Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Lilia Khousnoutdinova: Mnohé kolem našeho vztahu nebylo fér, mrzí mě i ferrari v lese...

  Lilia s dcerou Isabelou | foto: Archiv Lilie Khousnoutdinove

  „Často jsem přemýšlela, jestli není čas odejít ze vztahu, ale nakonec jsem zůstala. Tak doufám, že to bylo správné,“ říká Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka nadačního fondu a ceremonialistka, která je partnerkou milionáře Karla Janečka. Tuniská manželka Mariem Mhadhbi, s níž se Janeček rozvádí, proti němu vznesla několik závažných obvinění. Drogy, únos dítěte nebo domácí násilí. Žalobami se zabývaly francouzské soudy, které nakonec daly Janečkovi za pravdu, a on se může vídat se svým synem Yanisem (3). Pro Lilii to bylo prý extrémně těžké období. Takto otevřený rozhovor o soukromí poskytla jednou a naposledy: prý proto, aby vysvětlila neromantické počátky vztahu s Karlem a objasnila okolnosti vztahu s Janečkovou manželkou. Stihli jsme probrat i ferrari v lese, odřeknutou svatbu a Karlovo zrušené mnohoženství.

  Začnu jednoduchou otázkou, kde se najednou vzalo tolik nenávisti?

  Především chci říct, že všechna obvinění jsou naprosto scestná. To, že Karel u soudu vyhrál, pro mě nebylo žádné překvapení, ale spíše úleva. K motivům jeho expartnerky se nechci vyjadřovat. Generálně mě nesmírně mrzí, že tak tragické téma, jež se především dotýká dětí, některé ženy zneužívají k vyřizování si účtů se svými ex. Takové chování je hluboce neetické.

  Dala byste ruku do ohně, že všechno je lež?

  Absolutně!

  Když pan Janeček oznamoval váš vztah, mluvil o tom, že budete žít ve třech a že se všichni respektujete a máte rádi. Co se tedy stalo?

  Kdybyste si to prohlášení důkladně přečetl, zjistil byste, že to prý brala nádherně pouze Mariem, nikoliv já. 

  Kdy se to mezi vámi zlomilo?

  To bych vám to musela popsat celé. Což je moje velké dilema. Věřím, že kdyby ten příběh byl celý veřejně známý včetně všech brutálních detailů, nemusela bych nic vysvětlovat ani se obhajovat.

  Lilia Khousnoutdinova.

  Cítím z vás, že máte nutkání to sdělit celé. Takže?

  To ano, ale místy je to fakt velmi ošklivé a já už nechci žádnou špínu tahat ven. To důležité je, že se rozšířila fáma, že já jsem se někomu nabourala do rodinného krbu. Ale není to pravda. S Karlem jsme se poznali v květnu 2017, kdy už se jeho bývalá žena dávno odstěhovala zpátky do Paříže, ostatně to sama dnes tvrdí u soudu. Tehdy mi Karel říkal, že manželství má již přes rok v rozpadu, a sliboval, že se do konce roku rozvede.

  A opravdu se rozváděl?

  Já jsem tomu věřila. Když jsme se s Karlem poznali, bylo to doslova pohádkové. Vytvořili jsme si krásnou vizi pro společný život. Samozřejmě to zahrnovalo i jeho rozvod a naše manželství. Žádal mě o ruku, chtěl, abychom spolu měli miminko. Chvíli se to takto krásně vyvíjelo a já jsem byla šťastná. Asi to bylo velmi naivní. Prostě jsem se rozhodla nevnímat problematické signály a věřila jsem našemu příběhu a jeho slibům.

  Co se stalo pak?

  Karel uvěřil mnoha lžím a následovalo fakt ošklivé a těžké období. Nakonec jsem se před porodem odstěhovala zpátky do Londýna. Až tehdy za mnou přijel, omluvil se a přiznal, že se zmýlil a jak mi křivdil.

  V době těhotenství nafotila estetické akty.

  V době těhotenství nafotila estetické akty.

  Proč jste spěchali na dítě, když jste byli oba zadaní?

