Proč je Peče celá země lepší show i podívaná než „vyhajpovaný“ MasterChef

Další řada show MasterChef, která na Nově startuje už 5. února, slibuje ještě větší napětí, adrenalin i agresivnější atmosféru v kulinářském ringu. Ani to ale nemusí stačit. Zvláště když Česká televize s úspěchem vysílá novinku Peče celá země, která sází na úplně opačné ingredience.

1. Soutěžící

Finalisté show Peče celá země spolu tolik nesoupeří, spíše spolupracují. Zatímco u prvního dílu si člověk nemohl být jistý, jestli nejde jen o počáteční přetvářku a ostych se projevit naplno, s dalšími díly je jasné, že si tam lidé nepřišli vybíjet mindráky, intrikovat a jít přes mrtvoly. 

Neznamená to, že by rezignovali na soutěživost a touhu vyniknout nad ostatní, nedělají to násilím a za vydatného přispění poněkud dryáčnické dramaturgie, jako tomu bývá v případě konkurenční show MasterChef.

2. Porotci

Obě show mají společné to, že se porotci rekrutují z řad profesionálů a těch, kdo jsou ve svém oboru špičkou. Soutěžící k nim právem vzhlíží jako k ikonám.

Těmi jsou hlavně ti v MasterChefovi, kde navíc někdy porotci strhávají pozornost zbytečně na svou stranu. Dotyčný soutěžící tam stojí jako tvrdé Y a neví, kam s očima, zatímco si tam Přemek Forejt nebo Radek Kašpárek přihřívají svoji polívčičku.

Tomu bychom navíc doporučovali jazykový kurz, protože ani po letech strávených v Praze se nezbavil ostravského přízvuku. To by vlastně tolik nevadilo. Co rve uši, jsou výrazy jako „oliváček, maslíčko, másélko nebo zelča“, což je velmi familiárně zelenina.

V pořadu Peče celá země Mirka van Gils Slavíková a Josef Maršálek působí příjemněji a přístupněji. Umějí věcně zkritizovat a vypíchnout hlavní nedostatky, ale i pochválit a vyseknout poklonu, po níž se soutěžící i rozbrečí.

To všechno civilně, lidsky, bez zbytečných příkras a afektu, který si „žádá“ podobný druh show. Ne, jde to dost dobře i bez něj, není rozhodně nutnou přísadou.

Makový květ s kapkou medu se Aničce povedl na jedničku.

3. Dovednosti

Je dost s podivem, že v MasterChefovi lidé, kteří neumějí ani nakrájet chleba nebo cibuli, hned ve druhém díle připraví telecí mozeček s dvěma přílohami a třemi omáčkami a ještě k tomu vystřihnou historický exkurz daného pokrmu.

Divák mnohdy nabyde dojmu, že pokrmy nevaří soutěžící, ale zkušený tým, který není na kameře vidět.

V soutěži Peče celá země naproti tomu vidí, jak pekařům nevyběhlo těsto, srazil se krém, spálily se laskonky nebo soutěžící zapomněli na cukr, což je u dezertu docela zásadní.

4. Divák

Pořady o vaření člověk sleduje nejen proto, aby se mohl smát těm, kterým se to nepovedlo nebo adorovat ty šikovnější. Zejména ti, kteří si v kuchyni nejsou úplně jistí, by se třeba rádi něco dozvěděli, naučili se něco.  

V novince České televize se i zkušení pekaři a cukráři dozvědí, co dělali u odpalovaného těsta špatně a jak vyzrát na makronky nebo griliáš.

Zato na Nově mají často pocit, že televize chce dát hlavně najevo, že na to má a v každém díle se může dělat frikasé z holoubat. Ústřice se tam sice jedí na kila, mnoho o jejich přípravě se ale diváci nedozvědí, což je docela škoda.

5. Podívaná

I když Peče celá země patří mezi novinky, Česká televize pořad vyrobila s omezenými prostředky, netušila totiž, jak se u diváků chytne.

Přitom je na něj radost se dívat už kvůli exteriérům, natáčí se na malebném zámku ve středních Čechách, nebo třeba kvůli umným ilustracím, které doprovázejí každé jídlo daného soutěžícího.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:33 neděle 31. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • 783
  • 107
  • 68
  • 56
  • 53
  • 51