Rodina a přátelé se loučí s Ivanem Havlem. Dorazili Pithart, Schwarzenberg i Havlová

10. května
Rodina a nejbližší přátelé se v pondělí odpoledne ve velké obřadní síni krematoria v Praze rozloučili s Ivanem Havlem. Ačkoliv se pohřbu smí kvůli epidemickým opatřením zúčastnit jen třicet osob, vzdát hold mladšímu bratrovi bývalého prezidenta Václava Havla dorazilo nespočetně více lidí. Nechyběli Michael Žantovský, Petr Pithart, Karel Schwarzenberg ani vdova po Václavu Havlovi Dagmar.

S velkou účastí na pohřbu Ivana Havla rodina počítala dopředu. I proto byl s ohledem na protiepidemická opatření celý obřad přenášen na obrazovce ve venkovním prostranství před smuteční síní. Rozloučit se s Ivanem Havlem dorazila řada jeho kamarádů a spolupracovníků.

„Vždycky jsem si vážil u pana Ivana Havla, že vedle svého bratra zůstal takovou osobností a přitom úplně jinou. Ivan byl strašně chytrý a přitom moudrý a je krásné, že mu to vydrželo až do posledních chvil života,“ řekl pro Blesk.cz bývalý premiér Petr Pithart.

Ten také odtajnil pozadí úmrtí Ivana Havla. Jeho smrt přišla nečekaně.Na večer měl program, ale zřejmě do toho vstoupil infarkt, prozradil Pithart.

Úmrtí Ivana Havla zasáhlo i chirurga Pavla Pafka, který se s Ivanem Havlem sblížil v době, kdy byl bývalý prezident jeho pacientem.

„Byl to velmi inteligentní a mírný člověk. Je mi líto, že s ním odchází to jméno Havel, protože ani pan prezident, ani pan Ivan Havel neměli potomky, pokud vím. Kdykoli se podívám na Barrandov, protože bydlím v Podolí, uvědomuji si to jméno Havel,“ řekl profesor Pafko.

Rozloučit se s Ivanem Havlem přišli i Karel Schwarzenberg, Marek Benda, kardinál Dominik Duka, Alexandr Vondra, John Bok, režisérka Olga Sommerová či disidentka Dana Němcová.

Poslední rozloučení s Ivanem Havlem nevynechala ani jeho švagrová a bývalá první dáma Dagmar Havlová.

Smutný čas. Smutná doba, která bere ty nejmoudřejší, nejvzdělanější a nejbezbrannější z nás. Myslím hlavně na jeho dva syny z prvního manželství: Vojtěcha a Prokopa... Upřímnou soustrast také manželce Dagmar Havlové. Milý Ivane, přeji ti šťastný let do klidu nebes,“ vzkázala Havlová svému zesnulému švagrovi.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Komentáře