  Já měla vztah již vyřešený a Karel tvrdil, že vlastně taky. Dohodli jsme se na tom, že já si vyřeším svoje a on svoje. Oba jsme cítili, že chceme miminko, milovali jsme se. Početí naší dcerky bylo maximálně plánované. Oba jsme podstoupili jednadvacetidenní detox: dieta, bez alkoholu. Vybrali jsme si na to speciální místo, lama nám požehnal a dali jsme tomu jediný pokus.

  Zároveň otěhotněla i jeho manželka. To vás muselo dost zaskočit, ne?

  Zároveň? To ne. Dnes víme dle lékařské zprávy, že těhotenství ze začátku jen předstírala. Ale bohužel Karel jí věřil, zaskočilo mě to strašně. Samozřejmě jsem to brala jako velkou zradu. Sliboval, že bude věrný, a najednou je jeho ex prý těhotná. Tehdy jsem si řekla: Dobře, přece neopustí těhotnou ženu, to by bylo naprosto neetické. V ten moment přišly na řadu nápady s bigamií.

  Na druhou stranu pan Janeček vám lhal oběma. Je to tak?

  To byste musel Karla znát. Nemyslím si, že lhal záměrně, říkal jen to, co bylo jeho velké přání a čemu věřil, že je možné. Mariem ho opravdu dokázala přesvědčit, že mě „bere nádherně“, aby se s ní nerozvedl. Bohužel on jediný neviděl, jak moc je to směšné. Taky sliboval naprosto nesplnitelné věci. Mně sliboval, že se rozvede. Co sliboval jí, nevím. Ano, zpětně uznávám, že to muselo vypadat bizarně, a velmi se stydím za to, že jsem to do toho takto zapletla.

  Mariem tedy držela Karla pod tlakem kvůli dítěti. Proč? Chtěla po něm peníze, udržet si ho?

  Na tohle nechci odpovídat. To je mezi Karlem a Mariem. Co já vím, tak to spolu stále řeší.

  Myslíte si, že se Karel zachoval ke své manželce fér?

  To není otázka na mne, ale na něj. Myslím si, že kdokoli, kdo by si přečetl soudní spisy, by měl jasno.

  A když o ní prohlásil, že je mentálně zaostalá, to bylo také fér?

  Tak pozor, to byla spíše nadsázka.

  Co je v tom za nadsázku?

  Karel to řekl v reakci na nesmyslná obvinění jako únos, mlácení a podobné nesmysly. Pouze odpověděl na otázku novináře, že její jednání (obvinění z únosu a násilí) je záležitost pro psychiatra.

  Tuniská kráska Mariem se sbalila poté, co se s ní ženatý Janeček oženil s Lilií...

  Mariem tvrdě bojovala o Karla i poté, co odešel.

  Vyčítáte si, že jste se veřejně vyjadřovala k jeho manželce?

  Karel bez mého vědomí a souhlasu oznámil veřejnosti náš vztah. Pak si vypnul mobil a odjel do pouště. A na mě se mezitím sesypali novináři. O bulváru jsem nevěděla vůbec nic, tak si představte moji situaci. Samozřejmě jsem udělala mnoho chyb. Dávala jsem rozhovory, abych dala najevo, že náš vztah má nějakou hloubku, že nejsem jen bokovka, že spolu čekáme dítě a zařizujeme svatbu. Jenže pak začaly vycházet články, které byly hrozné. V té době jsem měla těhotenské hormony. Tak si to představte.

  Lilia Khousnoutdinova v několika bodech

  Narodila se 17. června 1988 do tatarské rodiny v ruském Magnitogorsku, vystudovala Oxford a LSE.

  Měla pestré dětství, vyrůstala převážně s babičkou a prababičkou, často se stěhovala. V sedmi letech žila s mámou nějaký čas v Česku, pak se matka podruhé provdala do Francie. Následně se vrátila do Prahy, kde maturovala na anglickém gymnáziu. Chvíli žila u tety v Americe, než v osmnácti odjela studovat politologii a historii na univerzitě v Oxfordu.

  Pracuje jako ceremonialistka, podnikatelka, vede nadační fond, přednáší, navrhuje šaty a šperky a vydala čtyři knihy.

  Před třemi lety poznala Karla Janečka. On měl s manželkou Mariem Mhadhbi půlročního syna a ona s britským manželem syna čtyřletého.

  V roce 2017 uzavřela buddhistický sňatek s Karlem Janečkem a v květnu 2018 se jim narodila dcera Isabela.

  Potkala jste se s Mariem někdy?

  Náš první kontakt byl jí vynucený rozhovor po telefonu. Nabízela mi přátelství, lásku, že budeme sestry. Chtěla se potkat, že tím se vše zjednoduší. A já blbá, ještě s dobrými zkušenostmi z minulých vztahů, jsem tomu uvěřila. Nakonec z toho byl dlouhý telefonát, ve kterém mě zpovídala a zároveň si to celé nahrávala.

  Proč si to nahrávala?

  Bez komentáře.

  Bylo správné v té době řešit osobní věci na Facebooku s de facto cizími lidmi?

  Ať mě všichni soudí, že jsem špatná a neetická, ale ať prosím nelžou. Když někdo píše, že Lilia svedla Karla v době, kdy byla Mariem těhotná, je to sprostá lež, která mě zvedá ze židle. V tu chvíli se možná chovám nedospěle, ale musím se ozvat.

  Ty komentáře píší většinou lidé, kteří vás neznají. Proč je čtete?

  Samozřejmě že jsem si na dlouhou dobu vypínala Facebook, abych to vůbec přežila. Ale myslíte si, že se před tím dá utéct? Stejně vám to někdo pošle, třeba kamarádi. Tak jsem se jednou vytočila a na ty lživé komentáře odpovídala. Holt nemám hroší kůži. Možná byste mi uměl poradit vy, když jste tak dlouho v médiích. Co jsem dělala špatně?

  Co třeba nejezdit do lesa ve ferrari a nefotit se v prádle na kapotě?

  (Smích) Čekala jsem, kdy to vytáhnete. To se nepovedlo, to přiznávám. Ta fotka vznikla v den, kdy jsem poprvé řídila takové sportovní auto. Byla jsem na sebe extrémně pyšná, že jsem to uřídila, nebourala a sama zaparkovala. Proto přišla potřeba to zdokumentovat. Když jsme viděli, jak je to strašný, ale strašný kýč, natolik nás to pobavilo, že jsme si řekli, že to zveřejníme. Hodně nás pak překvapilo, že to někoho pohoršuje.

  Velká gesta rovnají se velkým citům?

  Velká gesta rovnají se velkým citům?

  Jak jde dohromady ferrari a ezoterický seminář, kde se medituje a probíhají tam přednášky o životním prostředí?

  Uznávám, že to bylo absurdní. Ten kontrast mezi meditační farmou, vzývání bohyně a vedle toho Karel s ferrari a na to koukají lidé, to byl velký úlet. Ten kontrast byl famózní. Nás baví trochu provokovat, ale uznávám, že jsem to tehdy přehnala. Bylo to zbytečné.

  Zpět ke Karlovi. Nechal vás těhotnou a vrátil se k manželce. Proč jste mu dala druhou šanci?

  Nebylo to snadné rozhodnutí. Celý rok jsem přemýšlela, jestli není čas odejít, ale nakonec jsem zůstala. Tak doufám, že to bylo správné. Dohodli jsme se ale, že po tom všem, co proběhlo, zůstaneme v monogamním vztahu. Vím, je to pro Karla velký posun a občas o tom společně žertujeme, ale je nám v tom oběma dobře. Chápu, že spousta lidí se vysmívá a myslí si, že nám to spolu nevydrží, ale věřím, že člověk je schopný se poučit.

  Znamená to pro Karla konec mnohoženství?

  Samozřejmě.

  Čemu věříte?

  Na vztah dvou lidí, který je pevný a hluboký. A potom klidně, když jednoho z nich něco láká nebo chce experimentovat, jsou schopni si to pravdivě říct a pojedou spolu třeba na tantrický seminář a tam spolu s někým něco budou mít v rámci jasně vymezených pravidel. Což je ale velmi vzdálené od „mnohoženství“.

