Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kdo je ta paní? Otázky, které zůstaly nezodpovězeny, a to zcela zbytečně

  Penelope Mordauntová s mečem ze 17. století | foto: AP

  Jak se jmenuje ta dáma, která vypadala jako Camilla? Kdo byla ta šedovlasá, která seděla vedle Sophie? A proč se nikdo nevěnoval té antické dámě v zelených šatech? Otázky, které zůstaly bez odpovědi, což je škoda.

  Největší pozornost na korunovaci krále Karla III. na sebe strhla kromě samotných dvou hlavních aktérů určitě žena v zeleném, která vypadala jako antická bohyně držící meč. Kdo je to? neslo se samozřejmě po celou dobu korunovace, a zřejmě právem, předsedkyně Dolní sněmovny Penelope Mordauntová (50) byla oproti svému civilnímu vzhledu k nepoznání.

  královská korunovace
  Penny Mordaunt
  Korunovace krále Karla III.

  Přestože český divák nebo čtenář může mít pocit, že o ní nikdy neslyšel, není tomu tak, v médiích její jméno jednu dobu znělo celkem často, byla protikandidátkou na post britského premiéra oproti Rishimu Sunakovi, jemuž se povedlo získat větší podporu, a Penelope poté z boje o křeslo odstoupila.

  Penelope se stala hvězdou i proto, co měla na sobě. Místo černo-zlatého oděvu, jejž měl její mužský předchůdce ve stejné funkci na korunovaci královny Alžběty II. v roce 1953, zvolila šaty z módního domu Safiyaa s motivem kapradiny a mimo jiné je to první žena, které připadla tato důležitá funkce nést jednu z regálií neboli meč ze 17. století.

  A ty dvě ženy za Camillou? Jistě jste si všimli jasné podoby jedné z nich. Camillina sestra, jež vypadá spíše jako její dvojče, je designérka Annabel Elliotová (74), a druhá společnice je její blízká kamarádka, Fiona Pettyová-Fitzmauriceová (68), markýza z Lansdowne. Obě budou nahrazovat institut dvorních dam, což je čestná neplacená funkce.

  královská korunovace

  První řada hostů ve Westminsterském opatství také vzbudila pár otázek, zatímco rodina prince Williama a rodina prince Edwarda, vévody z Edinburghu, jsou pochopitelně mediálně známé, další členové královské rodiny už tolik vidět nejsou.

  Korunovace krále Karla III.

  Druhá řada zprava: Katharine (90), vévodkyně z Kentu; její manžel princ Edward (87), vévoda z Kentu (syn prince Jiřího, bratra Alžbětina otce, tedy krále Jiřího VI.); princezna Anna (72), sestra krále Karla III.; její manžel sir Timothy Laurence (68); Brigitte, vévodkyně z Gloucesteru (76); princ Richard (78), vévoda z Gloucesteru (syn prince Henryho, bratra otce Alžběty II.); lady Louise (19), dcera Sophie, vévodkyně z Edinburghu, a prince Edwarda, vévody z Edinburghu (oba v první řadě vedle Catherine z Walesu); a malý James (15), hrabě z Wessexu, kdy tento titul mu připadl poté, co jeho otec a matka, tedy Sophie (58) a princ Edward (59), dostali titul vévoda a vévodkyně z Edinburghu.

  královská korunovace

  Zdravice na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaci zleva: Katharine, vévodkyně z Kentu; princ Edward, vévoda z Kentu (syn prince Jiřího, bratra Alžbětina otce krále Jiřího VI.); a Brigitte, vévodkyně z Gloucesteru.

  Korunovace krále Karla III.

  Příchod do Westminsterského opatství: Brigitte, vévodkyně z Gloucesteru; a princ Richard, vévoda z Gloucesteru, syn prince Henryho, bratra Alžbětina otce.

  královská korunovace

  Příchod do Westminsterského opatství: Princ Michael z Kentu (80), syn prince Jiřího, bratra Alžbětina otce. Michaelovým bratrem je princ Edward, vévoda z Kentu (nahoře na balkoně paláce mezi oběma dámami). Spolu s ním je jeho žena, princezna Michael z Kentu (78). Není to chyba, jak se někteří mohou domnívat, její skutečné jméno je Marie Kristina, ale jelikož po svatbě s princem Michaelem z Kentu nedostala vlastní královský titul, podle obyčeje používá titul svého manžela, je tedy veřejnosti oficiálně známa jako „princezna Michael z Kentu“. Marie Kristina je narozená v Karlových Varech.

  Zleva: Vévoda z Gloucesteru, vévoda z Kentu a princ Michael z Kentu

  Zleva: Princ Richard, vévoda z Gloucesteru; princ Edward, vévoda z Kentu; a princ Michael z Kentu.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:36 pondělí 4. září 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   64
  • Haha
   14
  • Cože
   11
  • Tvl
   8
  • Trapas
   5
  • Sladký
   5