Ať se protestní energie změní v něco pozitivního, vyzývá politolog Kroupa

Daniel Kroupa vyzývá ke vzniku hnutí podobnému Občanskému fóru. To by se podle něj mělo postarat o to, aby stát nepohltil soukromou sféru a nerodily se tu autoritářské strany a hnutí. | foto: Profimedia.cz

Signatář Charty 77, bývalý poslanec a předseda ODA Daniel Kroupa (70) při pohledu na dění v Česku neskrývá své obavy. Na jednu stranu můžeme být pyšní na to, co jsme po roce 1989 stihli, měli bychom ale víc hledět do budoucna a neobracet se do minulosti. V souvislosti se sílícími protestními náladami pak zmínil nutnost vzniku obdoby Občanského fóra.

„Lidé se tu příliš obrací do minulosti a nehledí do budoucna,“ řekl Daniel Kroupa v rozhovoru pro Seznam Zprávy s tím, že minulost je sice důležitá, člověk však musí s nadějí hledět do budoucna. „Starejme se víc o to, jaké letos uděláme činy, aby potomci měli co slavit,“ míní známý politolog.

„Na náměstí přichází více a více lidí, protestní energie posledních pět let sílí. Velmi dobře vědí, co nechtějí. Lidé by si měli však také uvědomovat, co chtějí, a změnit to v politickou sílu,“ míní Kroupa, který by rád, aby se to vše ve výsledku proměnilo v něco pozitivního. 

„Musí vzniknout hnutí, které zabrání vzniku autoritářských stran a hnutí. Lidé by měli pochopit, o co běží. Tam, kde stát pohltí soukromou sféru, zbaví tak občany svobody,“ varoval Kroupa.

To není všechno, na co bychom měli dávat pozor. „Ohrožují nás Rusové a Číňané, kteří si přes Českou republiku chtějí udělat nástupní můstek do Evropské unie,“ varoval Kroupa, který má pro politické strany jasné poselství.

„V letošním roce by se měly sjednotit demokratické strany a hnutí a stanovit se jednoduchý, ale silně demokratický program. To znamená program, který znovu zdůrazní nutnost a potřebu setrvání v EU,“ uvedl politolog.

V bilančním rozhovoru pro Seznam Zprávy se zmínil také o Miloši Zemanovi, kterého dlouhodobě kritizuje, výhrady má Kroupa ale i k Angele Merkelové. „Ona je zářným důkazem toho, že lídrem se může stát i člověk, kterému chybí potřebné charisma,“ nechal se slyšet. Jiřímu Drahošovi zase vytkl, že jeho prezidentská kampaň byla zpackaná.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 9. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Cože
  6
 • Tvl
  5
 • Super
  4
 • Haha
  4
 • Sladký
  3
Komentáře