jít naiDNES.cz

„Situace v Německu je šílená, za vlastenectví se dám zavřít,“ říká zpěvák Landa

Daniel Landa promluvil o vlastenectví i migrační krizi v Německu. | foto: Autor: Koláž Expres.czProfimedia.cz

Když se řekne vlastenectví, velká spousta Čechů si vzpomene na jméno Daniela Landy. Populární zpěvák je láskou ke svojí zemi pověstný, rád ji například promítá do svých textů. Současný společenský trend, kdy je vlastenectví házeno do jednoho pytle s extremismem, mu proto vůbec není příjemný. „To mi přijde naprosto neuvěřitelné. Dokud budu živ, dokud budu dýchat, tak se za to nechám klidně zavřít,“ řekl Landa v pořadu Štrunc! Ostře promluvil také o situaci v Německu, odkud pochází jeho žena.

Daniel Landa nedávno oslavil padesátku a je stále plný elánu, věnuje se bojovým sportům, chystá se na kariéru mentora a i nadále koncertuje. Do svých písní rád promítá vlastní pohled na svět, což označuje za výhradní právo umělců.

Platí to například i jeho novém songu Hoří horizont, kde zpívá třeba o tom, že zajde slunce a kraj zahalí temnota. Jak Landa prozrazuje v rozhovoru s Pavlem Štruncem na serveru Info.cz, k takto pesimistickému textu ho inspiroval stav v okolním světě, například v Německu, kde stále řeší důsledky migrační krize.

„Píseň Hoří horizont je můj pocit ze světa, ať už z ekologie, nebo ze směřování globální politiky, z Evropy. Také z toho, co se děje v Německu, to mi přijde úplně šílené. Myslím ty otevřené brány. Ale nechci to hodnotit veřejně, protože to je můj osobní názor. Myslím, že se nás to všech ještě dotkne,“ vysvětluje Landa.

Mirjam Landa a Daniel Landa mají prý momentálně spokojené manželství.

Daniel Landa s manželkou Mirjam

Právě k Německu má blízký vztah, ze sousední země pochází jeho manželka, a tím pádem i značný kus rodiny.

„Ze svých pocitů neustoupím. Když se mě někdo na Německo zeptá, řeknu, že z toho mám velmi špatný pocit. Stejně jako moje žena, která je Němka,“ říká Landa.

Za vlastenectví se dám zavřít!

V rozhovoru Landa promluvil také o svojí pověstné lásce k vlasti. Nad stavem, kdy mnozí lidé považují vlastenectví za znak extremismu, zpěvák nechápavě kroutí hlavou.

„To mi přijde naprosto neuvěřitelné. Dokud budu živ, dokud budu dýchat, tak se za to nechám klidně zavřít. Je naprosto neuvěřitelné, že slovo vlastenectví či vlast zapáchá nějakým fašismem nebo něčím nezdravým,“ rozohnil se.

„Vlastenectví je láska, láska ke krajině, k nějakým hodnotám. A kdykoliv někdo říká, že vlastenectví je něco, co je škodlivé, tak je to naprostá dezinterpretace toho pojmu. Vlastencem zůstanu, svůj národ budu milovat,“ dodává.

Daniel Landa slaví padesáté narozeniny.

Daniel Landa slaví padesáté narozeniny.

Na vlastenectví ostatně staví i značnou část mentoringu, kterému se věnuje a hodlá věnovat i do budoucna.

„Do velké míry i můj mentoring stojí na tom, že naše krajina má velmi krásný, hluboký a starý duševní potenciál, kterému já říkám posvátná moc,“ vysvětluje Landa.

Sám je prý dokonce přesvědčen, že bude vlastenectví brzy postaveno mimo zákon.

„Když někdo chce, aby to zemřelo, a dokonce mám pocit, že už se na to brzy udělá i nějaký zákon, tak je prostě nemocný. Jednoho dne budete mávat vlajkou a oni vás podle mě zavřou,“ dodal na závěr.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 16. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  577
 • Trapas
  25
 • Haha
  20
 • Cože
  20
 • Tvl
  17
 • Sladký
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat