Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová a Konečný: Jak se šel Dan Landa projít na demošku a pak lítaly dlažební kostky

  Já jsem Daniel Landa, šel jsem se projít na Staromák a je z toho největší rvačka od roku 2000, kdy létaly dlažební kostky, vyražené zuby a kusy výloh na Václavském náměstí během zasedání Mezinárodního měnového fondu.

  „Co se neděle týče, byl jsem se tam projít jako občan Daniel Landa, od jakéhokoliv násilí a podněcování k němu se kategoricky distancuji,“ napsal Daniel Landa (51) na dotaz Expresu, co na nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí dělal.

  Jasně, takže tím myslíte, že to smažete. Ale tak jednoduché to nebude.

  Landa už v létě oznámil jakousi protestní věc, jak jinak než něco o rytířích a husitech, a nazval to Blanický manifest, kdy má ve zvyku splácat několik historických postav a událostí dohromady, hlavně aby to vypadalo co nejvíc vlastenecky a národně a tajemně a hlavně se nic neřeklo kromě prázdných vět (text ZDE).

  Manifest obsahuje několik bodů, ve kterých Landa a podobně smýšlející nesouhlasí s vládními opatřeními proti koronaviru a považují je za omezování svobody a nástup totality, což představil ve svém videu na YouTube, kde zapěl husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci z bitvy u Domažlic, což pěje vždycky, protože si myslí, že je pořád v nějaké bitvě proti někomu, akorát že dneska je to tak, že nebojujeme s nikým, ale celý svět se snaží vyřešit pandemii koronaviru, a tak zatímco evropské země zavírají stejně jako my služby a školy a zakazuje se shromažďování a zavádí se dokonce zákazy vycházení (Francie a Belgie), v Česku smíte jít pořád jít ven pořvávat na politiky, akorát u toho tedy mějte tu roušku a stůjte ve svém sektoru.

  V kostce se dá celé představení Blanického manifestu na základě koronavirové pandemie a vládních opatření popsat tak, že Landa, Fanánek a jejich kamarádi na harleyi si udělali takovou hezkou sobotu, proběhly zatnuté pěstičky, vyvolávání ducha Jana Husa, pivko bylo taky, někde stály makety vozové hradby, pohoda a páreček. Výsledným dojmem je parta chlapů, kteří se nedokážou vyrovnat s tím, že hra na vojáky skončila anebo ani nikdy nezačala, pořád se oblékají do maskáčů a do vojenských vest, v nichž vypadají jako želvy ninja, a pak si jdou v jedenáct hodin lehnout, protože měli „nabitej den“.

  Je to akorát debilní válečný sentiment, kdy žádnou válku nezažili, tak ho aspoň pořád vyvolávají, aby si dokázali obhájit svoje chlapáctví.

  Pamatujete si ještě, jak Landa přijel s nějakými Afghánci s černým kohoutem v náručí a říkal, že tahle země má potenciál a on to tam nějak zařídí?

  Dobrý, my jsme se taky zasmáli a teď jdeme dál.

  Teď si představte lakonické sdělení naší kamarádky, která si takhle vyjela s kočárkem na procházku starou Prahou a píše nám, že došli na Staroměstské náměstí o hodinu dřív, než měla ohlášená a povolená demonstrace začít, aby ho jen přešli a vydali se s manželem na Karlův most, a už se tam sdružovali nadržení chuligáni, kterým bylo všechno jedno. „Museli nám pomoct policajti, abychom odtud vypadli,“ poslala přes Messenger a cvakla manžela s kočárkem, jak ho v podloubí historických domů odvádějí těžkooděnci.

  Jakou to má vlastně souvislost? Chtě nechtě Landa s odkazem na svou minulost, byť dneska myslí prý všechno strašně dobře, aktivuje podobnými žitovskými, blanickými a kohoutími počiny tento druh lidí: krajní pravici, fotbalové chuligány a frustrované blbečky, kteří si myslí, že dlažební kostkou vyřeší všechny problémy světa. Jenže zrovna v téhle době by měl mít odpovědnost i za to, co se děje, a jakmile skončí ta oficiální část, jeho proaktivní vystupování proti vládním opatřením skončí takovýmto bordelem. On sám říká, že je čas se za tu svobodu rvát, tak takhle to vypadá, viděli jsme to všichni: vezmu dlažební kostku a hodím to policajtovi po hlavě, tím rozhodně získám na svobodě a porazím covid.

