Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pravda o vztahu Diany a Dodiho: Chtěli se vzít, hlásal jeho otec. Okolí princezny nesouhlasí

  Co přesně se mezi princeznou Dianou a jejím milencem Dodim Al-Fayedem stalo večer před tragickou nehodou v pařížském tunelu? Filmaři Netflixu mají jasno. Syn zámožného egyptského podnikatele požádal princeznu o ruku, jenže ta odmítla a v podstatě se s ním rozešla. Právě žádost o ruku ovšem byla dlouhá léta předmětem debat a sporů. Bylo to skutečně tak?

  Jak přesně to s Dodiho žádostí o ruku Diany bylo, už se nikdy doopravdy nedozvíme. Filmaři Netflixu dění vykreslují tak, že podnikatel a filmový producent exmanželku budoucího krále Karla III. po několikatýdenním románku skutečně o ruku požádal. Jenže ta ho odmítla.

  Dodi Al-Fayed si Dianu skutečně vzít chtěl. Ať už to bylo z lásky či na naléhání otce, kterého chtěl zaujmout, pořídil zásnubní prsten, který byl po smrti nalezen v jeho bytě i s účtenkou. Nechal do něj vyrýt „Dis-moi Oui“, což v překladu znamená „řekni mi ano“, tento citát je ostatně i názvem dílu Koruny.

  To je ale vše, co víme s jistotou. Stihl vůbec Dodi požádat Dianu o ruku předtím, než zemřeli? A pokud ano, co mu odpověděla?

  Názory a především svědectví se různí. Scénář Netflixu podporuje řada výpovědí, které policii poskytli blízcí přátelé Diany v průběhu vyšetřování její smrti. Například Lady Annabel Goldsmith pak o někdejší princezně z Walesu promluvila v 2020 pro britský Express.

  „Ptala jsem se jí, jestli nechce udělat nějakou hloupost, například se zase vzít. Diana mi řekla: Svatbu bych potřebovala asi tolik jako vyrážku na obličeji,“ popsala Goldsmithová, co jí Diana odpověděla na zvěst o svatbě s Dodi.

  Podle dalších přátel Diana románek s Dodim ve skutečnosti ani nemyslela vážně, protože byla stále zamilovaná do svého předchozího partnera, uznávaného kardiochirurga Hasnata Khana. Řada princezniných blízkých zmiňovala, že v případě Khana by svatbu jistě chtěla, ale že Dodi byl spíše rozptýlením po bolestivém rozchodu.

  „Byl to jen třicetidenní románek a princezna se právě rozešla s někým, na kom jí velmi záleželo. Potkala někoho, kdo byl velmi starostlivý a pozorný, princezna si to užívala, ale nikdy nezmínila svatbu a už vůbec ne zásnuby,“ řekl například Dianin bývalý komorník Paul Burrell v rozhovoru pro The Telegraph.

  Khalid Abdalla jako Dodi Al Fayed

  A například novinářka Petronella Wyatt, která se s princeznou před její smrtí často setkávala, se zase domnívá, že v tom určitou roli sehrál princ Charles.

  „Vždycky jsem si myslela, a stejně tak i její přátelé a přátelé Charlese, že do něj zůstala trochu zamilovaná. Nikdy jsem si nemyslela, že je doopravdy zamilovaná do Dodiho Fayeda. V Londýně ho vnímali jako špatný vtip. Sama Diana jednomu novináři řekla, že nemá v úmyslu si ho brát. To byla jenom fantazie jeho otce,“ prohlásila novinářka.

  Jenže právě zámožný byznysmen Mohamed Al-Fayed razil úplně opačnou teorii. U soudu prohlašoval, že jeho syn plánoval s Dianou svatbu a zásnuby mu prý potvrdil v telefonu jen hodinu před svou smrtí, ačkoliv později prohlášení zmírňoval s tím, že nebylo úplně zřejmé, zda Dodi už Dianu požádal, anebo se k tomu teprve chystá.

  Dodi Al Fayed

  A to zdaleka nebylo vše. Majitel slavného obchodního domu Harrods vytasil i další divoká tvrzení, například, že královská rodina nechala Dianu zavraždit, protože s Dodim čekala dítě.

  „Diana mi po telefonu řekla, že je těhotná. Byl jsem jediný, komu to řekli,“ prohlásil u soudu Al-Fayed, který ale svou důvěryhodnost nejrůznějšími bláznivými obviněními královské rodiny podkopával.

  Existuje však i řada dobových knih o životě a smrti Diany, jejichž autoři se přiklánějí k verzi, že ji Dodi o ruku požádal a ona přijala. Královští korespondenti britského deníku The Sun Tom Sancton a Scott MacLeod v knize Smrt princezny píší, že se Diana s Dodim domluvili, že se vezmou na podzim téhož roku, a dokonce vybírali zásnubní prsten společně v Monaku.

  Možná je i varianta, že Dodi žádost ani nestihl učinit, takže odpověď Diany neznal. Pracovník managementu hotelu Ritz se podle svých pozdějších slov Dodiho zeptal, kdy konečně princeznu o ruku požádá.

  „Možná dnes večer nebo zítra,“ odpověděl mu prý Al-Fayed.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

  Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

  Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

  Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

  Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

  Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz