jít naiDNES.cz

Gottova Bertramka už je vyklizená. Co bude se smutečními předměty?

Na úklid Bertramky dohlíželi strážníci, policisté i psovodi. Proč? | foto: Koláž Expresu

Skupina pracovníků sice v noci z pondělí na úterý pietní předměty z příjezdové cesty k vile Karla Gotta vyklidila, nic ale neskončilo v kontejneru. Alespoň prozatím. Podle informací Expresu byly všechny předměty předány zpěvákově rodině, která je nyní bude sama třídit. Proč ale na úklid dohlížela dvacítka strážníků, policisté, a dokonce i psovodi?

Očekávalo snad vedení hlavního města Prahy nějaké nečekané komplikace? Jak jsme vás již informovali, na úklid pietního místa před vilou Karla Gotta v Praze 5 dohlíželo nezvyklé množství strážců zákona. Místem procházeli dokonce i policisté se psy.

Když jsme tento dotaz položili pražské mluvčí Technické správy komunikací Barboře Liškové, nestačili jsme se divit. „Dobrý den, omlouvám se, ale k tomuto tématu nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělila nám na dotaz, proč se ulice vyklízela v noci, když původně byl úklid naplánovaný na osmou hodinu ranní, a proč na místě bylo tolik strážců zákona a na kolik celá akce vyšla.

Když jsme jí oznámili, že by nám přece jen někdo odpovědět měl, odkázala nás na mluvčí rodiny Karla Gotta Anetu Stolzovou. Na náš dotaz, proč by měla odpovídat právě ona, když jde o věci týkající se Technické správy komunikací, a zda to máme brát tak, že to celé hradila Gottova rodina, nám znovu odpověděla, že k tomuto tématu nebude poskytovat žádné informace.

A nutno říct, že sdílnější nebyla ani Stolzová. Ta nás totiž odkázala na mluvčího Magistrátu hlavního města Prahy Víta Hofmana.

„K úklidu Bertramky došlo po dohodě s pozůstalými. Jedná se o veřejnou komunikaci, proto byla s úctou uklizena v nejbližším termínu. Pietní místo v Kinského zahradě již bylo s úctou uklizeno, poté co se o půlnoci uzavřelo. Lidé tam mohli uctít památku Karla Gotta od pátečních deseti hodin dopoledne do nedělní půlnoci. Předměty z Bertramky i z Kinského zahrady se roztřídily na květiny, svíčky a další předměty včetně fotografií a plyšáků a předaly se rodině k dalšímu využití. Část květin by si měla zachovat pietní charakter a měly by být dále použity. Rodina si převzala také kondolenční knihy. Na ulici se nacházelo velké množství předmětů, proto na ní byl z technických důvodů dočasně přerušen provoz, což umožnilo její pietní úklid,“ sdělil nám Hofman, který nám ale již neodpověděl, proč bylo na místo vysláno na dvacet policistů.

„Po domluvě s rodinou bylo místo pietně uklizeno v nejbližším možném termínu. Všechny předměty byly předány rodině,“ zopakoval jen mluvčí.

Obrátili jsme se na něj ještě jednou, zda by nám nemohl odpovědět, proč bylo na místě tolik strážců zákona. Jestli se snad domnívali, že někomu hrozí přímé nebezpečí? Do vydání článku nám ale neodpověděl.

Nutno připomenout, že na veřejné smuteční rozloučení s Karlem Gottem v paláci Žofín dohlíželo přibližně 130 policistů. Tam se ale očekávalo, že dorazí přes 100 tisíc Mistrových fanoušků.

V ulici Nad Bertramkou se v noci z pondělí na úterý nacházela pouze hrstka novinářů a pár místních.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře