Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pohřeb první dámy českého filmu: Dorazil Bartoška, Macháček a Bohdalová. Kde jsou ostatní herci?

  Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou v pražských Strašnicích: Nemohli chybět ani Jiří Bartoška se Zdeňkem Svěrákem. | foto: Tilen Vajt/ Pavel Dvořák

  Ve věku 89 let po dlouhé a těžké nemoci zemřela filmová publicistka a dlouholetá spolupracovnice karlovarského festivalu Eva Zaoralová. Dalo by se říci, že pro český film udělala více než všichni ministři kultury dohromady. Byla pravou rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky, měla lví podíl na tom, že se z Varů stal stal jeden z nejprestižnějších festivalů na světě. S první dámou festivalu se proto přišel do strašnického krematoria rozloučit její dlouholetý přítel Jiří Bartoška, také herec Jiří Macháček, herečky Jiřina Bohdalová a Zuzana Stivínová a další. Mnoho prominentních herců a hereček festivalu však chybělo.

  Před strašnickým krematoriem se smuteční hosté začali scházet už hodinu před pohřbem Evy Zaoralové

  Jako jedna z prvních dorazila mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová. Spolu s ní přišla také její kolegyně Jitka Randárová, bývalá přítelkyně Jiřího Dvořáka, která se nyní stará o marketing festivalu.

  Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou si nenechal ujít ani výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Kryštof Mucha. Dorazil s manželkou Darinou.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Dorazil také výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha s manželkou Darinou.

  Rozloučit se přišel také herec Petr Brukner, člen Divadla Járy Cimrmana.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Dorazil také herec Petr Brukner.

  Pár minut před začátkem pohřbu dorazil prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška s manželkou. Smrt jeho dlouholeté kolegyně ho natolik zasáhla, že se odmítl bavit s novináři.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Nemohl chybět ani šéf karlovarského festivalu Jiří Bartoška s manželkou Andreou.

  Kromě Bartošky dorazil také herec Jiří Macháček a dokumentaristka Helena Třeštíková.

  „Eva byla velmi inspirativní bytost, ráda jsem jezdila na festival do Varů. A ráda také vzpomínám na to, jak jsme se spolu koupaly ve Vyžlovce,“ zavzpomínala na svou letitou kamarádku a kolegyni pro Expres.cz Třeštíková.

  Na poslední chvíli dorazila také Jiřina Bohdalová, Zuzana Stivínová, Eliška Balzerová a Marek Eben.

  „Byla velmi noblesní a já se s ní setkávala především na festivalu. Bude velmi chybět, i když si vychovala novou generaci nástupců,“ nechala se slyšet Bohdalová.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Dorazila také Jiřina Bohdalová.

  „Eva byla takovým mostem mezi starým a novým festivalem. Znala se i se zahraničními novináři, ti ji měli rádi. Měla noblesu a byla velmi chytrá,” řekl o Evě Zaoralové pro Expres.cz Marek Eben.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Do smuteční síně dorazili také Olga Sommerová a Marek Eben.

  Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou si nenechal ujít také známý režisér Jan Hřebejk.

  Pohřeb Evy Zaoralové v pražských Strašnicích: Na první dámu karlovarského festivalu vzpomínal i Jan Hřebejk.

  Bartoškova dojemná řeč a slzy smutných kolegů

  Smuteční obřad začal krátkým dokumentem o Evě Zaoralové po 11. hodině. Síň byla plná věnců a květin. Herec Jiří Bartoška si sedl do lavice mezi pozůstalé.

  Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou v pražských Strašnicích

  Jako první se chopil smuteční řeči Jiří Bartoška. 

  „Naplnili jsme trestní zákon o bigamii. Hodně jsme se toho od sebe naučili,“ řekl na úvod ředitel karlovarského festivalu, který Zaoralovou považoval za svou druhou manželku.

  „Děkuji ti za všechno. Bůh s tebou,“ pravil na závěr legendární herec.

  Ostatní herci v sále se během Bartoškova projevu neubránili slzám.

  Poslední rozloučení s Evou Zaoralovou v pražských Strašnicích: S první dámou karlovarského festivalu se loučila i Ivana Chýlková.

  „Byli jsme spolu s Evou jako Jekyll a Hyde, ona vždy místo aby s námi bydlela v Puppu, byla v Thermalu. Dávala festivalu noblesu, ale vždy stála v pozadí,“ řekl po pohřbu o Evě Zaoralové Jiří Bartoška.

  První dáma karlovarského festivalu

  Uznávaná filmová publicistka Eva Zaoralová se zaměřovala hlavně na francouzský a italský film. V roce 1994 se společně s Jiřím Bartoškou zapojila do úsilí o obnovení prestiže Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a v roce 1995 se stala jeho uměleckou ředitelkou.

  Pod jejím vedením se programovému týmu podařilo vytvořit přehlídku srovnatelnou s prestižními světovými festivaly. Svou funkci předala v roce 2011 Karlu Ochovi a nadále působila jako umělecká poradkyně festivalu.

  „Když jsme začínali, ani já jsem nevěděla, jak se dělá program. Věděla jsem, že by to měly být dobré filmy a kde se vybírají. Všechno jsme se časem naučili. Spolupracovali se mnou jednotlivci, třeba Ondřej Zach. Festival se ale časem proměnil. Asi i proto, že se nám už v někdy 90. letech podařilo publikum upoutat. Začalo sem jezdit kvůli zajímavým filmům,“ vyprávěla o začátcích filmového festivalu v červenci 2018 v Českém rozhlase Plus.

  Zaoralová působila také jako pedagog na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění, kde přednášela filmovou historii. 

  Za svou práci byla vyznamenána medailí Za zásluhy i francouzským Řádem rytířky umění a literatury, na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost.

  V roce 2017 získala Eva Zaoralová Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz