Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Bratrova smrt, divoký vztah s Bartošovou či přítelkyně v sektě: Ladislav Štaidl (†75) žil vždy naplno

  Ladislav Štaidl si společenské akce, na které vyrazí, už velmi pečlivě vybírá. | foto: Tilen Vajt/ Pavel Dvořák

  Život jednoho z nejlepších českých skladatelů a kapelníků Ladislava Štaidla (†75), který zemřel dnes ráno poté, co byl hospitalizován s covidem-19, byl po všech směrech velmi pestrý. Ženy se mu nevyhýbaly, tvořil nevídanou a legendární trojku s Karlem Gottem a svým bratrem Jiřím. Jaký byl uznávaný hudebník?

  Ladislav Štaidl se narodil 10. března 1945 v České Skalici. Už jako malý velmi tíhl k hudbě a bylo jasné, kam se jeho životní směr bude ubírat. To se také stalo.

  V roce 1962 začínal se skupinou Crazy Boys, kterou zakládal společně s Mikim Volkem a Ondřejem Suchým. Se svým bratrem Jiřím se spolupodíleli na kapele Olympic. Začal také pracovat pro divadlo Semafor. Tam seznámil se svým nejslavnějším spolupracovníkem, pro něhož složil nespočet písní, Karlem Gottem. To pro něj bylo stěžejní, a když se do toho vložil ještě jeho talentovaný bratr, vytvořili tak silnou trojici, že neměli žádnou konkurenci.

  Slavnou trojici rozdělila tragická smrt

  Ženy jim nadbíhaly, kluci si užívali slávy, o které se jim ani nesnilo, než přišla obrovská tragédie: Jiří Štaidl zemřel ve třiceti letech při autonehodě. Ladislav s Karlem se z toho nemohli vzpamatovat.

  S Karlem byli přátelé až do slavíkovy smrti.

  „Měl nové auto, Renault 17, a rychlost vyhnal na sto sedmdesát. Bohužel mu vjel do silnice náklaďák,“ smutní Dáda Patrasová, která nebyla jeho jedinou milenkou.

  Ladislav se z toho dlouho nemohl vzpamatovat, nevěřil tomu, že jeho milovaný brácha, s nímž si byli velmi blízcí, už není. Musel si dát chvíli pauzu i od hudby a skládání, najednou se cítil neúplný. Musel ale fungovat dál.

  Legendární mejdany s Gottem

  Ještě více se s Karlem Gottem semkli, o jejich románcích se dodnes vypráví legendy. Měli vedle sebe vily v Jevanech a jen přes plot šlo vidět, co se tam vlastně děje.

  Jitka Zelenková s Ladislavem Štaidlem

  Skladatelovu šarmu neodolala třeba zpěvačka Jitka Zelenková, která zpívala jako vokalistka u Karla v kapele. Ta dodnes na Štaidla nemůže zapomenout.

  „Byla to krásná láska, jakou už nikdy nezažiju! A možná kdyby se to nestalo, nikdy bych ani nic tak silného neprožila. Bylo to jako z filmu,“ zavzpomínala Jitka na poměr s tehdy ženatým Štaidlem v magazínu Aha!

  Ani jí nevadilo, že už v té době byl Ladislav ženatý s právničkou Áňou, se kterou má tři děti. Ona mu dlouhá léta zálety tolerovala, přivírala oči a bylo jí jasné, že ho doma udržet nemůže a přijde jednou žena, která ho odvede.

  Áňa Štaidlová dorazila na premiéru dokumentu o Karlu Svobodovi v noční košili a ztropila skandál.

  Románek s Ivetou Bartošovou přerostl ve vztah

  A pak se to stalo! Opravdu přišla žena, kvůli níž nakonec od rodiny odešel. Neodolal šarmu začínající zpěvačky Ivety Bartošové, která měla nevinnou tvářičku, nádhernou figuru a působila jako holčička, co potřebovala od staršího hudebníka ochraňovat.

  Nejdříve byl jejich vztah v utajení. Vlastně o něm věděl jen kamarád Karel Gott, který nesouhlasil s tím, aby Láďa takto podváděl svou ženu, a dokonce se kvůli tomu rozhádali.

  V dobách, kdy žil po boku zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové.