  A Karel je s tím o. k.? Prostě žádná další žena už nebude?

  Myslím, že se dost změnil. A taky pochopil, že pokud cítí nutkání mít další manželku, asi ve vztahu žádná velká láska není. Co se týče minulosti, to nejhorší už mi udělal. Opustil mě v těhotenství na základě smyšlených pomluv a lží. Co může být ještě horší. Věřím, že to může být jen lepší.

  Tak minimálně vám to může udělat znovu.

  Stoprocentní jistotu nemá nikdo, ale myslím si, že Karel dostal velkou lekci. Dostal pořádnou ránu lopatou do hlavy a podruhé by toho schopen nebyl. Je to asi rok a půl, kdy jsme v čistém vztahu, a je to hezké. Vlastně je to čím dál tím lepší.

  Lilia v náručí s dcerou Isabelou. Karel s dětmi z předchozích vztahů (na krku...

  Lilia v náručí s dcerou Isabelou. Karel s dětmi z předchozích vztahů (na krku syn Yanis, dcery Viktorie a Amálie)

  Dokázali jste stmelit i děti, které máte z různých vztahů?

  Tohle musím zaklepat, děti to na rozdíl od nás zvládly úplně skvěle. Úplně na začátku vztahu jsme je všechny vzali na společnou dovolenou do Chorvatska. Měl to být takový test. Kdyby si razantně nesedly, asi by to nemělo smysl. Nelámala bych to přes koleno. Naštěstí si rozumí a ty nepříjemné věci kolem nás berou dobře. Karlovy holky to berou docela dobře, protože jeho první žena se zachovala skvěle. Syn Yanis je ještě malý, aby to všechno správně vnímal. A můj syn má krásný vztah s Karlem. Byť má svého otce, ke Karlovi vzhlíží a bere ho jako vzor.

  Vedete nadaci Šťastné Česko. Co z toho financujete a co znamená šťastné Česko? Kdo je podle vás šťastný Čech?

  Měříme štěstí.

  Jak se to dělá?

  Vypadá to absurdně, protože se to měřit nedá, ale vlastně dá. Vezmeme „hrubé domácí štěstí“ jako koncept. Zní to strašně ezo, ale na druhou stranu z toho vychází například Human Development Index. Z Bhútánu si vezmeme to dobré, například ohled na ekologii, spiritualitu, psychologické zdraví. Za pomoci sociologického ústavu STEM jsme to převedli tak, aby bhútánský model byl aplikovatelný na Českou republiku. Jinak financujeme velké portfolio obecně prospěšných organizací a projektů, ale většinou pouze jako fyzická osoba, netýká se to Šťastného Česka. Například teď doběhly dvě sbírky týkající se porodnictví, které podporuji „zlatým řezem“, tedy přidávám asi 0,618 koruny ke každé vybrané koruně.

  Kde je potom ta pointa nadačního fondu?

  Chceme rozpoutat dialog o tom, že když jsme země v dobré fázi finančního blahobytu, tak co dál? Co budou ty nové společenské hodnoty, které mají smysl. Co stojí za to budovat.

  A co tedy bude dál?

  Třeba to, že když sice budeme mít vyšší hrubý domácí produkt, ale nebudeme mít čisté ovzduší. Původním záměrem bylo rozpoutat debatu a podívat se na to, co by se mohlo změnit. Co nás činí šťastnými.

  Použiji citát: „Kdo tvrdí, že si člověk za peníze štěstí nekoupí, jich nepochybně nikdy neměl dost.“ Váš muž jich má hodně, je díky nim šťastnější?

  Pro Karla se peníze rovnají mít vliv. Chce mít pozitivní vliv. Ať už proti korupci, nebo v charitativní činnosti. Jeho osobní rovina blahobytu a luxusu je v poměru k jeho výdělkům celkem skromná. Můžete říct: Má ferrari, o. k., ale mohl by jich mít klidně deset a kupovat si každý rok nové. To on nedělá.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

  Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

  Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

  Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

  Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

  Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz