: Symbol, k jehož činu se přilísává dnešní moc, a to i ta nejodpornější, aby se víc líbila,“ nechal se slyšet Matěj Stropnický na svém facebookovém profilu a rozpoutal tím vášnivou diskuzi. 

Lidé se ho mimo jiné ptali, kdo se podle něj „lísal“ ze všech nejvíc.

„Nejhorší byl asi Václav Klaus mladší,“ odpověděl zámecký pán, kterému dalo hodně diskutujících za pravdu, co se jeho přirovnání Palacha k Fučíkovi týče.

Našli se ale i tací, které Stropnického status zvedl ze židle a považovali ho za hloupý vtip. „Matěji, promiň, ale tohle přirovnání je patrně nejpitomější věc, kterou jsem od tebe kdy četl,“ reagoval například ekologický aktivista Jan Rovenský.

„Mně přijde výstižné, možná ses nad tím jenom moc nezamyslel. Když to rozvedeš, třeba budu mít taky chuť to rozvést,“ reagoval Stropnický, který si za svým příměrem, k němuž ho inspirovala jistá Dagmar Daňková, stojí.

„Kdykoli o Palachovi učím, ten nános emocí i všeho, co jsem si o něm kdy přečetla a promyslela, stahuji tak na třetinu, protože za žádnou cenu nechci přispívat k budování tak pitomého kultu, jako byl ten Fučíkův. Nesrovnávám Palacha s Fučíkem, jen si opravdu z celého srdce nepřeji, aby dopadl jako on,“ upřesnila. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 18. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  22
 • Super
  15
 • Cože
  10
 • Tvl
  10
 • Haha
  9
 • Sladký
  8
Komentáře