Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kamu se omluvila Romům za přívlastek „bordel jako u cigánů“ a příteli teď věští z koule

  Po návratu z arizonské cesty osvícení, která je stále zahalená rouškou tajemství, Kamila Kamu Rundusová (30) nepřestává překvapovat. Pro svého miláčka Robiho uspořádala speciální narozeninový večírek, který spojila s oslavou Romů. Těm se omluvila za to, že ona i její matka používaly výraz typu „Máš tu bordel jako u cigánů“, který si jednou provždy zakázala.

  „Včera jsme u příspěvku napsali, že máme bordel jako cigáni. Bezmyšlenkovitě a bez záměru jsme použili zajeté slovní spojení, aniž bychom si uvědomili, že uráží lidi, které máme tak rádi,“ omlouvala se na sociální síti Kamila Kamu Rundusová s tím, že už její máma jí v dětství nabíhala do pokojíčku a používala slovní spojení „máš tu bordel jako u cigánů“. 

  „Je to zastaralé přirovnání k nepořádku, které bezmyšlenkovitě používáme a ven z nás vyletí jako program, aniž bychom to tak vlastně mysleli,“ zamyslela se.

  „Omlouváme se proto všem Romům. Vůbec jsme si to neuvědomili a je to pro nás ponaučení. Paradox je, že do naší připravované knížky jsme zrovna ten den psali o síle slova. O tom, jak slova ovlivňují druhé a nás samotné,“ mudruje Kamu, která z kuchařek zjevně přejde na motivační knihy pojednávající o (ne)smyslu bytí.

  „Lidé si často neuvědomují, jak jsou slova mocná a že mnohdy vypustíme něco dřív, než to dopředu promyslíme. A bum, stalo se nám to. Je vidno, že všichni rosteme každým dnem a pořád se máme co učit,“ posypala si hlavu popelem a zároveň se pochválila s tím, že miluje všechny lidi bez rozdílu.

  Vyrůstala na sídlišti se všemi možnými lidmi z různých etnik. 

  „Je pravda, že romský klan Bůčiových byl slušnější než jiné rodiny a doma měli rozhodně větší pořádek než my,“ usmívá Rundusová, které věříme, že v dětském pokoji neměla příliš pořádek.

  „V označení cigán – cikán – Rom asi nemá smysl se moc hrabošit. Přečetla jsem teď diskuzi romského etnika, kde se mezi sebou dohadují, za co se vlastně považují, a ano, přiklání se k Romům. Jiným cigánské či cikánské označení nevadí, někdy dokonce i naopak,“ dodala známá kuchařka, která se po návratu z USA pasovala do role etnoložky a stmelovatelky národů i kultur.

  „Ať už se jim říká, jak chce, já mezi lidmi rozdíly nedělám. Všichni jsme stejní a všichni jsme jedno. Navíc Robí a máma mi ‚cikánko‘ říkají poměrně často a já to mám ráda. Jsem kočovnice, bohémská duše, když to jde, tak tančím, zpívám a taky vykládám karty,“ překvapila autorka Nejbarevnější kuchařky.

  „Zkrátka a dobře. Romská kultura je pestrá a zábavná a nás blázny dost přitahuje. A tak vytahuju na svět fotky z Robího oslavy, kde se na jeden večer stal cikánským králem. Hrála romská hudba, naši romští kamarádi hráli na bubny a harmoniky a nikdo se nežinýroval,“ dodala Kamila Kamu Rundusová a nutno říct, že snímky z párty jsou toho důkazem.

  Otázkou je, s čím dalším přijde? 

  Bude se omlouvat Vietnamcům za večerky a za to, že jim někteří našinci neuctivě tykají? 

  Bude následovat omluva obyvatelům Afriky, které se léta přezdívalo černý kontinent? 

  Eskymákům za to, že její babička říkávala Tady je zima jako v iglú?

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz