Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Lhářka Knechtová a ta další parta. Největšími vyráběči fake news jsou celebrity

  Katarína Knechtová podle slovenských médií nereagovala na dotazy ohledně své „těhotenské“ fotky. | foto: koláž

  Slovenská zpěvačka Katarína Knechtová nemá za sebou zrovna nejlepší dva dny ve svém životě, vyfotila se na Instagram s těhotenským bříškem, aby o den později vše „uvedla na pravou míru“, že se jedná o promo na její novou desku. Chtěla jsem poukázat na manipulaci, hájila se Knechtová. Milá Kataríno, jedinými, kdo tady manipuluje, jste ty a ta další parta s tebou v zástupu. Celebrity, které pro kus slávy a článek v bulváru udělají cokoliv. Včetně lhaní.

  Ne že bychom si tím chtěli dělat u čtenářů nějaké plusové body, ale když bylo ve středu na ranní poradě navrženo jako jedno ze společenských témat, že Katarína Knechtová (38) je prý těhotná, protože si to ráno dala na Instagram fotku s břichem, bylo to zamítnuto s odůvodněním, že to „vůbec není zajímavé“.

  Ó prozřetelnosti.

  To ale, prosím, neberte jako posměch konkurenčním společenským médiím, která toto zpracovala jako jeden z článků vydaných ten den. Zejména pak u slovenského tisku je to jasná věc, Knechtová je „jejich“, takže tam není divu, že těhotenské břicho zaplnilo několik stránek.

  Jenže jen na 24 hodin, druhý den totiž na Instagramu Knechtové přistál další post a teprve až teď začíná být pro nás Knechtová skutečně zajímavá a rozhodně téma ke čtení.

  Knechtová s falešným břichem.
  Knechtová a její pokus o vysvětlení sebepropagace na nový počin, který zabalila...
  Knechtová a její pokus o vysvětlení sebepropagace na nový počin, který zabalila...

  Vyfotila se schovaná za kyticí, napsala, že těhotná není a je to jen reklama na její nový singl, desku nebo čertví co, a rozhodla se mít poučný proslov o tom, jak konzumujeme a soudíme, nevíme, co je pravda a co manipulace a že ona to teda teď odhalila, jak to vlastně funguje...

  Tak dobře, Kataríno, pojďme se na to podívat spolu.

  Nejprve k tobě domů, na Slovensko.

  Schválně nic nevyvrátila, aby měla o sobě článek

  Společenská média Topky.sk a Čas.sk ve svých článcích o lži Knechtové poukazují na to, že se pokoušela spojit se s její manažerkou a kontaktovala i samotnou Katarínu, ale nedostalo se jim žádné reakce (článek ZDE a ZDE), zpěvačka na jejich žádosti o vyjádření nereagovala, a co hůř, dotazy, zda je těhotná, podle webu Čas.sk nevyvrátila, což deník označuje za její jasný záměr.

  Knechtová prostě chtěla, aby se o ní psalo, nic víc v tom nehledejte. Jako zpěvačka má na kontě jen jeden slavný singl, v SuperStar díru neudělala a s Borkovcem už vůbec ne. Navíc mi nějak uniká pointa, jak těhotenské břicho souvisí s jejím novým albem. Jestli si Knechtová, potažmo dokonce její manažerka neumí vysloužit pozornost umělecky a jinak než trapnými triky, je to chyba pouze jich dvou, nikoliv médií.

  Manažerka by navíc měla být v tomto případě elementárně příčetná a vědět, když už se v tom mediálním světě pohybuje, že sociální síť funguje jako komunikační kanál a média velmi často přejímají dění slavných z Instagramu, protože je to zkratka k ohlášení novinek a změn a nikdo normální jednoduše nepředpokládá, že tam budete lhát. Protože, milé celebrity, my nemáme vždycky čas vám dvacetkrát vyvolávat, zdali byste se uráčily potvrdit své tvrzení na sociální síti.

  Knechtová navíc reagovala na gratulaci od své domovské televize Markíza emotikonem srdíčka, neobtěžovala se to dokonce ani jim vyvrátit nebo je na to „bokem“ upozornit.

  Je tak nějak s podivem, že v zahraničí to ty velké ryby chápou a s tamními médii tato spolupráce via Instagram či Twitter funguje normálně, zatímco tady, v zemi, kde se každá mřenka ohání jakýmsi bojem proti fake news a píše si srdceryvné statusy o pravdě, platí, že největšími výrobci fake news jsou přesně ti, kdo jich mají plnou pusu (a my zuby).

  Velký vtip, co se ukázal jako velká pravda

  Já osobně jsem do jedné z fake news byla vtažena před rokem, to když se Agáta Prachařová rozcházela s manželem. Napsala si totiž na Instagram, že „v den výročí se umí rozejít málokdo“, a když jsme z redakce Agátě zaslali SMS, jak to myslela a zda to může potvrdit, či vyvrátit, status smazala, ale článek o jejích podivných hrách jsme vydali a také jsme tam napsali, že Agáta byla námi oslovena o vyjádření (ZDE).

  Druhý den se na jejím Instagramu objevil příspěvek věnovaný naší redakci a mně konkrétně, kde Agáta píše, že ten její status byl opravdu jen vtip a my jsme naletěli. Podotýkáme, že Prachařová se sama živí v bulváru, takže je velice dobře s tímto světem a jeho mechanismy obeznámena.

  Čtyři dny poté se Jakub Prachař odstěhoval z jejich domu.

  Agáta Prachařová si na Instagram napsala, že se rozešla s manželem, pak to označila za vtip a vyčetla nám, že jsme to nepochopili. O pár dní později bylo po všem.

  Celebritám na Instagramu totiž hraje do karet to, že když je jako obyčejný divák sledujete, sledujete je z nějakého zájmu. Buď vás baví, nebo vám připadají vtipní, nebo se vám líbí, nebo jste skutečný fanoušek, ergo vždycky když dojde na tento spor, „kde je pravda“, je pro vás logicky přirozené souhlasit s těmi, kdo jsou objektem vašeho zájmu.

  Ale to není výtka, v žádném případě.

  Je to pouze odosobněný popis situace, protože my, co sedíme na druhé straně klávesnice, zase logicky nechceme čtenářům prozrazovat, jak s těmito lidmi komunikujeme a že existují nějaké dohody a jaké a proč, obecně nechceme odkrývat pozadí, takže když se meče střetnou, je pro nás zbytečné a i vlastně nechtěné ukazovat i druhou stranu mince.

  Nicméně dokážu se velmi vcítit do slovenských kolegů, kteří se nyní cítí naštvaní, že je Knechtová podvedla a že jim dokonce dle jejich slov i lhala, proto mě ani nezaráží jejich expresiva, kdy se jí ptají: „Čo to trepeš?“

  Knechtová, přestože si myslí, jak na všechny teď vyzrála, si ve skutečnosti udělala pěknou paseku, jelikož se teď těžko najde nějaký společenský novinář, který se za ní bude hnát, už zůstane „na seznamu“, a dokonce by mohla jít na blacklist úplně. Tedy že se o ní už nebude psát vůbec.

  Za co?

  To byste se divili, ale nestalo by se to poprvé.

  Dezinformace, lži a manipulace od těch „nevinných“

  Možná si vzpomenete na vypečený rozchod Rytmuse a Dary Rolins, tím nemyslím teď ten skutečný v roce 2018, ale ten vymyšlený v roce 2014, kdy se oba „rozešli“ v rámci reklamy na žvýkačky a vypustili prohlášení, že podrobnosti sdělí až za dva dny. A nebylo to tak, že by „média jen tak něco převzala“, jak se vám ve svém statusu snaží vnutit Knechtová a její smyšlenky o tom, jak to všechno zná a všechno přesně odhalila, ale Daře a Rytmusovi a její manažerce zvonily telefony po oba dva dny.

  Když pak oba oznámili, že to byla jen reklama, za kterou dostali zaplaceno, některé společenské deníky se k tomu postavily jednoznačně: okamžitý zákaz, a někde dokonce snad platí i dodnes, šest let poté. Říkáte si, že to přece není tak strašné, oni se z toho nezblázní! Máte pravdu, ale když děláte akci nebo promo a ti, kteří o vás mají psát, tam nepřijdou, není to úplně dobrá situace, bulvár je totiž nejčtenější médium obecně a Hospodářské noviny (přestože je máme rádi!) o vaší účasti v nějaké porotě psát nebudou.

  Člověk by řekl, že to je jen takový exces, ale ne.

  Lucie Bílá se v roce 2012 „vdala“ za partnera Petra Makovičku, měla dokonce na „přísně utajované svatbě“ ve středověké krčmě fotografy a Makovička dal prohlášení, že děkuje za gratulace. Pak se přišlo na to, že to byla „žertovná mystifikace“, jak píše server Lidovky.cz (ZDE), a nejspíše se jednalo o promo na novou desku.

  Tomáš Měcháček uváděl v České televizi velice podivnou a nesmyslnou show s názvem To se ví, která měla bojovat s fake news, ale bojovala akorát tak s tím, že slavní hosté měli hádat chybějící slovo v bulvárním titulku. Boj proti fake news skončil neslavně: ČT pořad v tichosti stáhla a i filmová kritička Mirka Spáčilová si všímá ve svých Prvních dojmech toho, že nebýt hloupých statusů od samotných aktérů, ani by ho nemělo co naplnit.

  Patrik Hezucký se zase rozhodl s fake news bojovat tím, že fake news vypustil oficiálně na svém Instagramu. Prý bude uvádět pořad Kachny Patrika Hezuckého, kde bude tento nešvar odhalovat, což se ukázalo jako skutečná kachna, byla to jen reklama na e-shop s elektronikou, jejž tady nechceme ani jmenovat, protože proč vlastně? Ať mu udělá reklamu Centrum proti hybridním hrozbám, které má bojovat s dezinformacemi a zatím spíše bojuje s tím, co si napsat po třech měsících na Twitter.

  Když zalžou noviny, vydavatelství má stání u soudu a musí platit pokutu. Ale co když lžou celebrity? Své by o tom mohli vědět například v kapele Mandrage, kdy se novináři kolikrát dotazovali, co se děje s Vítem Starým, jelikož vypadá tak, že má problém s návykovými látkami. Měl nehodu na kole a má cukrovku, odpovídal na to kytarista Bolan, který se pak chlubil, až když Vít Starý nebyl schopen ani zpívat a kapela musela skončit kvůli jeho závislosti na drogách, že „se mu povedlo tahat sedm let bulvár za nos“.

  Nerada bych mu kazila radost, ale nejsem si zcela jistá, kdo je tady v tomto případě za vola.

  Jak se Knechtová dostala se lhaním do trendů

  „Ani ve snu by mě nenapadlo, že vyhodím foto a spustí se lavina,“ píše Knechtová ve svém vysvětlujícím příspěvku.

  I kdybychom nebrali její předchozí vyjádření jako lhaní obecně, toto je lež jako věž, protože tohle věděla Knechtová velice dobře, nespadla z Marsu, a já vám přesně řeknu, co teď Knechtová nebo její manažerka nebo obě dvě zároveň dělají: monitoring.

  Její jméno totiž „trenduje“ v Google vyhledávání, ano, to je zase ta druhá stránka věci, o které celebrity nerady mluví, jakkoliv se dostat zase do povědomí do článků, aby mělo co nejvíce lidí důvod si vás vygooglovat. Monitoring, kde se pak objevíte, je vlastně jako počítat peníze, stoupnete v ceně a i naprosto nepodstatná informace, že vydáváte nějaké album nebo chystáte nějaký duet, o čemž by se normálně nepsalo, se dostane ke koncovému zákazníkovi, tedy ke čtenáři, jehož vaše hudební tvorba ani nemusí zajímat.

  Že jí v diskuzi některé ženy vyčítají to, že manipuluje s falešným těhotenstvím, zatímco dneska začíná být přirozená cesta početí problém a ne každá z žen má to štěstí, to ani nepředpokládám, že by Knechtová a její manažerka, kterou podezírám, že za celým nápadem stála, braly vůbec na zřetel, protože podstatné je, že Katarína má, co chtěla, po dlouhé době jsou jí zase plné noviny.

  Přidávám se tedy také ke gratulaci, podobně jako diskutující na jejím profilu, snad se jí nestane, že se na křest jejího hudebního počinu slovenští kolegové, co mají na starosti společnost, vykašlou.

  To by byla nemilá „manipulácia“ s tvým snažením, co myslíš, Kataríno?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:32 pátek 19. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   152
  • Trapas
   93
  • Tvl
   35
  • Haha
   34
  • Cože
   29
  • Sladký
   27
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

  jít naiDNES.cz