jít naiDNES.cz

Naším cílem byla osmdesátka, je to úspěch. Lékařka o tom, jak Gottovi prodloužili život

Že mu nezbývá moc času, to Karel Gott už nějakou dobu věděl. První rakovinu, která postihla mízní uzliny, sice úspěšně porazil, ta druhá už se změnila pouze v boj o prodloužení jeho života. A lékaři si na něm dali záležet. „Naším cílem byla osmdesátka. Považuji to za velký úspěch,“ prozradila na rovinu členka týmu, který Mistra léčil. A o nelehkém úkolu složit Gottovi rozlučkovou píseň promluvil zpěvák Richard Krajčo.

Jen malý okruh lidí dlouho dopředu věděl, že Karlu Gottovi moc času nezbývá. Byla mezi nimi i lékařka Anna Jonášová, členka týmu předního onkologa Marka Trněného, jenž se o hudební legendu staral.

V rozhovoru pro televizi Prima otevřeně prozradila, že léčba Karla Gotta byla vlastně bojem o to, aby se dožil co nejvyššího věku.

„Naším cílem byla osmdesátka. Považuji to za velký úspěch. A považuji to za úspěch, když to zhodnotím všechno i s tou vstupní diagnózou, která také byla velice závažná. Že se jeho život podařilo prodloužit, ať je to, jak chce, o minimálně čtyři nebo pět let,“ prozradila.

Jonášová kromě toho naznačila, že optimistické vyhlídky neměl Karel Gott už v roce 2015, kdy u něj propukla rakovina mízních uzlin.

„Ta choroba byla těžká a pan Gott prošel celým cyklem komplikované terapie. A prošel tím dobře, dosáhl kompletní remise toho onemocnění. Skutečně se nám podařilo zbavit se toho onemocnění, což byl velký úspěch vzhledem k tomu, jak pokročilé to onemocnění bylo, i vzhledem k věku pacienta,“ uvedla.

Lékařka prozradila detaily Gottovy léčby. Cílem prý bylo prodloužit mu život do...

Anna Jonášová

O rekordmana v počtu získaných slavíků se prý Trněného tým staral s maximální péčí. A to i přes to, že akutní leukémie už vyléčit nešla, protože jedinou šancí na úspěch je transplantace kostní dřeně, která se u nás provádí do sedmdesáti let.

„Byl léčen s maximální péčí a se všemi dostupnými možnými moderními léčebnými metodami, a to úplně těmi nejnovějšími, které jsme měli k dispozici. Samozřejmě jsme se snažili, seč to šlo. A vzhledem k tomu, že jeho forma onemocnění byla právě už tou hodně rizikovou, nebylo to jednoduché,“ řekla Jonášová.

Krajčo: Píseň jsem musel napsat rychle

Dalším z mála lidí, kteří věděli o tom, že se čas Karla Gotta krátí, byl hudebník Richard Krajčo. Ten dostal za úkol napsat pro Mistra duet s dcerou Charlottou. Zatímco fanoušci spekulovali o tom, zda se Gott písní Srdce nehasnou náhodou neloučí, Krajčo to už dávno věděl.

„Ivanka i Karel ke mně byli docela upřímní. Vlastně mi řekli, že pokud se rozhodnu to napsat, musím to napsat velmi rychle. Aby to stihli s Charlottou nazpívat. To pro mě byl spouštěcí impuls, začalo se ve mně skládat, o čem by ta píseň měla být, to bylo tou inspirací,“ prozradil Krajčo v pořadu Top Star.

Richard Krajčo

Richard Krajčo na pohřbu Karla Gotta

Zprvu si přitom nechtěl připustit, že by snad Karel Gott skutečně mohl zemřít.

„Já jsem tomu moc nevěřil. Takových zdravotních informací už o Karlovi bylo dost. On byl takový superhrdina a vždycky všechno ustál. Ale říkal jsem si, že teď už je to asi vážný, když jsou ke mně takhle upřímní a měl jsem v podstatě časový limit,“ vysvětlil.

Smutná zpráva o Gottově smrti jej nakonec zastihla ve stejném studiu, kde s ním právě píseň Srdce nehasnou nahrával. I když věděl, že se ten okamžik blíží, stejně tomu věřit nedokázal.

„Stál jsem skoro na stejném místě, jako jsem tam stál s Karlem. Já jak jsem věděl, že se to blíží, tak se s tím člověk smiřuje, ale když to pak přijde, stejně vás to zaskočí. Říkal jsem si, že to možná není pravda, ranilo mě to, zavřel jsem se na chvíli ve studiu sám, pustil jsem si tu píseň a trochu jsem se tam dojímal,“ prozradil Krajčo.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat