jít naiDNES.cz

Lady muzikál by oslavila 70. narozeniny: Kozderkovou ocenila i Barbra Streisand

Herečka a muzikálová hvězda Laďka Kozderková by 26. června oslavila 70. narozeniny. Do jejího života však vstoupila zákeřná nemoc. | foto: reprofoto ČT

Měla nádherný hlas velkého rozsahu i neuvěřitelný komediální talent. Kdyby Laďka Kozderková (†37) žila za velkou louží a prosadila se na Broadwayi, znal by ji celý svět. Herečka a zpěvačka, která by 26. června oslavila 70. narozeniny, se ale spokojila s tím, co jí dovolily poměry v tehdejším Československu.

Hvězdou, které ležely u nohou davy obdivovatelů i nápadníků, se Laďka Kozderková stala v Hudebním divadle Karlín, kam nastoupila v roce 1973. Na karlínské scéně se dočkala řady krásných postav, například titulní role ve světovém muzikálu Hello, Dolly!, která ji proslavila i v zahraničí, kde se jejímu výkonu poklonily i světoznámé hvězdy.

Její podání slavné role ocenila i samotná Barbra Streisand, která v tehdejším Československu, například ve městě Žatec, v roce 1982 natáčela film Jentl a na Kozderkovou se zašla podívat. Však se také Kozderkové přezdívalo nejen Lady muzikál, ale i česká Barbra Streisand.

Vedle kariéry muzikálové hvězdy aktivně pracovala i na budování pozice herečky filmové. Na plátně debutovala v roli řeznice Alžběty ve filmu Řeknem si to příští léto (1977), aby v následujícím filmu Karla Kachyni Čekání na déšť (1978) představovala matku hlavní hrdinky.

Hlavní ženské role se dočkala v hudební komedii Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979), kde byl jejím parťákem Luděk Sobota. Objevila se i v hudební komedii Trhák (1980) nebo ve snímku Fešák Hubert (1981).

Vynikla hlavně tam, kde tvůrci dali průchod jejímu temperamentu a komediálnímu talentu. Velmi často představovala živočišné a vitální ženy, svůdnice a nevěrnice. Poslední filmovou rolí byla odložená milenka Vlasta v tragikomedii režiséra Víta Olmera Jako jed (1985), kde hlavní roli měl Zdeněk Svěrák.

„Než jsme měli jít na jeviště, zavolali mě k Laďce do šatny. Otevřel jsem dveře a ona tam seděla jen tak v ručníku, nahoře bez. Byl jsem zaskočen, ale ona s klidnou tváří řekla: ‚Neviděl jsi pěkný kozy, vole?‘ Zmohl jsem se jen na to, abych řekl: ‚Laďko, vezmi si přes sebe aspoň ručník.‘ Ale ona ne. V tomhle byla prostě svá. Vždycky plná života. Velmi rád na ni vzpomínám,“ zavzpomínal na slavnou herečku herec Karel Fiala.

Laďka Kozderková zemřela 17. listopadu 1986, její druhý muž Vlastimil Bedrna ji přežil o dvaatřicet let.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat