jít naiDNES.cz

Lepší projev si Gott nemohl přát: Bohdalová svou řečí všechny odzbrojila

Jiřina Bohdalová při smutečním projevu | foto: Česká televize

„S trémou a pokorou stojím na tomto magickém místě, abych se s Karlem Gottem rozloučila,“ začala svůj proslov v katedrále svatého Víta Jiřina Bohdalová (88), která mnohé smuteční hosty dojala k slzám. Herečka ve svém velmi osobním a procítěném projevu vzpomněla nejen úspěchy a přínos tvorby známého zpěváka, soustředila se hlavně na charakter, smysl pro humor, na vše, čeho si na něm vždycky vážila, a že toho nebylo málo. Neopomněla ani Mistrovu milující rodinu.

„Svými písničkami sbližoval celé generace a sousedy. A to je na metál,“ vzdala umělci hold Jiřina Bohdalová, která přiznala, že by Karel Gott určitě chtěl, aby proslov, jejž přednesla v katedrále svatého Víta, odlehčila. To taky záhy splnila do puntíku. 

„Drž mi tam nahoře místo. Mám pro tebe jeden úžasný židovský fór. Miluji tě, tvoje Bohdalka,“ rozloučila se. Ve své řeči herečka zmínila nejen to, proč ho národ miloval. Zdůraznila to, že to byl člověk z masa a kostí, jenž chyboval a občas naletěl. 

„Mnohokrát se mýlil, často padl, ale vstal,“ pronesla Jiřina, která patřila do okruhu jeho blízkých přátel. „Byl to hodný a slušný člověk. Odešel vyrovnán a smířen, za uklizeného stolu, s čistým štítem, srovnán s dcerami, rodinou, ctiteli i příznivci. Na cestě k sobě dávno našel svého boha,“ řekla přítomným smutečním hostům.

„Byli jsme celoživotní kamarádi, blízcí si v otázkách života i humoru. Jelikož jsem o osm let starší, často jsem mu přikazovala, aby to byl právě on, kdo se se mnou bude loučit, až budu odcházet do jiných sfér. Slíbil mi to. Slíbil. A vlastně jedinkrát svůj slib nesplnil. Jinak jeho slovo vždy platilo. Bylo to slovo chlapa,“ pronesla dojatá Bohdalová, která se musela hodně držet, aby se v katedrále nerozplakala.

Není se co divit. Gotta znala více než padesát let, což ji pasuje na rekordmanku, nikdo ze žijících umělců v Česku se ničím takovým pochlubit nemůže.

Není divu, že její projev přítomné dostal. Herečka se obloukem vyhnula patosu a zbytečným, nicneříkajícím frázím, které se na pohřbech obvykle říkají.

Naopak se soustředila na osobnost známého zpěváka, snažila se shrnout vše, kvůli čemu ho milovaly davy. Připomněla, že miloval svoji práci, rodinu a blízké a oni milovali jeho. 

„Loučení s Karlem je těžké, přetěžké. Co všechno dal jeden muž, nadaný talentem, pokorou a vůlí po úspěchu v profesi, kterou si zvolil,“ svěřila se herečka, která žasla nad tím, co všechno Karel Gott dokázal, a zdůraznila, že je moc ráda za to, že je osud svedl dohromady.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat