„Je to pomyslné plivnutí do obličeje rodině oběti, která čekala nějakou elementární spravedlnost. Plivnutí do obličeje všem těm, kdo rodině pomáhali. A plivnutí na celou romskou komunitu, která netrpělivě čekala na to, jak se s případem soudy popasují. A až teď bude nějaký člověk vyprávět na Facebooku, že Ukrajincům projde každý trestný čin, protože je stát chrání, nedivte se,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Patrik Banga.
„I když to je blbost, lidé tomu budou věřit. Teď totiž budou mít i extremisté to správné střelivo, které bude brnkat na zvlášť citlivou notu. S razítkem soudu,“ doplnil.
Příslušné orgány se neobtěžovaly sdělit romským organizacím žádné informace ohledně propuštění Ukrajince z vazby. Romové jsou tím zklamaní a cítí se právem oklamáni.
Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, uvedla: „Jsem překvapená z rozhodnutí Krajského soudu v Brně. V tuto chvíli zjišťuji další informace a zvažuji možné kroky.“
Podle názoru odborníků za silnou kritiku může nulová komunikace orgánů, především ministra vnitra Víta Rakušana, který se nedávno kasal svými úspěchy. „Probíhá tvrdá práce na pozadí,“ sděloval minulý týden na tiskovce. Vedle řady jednání s představiteli romských komunit ministr zmiňoval i nově vzniklou skupinu, která má předcházet eskalaci napětí v republice.
Klára Kalibová, právnička a ředitelka organizace In Iustitia, upozornila na nedostatečné zapojení odborníků. „Jedná se o riziko útěku, riziko působení na nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jiné maření objasňování skutečností významných pro trestní řízení či riziko opakovaní trestné činnosti, sama závažnost jednání, v tomto případě vražda, není pro setrvání ve vazbě dostačující,“ dodala pro zpravodajský server Romea.cz Kalibová.
„Jak mohou člověka obviněného z vraždy pustit na svobodu? Jak se na to mají dívat Romové? Nevím sám, jak se na tuhle situaci dívat, ale míchají se ve mně emoce zklamání, naštvanosti a taky frustrace z neustálých facek od systému, který nám Romům dává najevo, že jsme na okraji. Jedno je jisté, nikomu z nás se to nelíbí a doufám, že náš odpor a nesouhlas s tímto rozhodnutím budou velmi jasně vidět ve veřejném prostoru,“ napsal na sociální síť Facebook k rozhodnutí soudu Nick Budai z Brna.
K činu došlo v sobotu 10. června večer poblíž zastávky tramvaje u Brněnské přehrady. Tou dobou mířily desítky tisíc lidí na oblíbený festival ohňostrojů. Konflikt mezi sedmatřicetiletým mužem původem z Ukrajiny a romským mladíkem vznikl právě při jízdě tramvají. Skupinka Romů byla napomenuta, ať nehlučí.
Spor se následně po vystoupení z tramvaje přenesl do prostoru poblíž zastávky. Po pár desítkách vteřin zůstal na místě smrtelně zraněný romský mladík, jeho kamarád vyvázl s poraněním od nože.
Údajný pachatel skončil bezprostředně po činu v rukou přivolaných policistů a následně putoval do vazby s obviněním z vraždy. Tragický konflikt nebývale vzedmul vášně zejména v romské komunitě. Krátce po mladíkově smrti došlo v centru Brna k napadení Ukrajinců, hodně to vřelo i na sociálních sítích.
Fotogalerie |