  A také se říká, že Karel tenkrát nemohl překousnout, že Ladislav po více než dvaceti letech opustil post kapelníka a přestal pro něj skládat. Byl tak poblázněný z Bartošové, že se zaměřil jen na skládání pro ni a chtěl z ní udělat hvězdu. Což se mu povedlo. Gott se prý najednou cítil uražený a odstrčený, což vedlo k tomu, že se na Štaidla naštval a nějaký čas se spolu nebavili. Až do jeho padesátin, kdy ho nakonec zpěvák pozval na svůj narozeninový koncert do Lucerny. 

  I když se snažil dlouho Štaidl tvářit, že jde jen o pracovní vztah, a nechtěl, aby se veřejnost dozvěděla, jak to má s Bartošovou, nakonec odešel po letech od rodiny a manželky Áni a přestěhoval se ke své lásce.

  Jejich společné soužití trvalo dlouhých třináct let, kdy musel Ladislav snášet vrtochy mladé hvězdy, která nebyla psychicky zcela zdráva. Největší skandál ho čekal, když v roce 1994 odletěl do Las Vegas bez Ivety. Sousedka jí jednoho dne přivedla domů Romana Třísku, aby spravil pevnou telefonní linku. Ten Ivetě začal říkat, že má doma „štěnice“ a že ji chce Štaidl zničit a možná i zabít.

  „Že mě zaměřují a chtějí zlikvidovat. Nastrčil tam i nějaké červené světýlko, před kterým jsem začala utíkat. Nakonec jsem mu to všechno uvěřila a odešla s ním,“ svěřovala se Iveta v knize. Jenže pak se ukázalo, že to zase takový únosce a znásilňovatel nebyl. Bartošová byla uražená, že ji Láďa nevzal s sebou do Ameriky, a myslela si, že si tam jede užívat s jinými ženami.

  Svou slavnou maminku doprovázel mnohdy i na Slavíky.

  I přes tohle drama jejich vztah vydržel dlouhých třináct let, kdy se jim narodil syn Artur. Sice skladatel po čase přiznal, že už si po třech dětech dalšího potomka nepřál, ale mladá Iveta si ho doslova vydupala. A byl nakonec rád, z jeho nejmladšího syna vyrostl zdatný hudebník a samostatný muž. 

  Konec v showbyznysu a ústup do ústraní

  V roce 1992 oficiálně ukončil kariéru a stáhl se do ústraní, kdy už nestál o to, aby se o něm psalo. Chtěl konečně žít jako „obyčejný“ muž, který si užívá podzimu života. Pořídil si dům v Apolinářské ulici, kde sice bydlí značná část jeho rodiny, ale ostatní byty pronajímá, takže z toho měl k důchodu značnou apanáž, k tomu peníze z tantiém.

  Našel si nenápadnou zdravotní sestřičku. Po Ivetě Bartošové už nechtěl nikoho ze světa showbyznysu. Přítelkyně Míša ho všude vozila, starala se o něj, žila vlastně jeho život a byla tak spokojená, nikam se nedrala. Po sedmnácti letech ale přišel konec. Míša měla podlehnout nějaké sektě, což se Ladislavovi nelíbilo, nechápal, jak se jeho partnerka, kterou považoval už za tu životní, změnila.

  Předtím než Michaela Novotná vstoupila do sekty, pomáhala Štaidlovi vychovávat Artura.

  „Skončilo to a Láďa to dost špatně nese,“ shodují se Štaidlovi známí.

  I když pak byl nějakou dobu sám, nakonec si přece i ve svém pokročilém věku našel spřízněnou duši, která mu byla oporou. Představil ji i kamarádům a veřejnosti, když ji přivedl na oslavu svého kamarádka Františka Janečka.

  Františka Janečka a Ladislava Štaidla pojí dlouholeté přátelství.

  „Je to má přítelkyně,“ sdělil suše fotografovi Blesku a dál to odmítl komentovat.

  Ale přece jen něco uniklo. Yvona je uroložka a o partnera se s láskou starala nejen jako přítelkyně, ale i jako lékařka, která dávala na jeho zdravotní stav pozor. 

  Nedávno však Ladislav Štaidl, gigant českého showbyznysu, onemocněl covidem-19 a skončil na JIP. Zemřel dnes ráno, jak informuje deník Blesk.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:03 pondělí 31. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   24
  • Tvl
   17
  • Super
   12
  • Cože
   11
  • Sladký
   11
  • Haha
   9

  Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

  Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

  Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

  Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

  První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

  Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz