Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová a Konečný: Jak Pepa Bolan propásl šanci upřímně vysvětlit situaci kolem Mandrage

  Josef Bolan | foto: Instagram

  Osud kapely Mandrage v poslední době hýbe českým showbyznysem, všichni s napětím sledovali osud zpěváka Víta Starého, který bojuje se závislostí, a bylo otázkou času, kdy někdo z kapely bude chtít vysvětlit, co se děje.

  Podle očekávání se toho chopil kytarista Pepa Bolan (44), stínový frontman kapely, kdy zpočátku mluvil o důvodech, proč kapela nezrušila koncert ve Fóru Karlín, kdy z pochopitelných důvodů v tom hrály roli finance.

  Potud v pořádku.

  Když ale došlo na otázky ohledně Víta Starého (31), Bolan mimoděk začal odhalovat mezilidské vztahy v kapele. Co se tedy jako fanoušek z rozhovoru, jenž vyšel na serveru Novinky.cz, dozvím? Problémy trvají už deset let, Starý kapelu postupně rozložil, já jsem mu chtěl pomoci, tady mě máte a říkám si o práci.

  Přitom žádná kapela v Česku nebyla tolik zmítaná drogovou aférou jako právě Mandrage a mezi novináři se vědělo, že Vít Starý „nebývá připouštěn“ na mikrofon. „Podařilo se nám tahat bulvár za nos přes deset let,“ chlubí se Bolan v rozhovoru.

  Gratulujeme srdečně, ale kam přesně tyhle lži vedly?

  1. Řeknu vše a vlastně nic

  Když už to dojde tak daleko, že kapela je pohřbená, ani poté není schopen mluvit upřímně. Je spousta slavných kapel, které se s tím vyrovnaly tím, že si sedly před kameru a řekly: Jo, lítaly u nás drogy a udělalo to s námi to a tohle.

  „Nikdo po mně nemůže chtít, abych zastal funkci toho, který to potvrdí, ale stejně tak je mi nepříjemné ze sebe neustále dělat pitomce a tvářit se, jako že jsem slepej a úplně blbej,“ říká v rozhovoru Bolan.

  Nejenže neustále chodí kolem horké kaše, ale od třetí otázky je poznat jedna věc, která se táhne celým rozhovorem: je to hlavně o něm, ne o problému.

  2. Proč to neřeknete rovnou? Haha, to je prča

  „Kdy jste došli k přesvědčení, že turné nebudete schopni odehrát?“ zněla novinářova otázka.

  „Já k tomu došel už v roce 2012, kdy byla situace dost podobná, akorát se nám podařilo Víťu přesvědčit, že by měl se sebou něco dělat. Kapela mu zařídila vše, co k tomu potřeboval, včetně odborné pomoci. Bohužel se to už tenkrát nesetkalo s úspěchem. Nicméně je docela prča, že jsme dokázali bulvár tahat za nos přes deset let,“ odpovídá Bolan.

  Novináři si už dávno všimli i bez jeho tahání za nos, že s Vítem Starým není něco v pořádku, a Bolana se na to i kolikrát ptali. My v Expresu máme sami zkušenost, když jsme před třemi lety žádali o rozhovor s Vítkem, jenž vypadal v té době už špatně a byl bez zubů, kdy z managementu kapely přišlo kategorické NE a jako obvykle ze šatny vyskočil „nahajpovaný“ Bolan a servíroval oblíbené historky o nehodě na kole, kvůli které Starý údajně přišel o zuby.

  „Před dvěma lety byly u Vítka nějaké zdravotní problémy, kdy jste nemohli chvíli koncertovat, už je vše v pořádku?“ ptala se redaktorka v lednu 2018 Bolana v zákulisí stanice Óčko.

  „Víťa má cukrovku, takže musí dodržovat nějaký režim a občas s tím má nějaký problém, ale teď je to v pohodě,“ odpověděl Bolan.

  „Všimla jsem si, že Vítek nemá zuby, nestalo se něco vážného?

  „On, prosím vás, boural na kole a vymlátil si je a teď čeká na nové. Měl k tomu ještě zlomenou ruku, nemůže hrát teď ještě na kytaru,“ vysvětloval.

  Kapela přitom vydala zákaz focení Vítka Starého, což je zvláštní vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o nehodu na kole. Média se proto nechtěla pouštět do divokých spekulací, a to z jediného důvodu, protože lhal on. Bolan toto lhaní vydává dnes za svůj úspěch a za velkou prču.

  3. A nepište o nás!

  Na jedné straně je kapela Mandrage parta kamarádů, ale s narůstající slávou se z toho stává tvrdý byznys, kde platí pravidla jako v každé jiné práci. Není proto neobvyklé, že člen, který má velké problémy s návykovými látkami, dostane nekompromisní ultimátum, nebo dokonce vyhazov, když odmítá se sebou něco dělat, protože tím narušuje chod ostatních, kteří to mají jako živobytí. Často to funguje tak, že se musí dát dohromady a pak se může vrátit, my sice nevíme, jak to v kapele přesně probíhalo, ale mediální prezentace tohoto problému poukazuje na velmi podivnou komunikaci, a to nejen co se týče Bolanova dlouholetého zakrývání problému.

  Manažerka kapely Lucie Hájková to navíc komunikačně nezvládá, jako životní partnerka bubeníka Vordy je s kapelou spjatá emočně a tomu taky odpovídá styl, jakým poslední dobou věci okolo kapely, kdy se ukazuje, že se nemuselo jednat pouze o ojedinělou záležitost Víta Starého, řeší. Za užití drog za volantem byl zabaven řidičský průkaz klávesákovi Františku Boříkovi a ona odmítla odpovídat na dotazy s tím, že se jedná o Boříkovu soukromou záležitost. Avšak jeho veřejný status, kde se tím chlubil na sociálních sítích, lajkovala.

  Když nám poté volala do redakce a obvinila nás z psaní lží, dostala prostor všechny údajné lži konkretizovat, což neudělala, a také je vyvrátit, což též neudělala.

  4. Jsme vzorem, no a co?

  Samostatnou kapitolou pro Mandrage proto je, do jaké míry byly drogy uvnitř kapely normou. V době, kdy kapela nebyla pod takovým drobnohledem, se dva členové fanouškům pochlubili pervitinem a alkoholem za volantem, přestože mají náctileté fanoušky a jako veřejně známé osobnosti mají také i veřejnou odpovědnost.

  Jedou styl, který je pro nás nepochopitelný, tedy že drogy a řízení pod vlivem jsou cool. Doby, kdy to bylo cool, jsou 90. léta minulého století, kdy fet kosil jednu hvězdu za druhou, ale dneska už je doba dávno někde jinde. Představa, že téměř padesátiletý člověk nedokáže na sobě poznat byť i zbytkový alkohol, je těžko představitelná i u osmnáctiletých hoperů z Jižního Města.

  A to už nebudeme ani komentovat tu neuvěřitelnou diskuzi na Facebooku Františka Boříka po zadržení s pervitinem a ty silně chlapácké výkřiky, jak je to strašně fajn. Jak vedle toho mají fanoušci věřit jejich upřímným snahám zachránit frontmana z drog, když sami sebe prezentují tak, že je to u nich ta „prča“, jak by řekl Bolan?

  5. Chcete mě?

  Bolan má pravdu v tom, že když jakkoliv závislý člověk nechce, nic a nikdo ho nedonutí ke změně a ničí i životy a případný byznys lidem okolo, v čemž opravdu nejde dál pokračovat, to chápeme. Ta zodpovědnost na kapele je ale v tom, jestli opravdu dělali vše pro to, aby mu pomohli, nebo s návykovými látkami měli mezi sebou „prču“ a brali například jako normální s tím sedat za volant.

  V kapele lidi spolu tráví tolik času, že veškeré chování má vliv na jednotlivé členy, a nás překvapilo, jak často nad Vítkem Starým v tomto rozhovoru Bolan definitivně láme hůl a je vidět, že teď myslí hlavně na svoji kariéru. Dohodnutý rozhovor totiž přechází do předem podmíněného inzerátu, kdy kytarista, který v něm několikrát připomněl, že je autor všech hitů, už myslí na zadní kolečka a působí jako z pořadu Chcete mě?

  „Chtěl jsem kapelu opustit už dávno, ale vzhledem k tomu, kolik slavných písní se mi podařilo s kapelou napsat, tak jsem ji měl rád jako své dítě, a to taky nikdy neopustíte. Měl jsem tu kapelu opravdu rád,“ odpovídá Bolan tak, že podsouvá čtenáři informaci o tom, že je úspěch a hranost kapely jeho práce.

  „Já jsem zase autorem osmdesáti procent našich písní, včetně všech největších hitů.“

  „Jinak jsem kytarista s nůší plnou megahitů na volné noze, takže pokud by přišla nějaká zajímavá nabídka, tak mi bylo zrovna přiděleno více času, než jsem předpokládal,“ říká.

  Evidentně je měl složené pro Mandrage, ale teď je rád přeprodá tomu, kdo zaplatí víc, zatímco druhým dechem dodává, že Vít Starý bude bez nich bez peněz.

  „Pro všechny je to strašně těžká situace, ale bohužel jediný, o koho se opravdu obávám, je Víťa, protože je na kapele existenčně závislý,“ prozrazuje na Starého Bolan a sebemarketing korunuje tím, že na konci rozhovoru natvrdo inzeruje svůj tetovací salon včetně uvedení nejen promo fotografie s názvem salonu, ale dokonce i s uvedením e-mailové adresy.

  Nyní trochu zvedneme pokličku: toto by editor webu nebo deníku za normálních okolností vyhodil, protože taková konkrétní reklama se musí platit. Nicméně v redakcích podobné dohody fungují a čtenář je kolikrát i sám pozná. „Já vám něco řeknu, ale vy mě zpromujete“, to není zase tak ojedinělá činnost a nejobyčejnější forma této spolupráce je, když přijde někdo slavný na rozhovor a mluví tam na konci rozhovoru o tom, že zrovna točí takový a makový film nebo desku.

  Nicméně díky uvedení e-mailové adresy, což absolutně nebývá standardní věc těchto „výměnných obchodů“, je poznat, že rozhovor byl dán pouze pod podmínkou, že se tam objeví reklama na jeho tetovací salon a Bolan to pro deník řekne jakože exkluzivně.

  Z toho tedy plyne, že se nejedná o upřímnou snahu vysvětlit, proč kapela musela skončit, případně že drogy mohly i nemusely být součástí života všech, což by ani tak nevadilo, nebyli by první ani poslední, ale je to důkazem toho, že Bolan v sobě Mandrage pohřbil už dávno a že jediné, co by ho upřímně mrzelo, by bylo platit pokutu za zrušené koncerty a nemožnost na tomhle pro sebe vydělat. 

  „Když máš takové kamarády, nepotřebuješ nepřátele,“ napsal pod článek na sociální síti jeden ze čtenářů.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 pátek 5. června 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   180
  • Trapas
   127
  • Tvl
   63
  • Haha
   56
  • Cože
   43
  • Sladký
   41