  I Landovi samotnému musí být jasné, že se tohle celé vymklo.

  Musíte si uvědomit, že Landa je především umělec a jde mu o to si vydělat. Vládní opatření se ho dotkla tak jako všech, ovšem on to umí zabalit do národoveckého hulákání a přihlouplého sentimentu k husitství a romantickému rytířství, ale jakmile se přejde k brutalitě, je čas od toho dát ruce pryč a dělat „já nic, já muzikant, já jsem byl jen na procházce“.

  Ano, my víme, že Landa není organizátorem demonstrace a ani není její mluvčí (to je spolek HON a Ivan Sochor), ale stejně tak dobře jako oni věděl, že se tam chystají gauneři (protože je spolek pozval), a neměl celou akci svým jménem jednoduše legitimizovat. Dane Lando, zeptáme se takhle: Vyřešil jste tím něco? Co odteď bude jinak? Vůbec nechápeme, jak může nějaké mávání vlajkami pomoct s tím, že do nemocnice jezdí lidé pozitivní na covid a sestry tam musí v obleku z kosmu s nimi trávit celou směnu, protože tady není žádné oni a my, jak Landa neustále říká, ale je to virus a my.

  Na svobodě je omezen úplně každý člověk téměř celé Evropy, ale už je pro nás únavné to pořád opakovat, připadáme si jak když se stále mlátíme kladivem do hlavy, protože je to děs-ně-fajn-když-to-pře-sta-ne.

  Co stojí za Landovým burcováním? Je to jakási umělecká krize, která se objevuje vždy, když nemůže zaujmout svou tvorbou, a podstata je, že se snaží pořád udržovat pozornost a udržovat kontakt s fanoušky. Je to tendence vytvořit nějaký prapodivně „národovlastenecký“ kverulantský projekt, kdy jsme tu měli kouzelníka Žita, pak se objevil jako největší přítel Afghánců a teď se oživují blaničtí rytíři, kteří ještě pořád nevyjeli ze skály, ale už by hergot mohli, jelikož namísto nich vylézají živly opásané vlajkou, zbraněmi a hesly jako „Prymulu do plynu“.

  Je těžko rozlišit, co je od něj lidová zábava a co si myslí, že se má brát vážně, jako například nabádání „rvěte se za svobodu“, kdy se nakonec vezmou do rukou klacky a dlažební kostky. Jistě, Landa se může bránit tím, že je to myšleno obrazně, ale taky musí cítit nějakou zodpovědnost, lidé veřejně činní ji holt mají. Ještě navíc mluví v symbolech a používá Klusův princip „čím nesrozumitelnější jsem, tím víc budu vypadat chytřeji“.

  Landa je přesně ten typ, který nechce převzít odpovědnost jako mluvit za hnutí, být lídrem, něco si „odsrat“ s politiky, vždycky to sklouzne k obskurní partičce, která si někde něco zabéká, zamává palcátem a tím je to vyřešeno. Vy jste ti, co jste možná přišli o práci, to vás štve, a hlavně se hrozně bojíte, co s vámi bude, máte rodiny a máte závazky, my to chápeme, všichni to chápeme, není to sranda a nejsme blázni, aby se někdo z nás tomu smál nebo vaše případy zlehčoval, ale Landa vám s tímhle fakt nepomůže a rozhodně vám nepomůže ani s tím, co si někteří myslí, že je teď ta vydobytá svoboda. Pro celý svět ještě dlouho nebude a nezmění na tom nic ani deset Landů, ani padesát demonstrací, jako výdobytek můžete brát to, že na ni v České republice jít aspoň můžete.

  Zatím je to tak, že Landa si splnil další kejkle ze své pevnosti na Vyšehradě a aby se neřeklo, šel se mezi vás na pět minut podívat. Vsadíme klidně roční výplatu na to, že o Blanickém manifestu nebudete za rok ani vědět a dopadne to stejně jako s jeho dlouho nedokončenou bramboračkou Klíč králů, kterou nikdo nepochopil.

  A kdy se musíte ptát: A co jako?!

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 21:38 úterý 16. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   402
  • Trapas
   141
  • Tvl
   37
  • Haha
   23
  • Sladký
   22
  • Cože
   19
  Vybrali jsme pro vás

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz