Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Slováková pod palbou: Má vůbec potřebné atesty a povolení? Co na to úřady?

  Brněnskou podnikatelku Nelu Slovákovou (30) kvůli prodeji předražené dezinfekce a roušek nyní zaregistrovali i ti, kdo ji donedávna vůbec neznali. Dost možná se na ni zaměří i příslušné úřady. V souvislosti s jejím kupčením se strachem lidí totiž vyvstává nejedna nepříjemná otázka, na kterou hvězda reality show Hotel Paradise bude odpovídat jen velmi nerada.

  Podnikání Nely Slovákové, která v souvislosti s koronavirem velmi hbitě rozšířila portfolio nabízených produktů o „limitovanou kolekci“ dezinfekčních gelů, budí velké rozpaky a vyvolává řadu otázek. Jsou jí nabízené výrobky vůbec schválené pro prodej v rámci EU? 

  „Kosmetické výrobky dovezené ze zemí mimo EU se musí nechat schválit. Je potřeba provést zátěžové zkoušky, mikrobiologii, vytvořit prohlášení o shodě, mít schválené texty a podobně. Pokud se deklaruje nějaký účinek, musí být prokázán. Dále musejí být výrobky registrovány v evropském systému CPNP. Tato procedura trvá přibližně dva měsíce, takže silně pochybuji, že se jedná o schválené výrobky,“ řekl Expresu zdroj obeznámený s problematikou, který reaguje mimo jiné na fakt, že Slováková měla gely nakoupit v Maroku.

  A to není všechno! Schvalování nového výrobku podléhá složitému schvalovacímu procesu, zvláště když jde o produkty jako léčivé přípravky nebo kosmetika.


  „Pokud se jedná o kosmetický výrobek, rozhodně nesmí být označen názvem dezinfekce, jedná se o klamání spotřebitele,“ doplnil zdroj s tím, že pokud jde o dezinfekci, schvalování probíhá úplně odlišným způsobem a podléhá jiným zákonům a předpisům.

  „Dezinfekce s výtažkem z aloe vera je vyrobena v laboratořích marocké firmy zabývající se profesionální bio- a ekokosmetikou. Dezinfekce obsahuje procenta alkoholu na zneškodnění virů a bakterií nacházejících se na vašich rukou,“ píše na svých stránkách u zmíněného gelu brněnská podnikatelka, která má za to, že důvěřivé lidi „opije rohlíkem“. Stačí jen zvolit vhodně zvolená slova.

  Nela Slováková prodává ve svém e-shopu dezinfekci za velice nekřesťanské peníze.

  Nela Slováková prodává ve svém e-shopu dezinfekci za velice nekřesťanské peníze.

  To, že Nela slovo marocká napsala s velkým M a ohání se slovy bio a eko, možná funguje na strachem zlomené zákazníky, v žádném případě ale nesupluje atesty renomovaných laboratoří a potřebná povolení. 

  Pokud by výrobek všechna kritéria opravdu splňoval, je s podivem, že se tím Slováková na stránkách e-shopu nepochlubí. 

  Je navíc záhadou, že gely stihla objednat a vyskladnit tak rychle, což by napovídalo tomu, že si schvalovací proces trochu „zjednodušila“. Nebo snad z křišťálové koule při obchodní cestě po severní Africe vyvěštila, že dezinfekční gely půjdou tak na dračku a pořídila je s velkým předstihem?

  Nedůvěřivý zákazník může nabýt dojmu, že za 550 korun dostane obyčejnou dezinfekci, která se (nejen) v Maroku prodává za pár korun. Navíc v množství, které vystačí na pár umytí rukou.

  O atestech a osvědčeních není v Nelině obchodě ani zmínka. To z gelu věru nedělá důvěryhodný produkt. Nedozvíte se ani složení, a tak se můžete jen modlit, aby účinných složek v gelu bylo tolik, aby vůbec nějaké mikroorganismy zlikvidoval a nešlo jen o navoněnou a předraženou bídu s přelepkou Slovákové. 

  Pokud by výrobky nesplňovaly předpisy a zákony, měly by se tím zabývat příslušné instituce. Co na to všechno říká Nela Slováková? Doloží potřebné atesty a povolení? Omluví se svým zákazníkům? 

  Vyjádření kontroverzní podnikatelky vám brzy přineseme!

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz