Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Poslední měsíce Karla Gotta: On utěšoval mě, vzpomíná režisérka Špátová, viděla jsem ho odcházet

  Statečný do poslední chvíle, tak dokumentaristka Olga Špátová vzpomíná na Karla Gotta, se kterým strávila i se svým štábem poslední měsíce jeho života. Zatímco ona se pod náporem emocí hroutila, Mistr byl se smrtí vyrovnaný a naopak on utěšoval ji.

  Celovečerní dokumentární film Karel, který přináší ojedinělý pohled do soukromí a duše Karla Gotta, vstoupí do kin sice až 15. října, režisérka Olga Malířová Špátová ho ale symbolicky představila den před ročním výročím úmrtí Karla Gotta.

  Není divu, že to považuje za svoje dosavadní životní dílo, Karel Gott a jeho rodina se jí před kamerou niterně odhalili. Režisérka ale přiznala, že si zprvu myslela, že bude natáčet pozitivní film. O jeho zákeřné nemoci neměla tušení.

  „Původně jsem nevěděla, že je nemocný, myslela jsem, že budeme točit pozitivní, posilující film. Měli jsme hodně plánů, chtěli jsme jet do New Yorku, to bylo jediné, co se nenaplnilo. Díky jeho laskavosti jsem jinak naplnila celý svůj scénář. Budu vždy děkovat, že jsem u toho mohla být,“ vzpomíná na natáčení mladá režisérka, která zavzpomínala i na moment, kdy se o nemoci dozvěděla.

  Bylo to v listopadu roku 2018. Když jí zavolali, jela zrovna z natáčení.

  „Zastavila jsem na parkovišti a poplakala jsem si, bála jsem se natáčení druhý den, měli jsme fotit u Lenky Hatašové. Bála jsem se, že to bude smutné, depresivní, bolavé. Přišla tam celá rodina a děti to už věděly, byla to ale nádhera. Ty tři holky, Ivanka, Charlottka a Nellinka, a i dcera Lucie, se k němu chovaly úžasně. Vypadalo to, že se nic neděje a Karel tu bude navěky. Já jsem si tehdy řekla, že se nemůžu hroutit a litovat ho, on by to nechtěl. Naopak utěšoval nás, to na něm bylo krásné. Když na mně nebo mém zvukaři viděl, že jsme smutní, přišel za námi a zeptal se, jestli jsme v pořádku. Zajímal se o člověka,“ popisuje Špátová.

  Ta byla přítomna nejen u jeho koncertů a rodinných sešlostí, ale i během návštěv u lékaře, kde se Gott dozvídal ty nejhorší zprávy.

  Ani tehdy neztrácel svůj šarm.

  „Když jsme natáčeli v nemocnici, byla na něm vidět pokora, vděk, vyrovnanost, klid, statečnost. Takový film jsem chtěla udělat. Proto jsme ho dělali tak dlouho,“ vysvětlila a je vděčná za to, že s rodinou Karla Gotta mohla sdílet veselé i smutné chvíle.

  „Byla jsem lidsky i filmařsky Karlovi vděčná za to, že jsem mohla pozorovat jeho odcházení ze života,“ vyznala se Špátová, která natočila 100 hodin záznamu, nakonec ale použila jen 127 minut.

  Nejvíce ji mrzí vystřižení scény, již si ve filmu nepřála mít Mistrova nejstarší dcera Dominika. Bylo to setkání všech Gottových dcer, které se u něj na Bertramce shledaly po dlouhé době na jeho osmdesátinách.

  „Když je těch scén tolik dobrých, něco se muselo vyhodit. Vím, že to mrzelo jeho ženu Ivanku, protože věděla, co to pro Karla muselo znamenat a jak náročné to pro něj bylo, když jsme tu scénu natáčeli,“ vzpomíná Špátová, která nevylučuje, že některé vystřižené scény ještě do budoucna použije.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz