Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Babica vaří pro gamery: Snad dopadnou líp než vojáci na misi v Afghánistánu

  Toasty pro gamery v podání Jiřího Babici. Tak snad pařmeni u počítačů nedopadnou jako vojáci v Afghánistánu. | foto: Koláž Expres.cz

  O tom, že Jiří Babica (59) miluje smažení, není pochyb. Bez pánve s olejem, slaninou nebo jinou tučnou ingrediencí nedá ani ránu. Nejinak tomu bylo i v případě svačinky pro nadšené hráče počítačových her. „Ich bin ein Gamer,“ snažil se vlichotit televizní kuchař. Při pohledu na výsledné dílo, že mládež u počítače dopadne lépe než vojáci v Afghánistánu, jimž Babicovy steaky příliš nesedly.

  „Ich bin ein Gamer,“ začal Jiří Babica své další kulinářské okénko, které na přání hladových fanoušků věnoval všem, kdo rádi hrají počítačové hry.

  „Povinnost je i jíst, ať neumřete,“ pohrozil.

  Což o to, kaloricky jeho speciální toast není žádný troškař, naopak. Kdybyste si ho dopřávali v množství větším než malém a pořád seděli u počítače, brzy budete vypadat jako almara. 

  Bílé pečivo, slanina a sladká chilli omáčka, to nejsou zrovna ingredience, nad nimiž by odborníci na výživu jásali. Body ovšem Jiří dostává, že ve snacku angažoval také čerstvou papriku, rajče, mozzarellu a vejce.

  „My jsme přišli ze školy, chodili jsme fotbal hrát, potom čára byla, samozřejmě, potom na pivo a pak jsme běhali za holkami? A vy?“ ptá se směrem k omladině Babica.

  „Přijdete domů, hodíte tašku do kouta a paříte, smažíte celou noc, výborně. Já vám to nevyčítám. Kdyby byly za nás ty možnosti, určitě tam taky sedíme,“ zhodnotil amatérský sociolog, který dodal, že jíst se musí, i když se člověk zapomene u počítače.

  Jiří Babica na fotbale

  Jiří Babica na fotbale

  „Vytuněný“ toast ale vypadá spíše jako Babicův „spravovák“ po bujarém večírku než jako krmě určená pro ty, kdo celý den sedí na zadku. Nechybí slanina nebo „špíček“, jak kuchař a bavič s oblibou říká, sladká chilli omáčka, kterou Jiří leje snad i na dorty, ostrou složku flamendra zastupují papričky jalapeños.

  Lidé s citlivějším žaludkem by se u Babicových toastů pro gamery měli mít na pozoru. Neplechu může udělat nejen čerstvá paprika, která se v kombinaci s tučným hůře tráví, ale i jalapeños a celková překombinovanost. Mohou tak klidně dopadnout jako nebozí čeští vojáci v afghánském Lógaru, kam jim Babica přijel uvařit. Řada z nich si po steacích stěžovala na úporné zažívací problémy. 

  Příčinou střevních potíží mohlo být podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla množství prachu z raketového útoku uprostřed přípravy jídla a prach mohl maso kontaminovat. „V příšerných podmínkách jsme všeho nechali a zmizeli na dlouho v krytu,“ vysvětluje Babicův manažer Jan Lacina.

  „V Afghánistánu se střevním problémům není možné vyhnout. Problém nastal i po návštěvě Jiřího Babici. V tamních klimatických podmínkách je riziko průjmů vždy velmi vysoké,“ vysvětlil na konci roku 2012 mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Jiří Babica vaří pro Micka Jaggera: Podává se smažený květák s novými...

  Jiří Babica vaří pro Micka Jaggera: Podává se smažený květák a nové brambory.

  Jiří Babica později žádal za článek o problémech vojáků tučné odškodnění. Nelíbil se mu titulek Babicovy steaky odpravily české vojáky v Afghánistánu. Dostali průjem

  V dubnu 2017 však soud rozhodl, že televizní kuchař nemá nárok na omluvu a odškodné od vydavatelství MAFRA za článek, který ho spojil s průjmy českých vojáků v Afghánistánu. Pravomocně rozhodl pražský vrchní soud. Zrušil původní rozsudek, který Babicovi přiznal omluvu a 400 tisíc korun.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz