Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Už žádná Kate! Nikdy! Pojďme všichni respektovat Catherine, novou princeznu z Walesu

  Katie Waitie, čili Kačka Čekačka, Kate Middleton, jenom Kate nebo vévodkyně Kate... Do úmrtí královny Alžběty II. se mohlo zdát, že říkat vévodkyni z Cambridge Kate neboli Káťo, je takové familiární, civilní a rodinné. Je to naše Káťa, i když je to vévodkyně, za manžela má prince a je to matka následníka trůnu. Je to zvyk, jehož se pojďme rychle zbavit.

  Na jednu stranu je to pochopitelné, vévodkyně z Cambridge a nově i z Cornwallu má občanské jméno, jelikož nepochází z modré krve. Jako Catherine Middleton (40) jsme ji znali od té doby, co začala chodit s princem Williamem, a na Kate Middleton jsme si už za ta léta zvykli. Vyhledáváme ji takto na Googlu, ukládáme její fotky pod tímto jménem a videa s ní se jmenují „Kate a něco“.

  Na straně druhé se za poslední čtyři dny udála v našich současných dějinách obrovská historická změna. Zemřela královna Alžběta II., novým králem Spojeného království a Commonwealthu se stal Karel III. a v královské rodině došlo k posunu.

  Z vévodkyně Camilly z Cornwallu (Camilla Parker Bowles, 75) se stala královna choť, nově známá jako Camilla Britská. Děti prince Harryho (37) a Meghan Markle (41) mají nárok na titul princ a princezna. Očekává se, že princ Edward (58), hrabě z Wessexu, a jeho manželka Sophie (57), hraběnka z Wessexu, dostanou titul vévoda a vévodkyně z Edinburghu, tedy titul, který držel zesnulý princ Philip.

  Hlavně tu ale máme po zhruba třiceti letech novou princeznu z Walesu.

  Respektive to konečně můžeme začít všichni psát a říkat.

  Poslední princeznou z Walesu byla lady Diana a vžilo se nám to natolik. že jí dodnes říkáme „princezna Diana“, ačkoliv o titul přišla rozvodem s princem Charlesem.

  Král Karel III. (73) ve své první řeči k národu v pátek večer ihned oznámil, že jeho syn princ William (40), následník trůnu, po něm přebere titul prince z Walesu. Což znamená, že tento titul přebírá i jeho manželka Catherine. Naposledy jsme byli zvyklí užívat spojení „princezna z Walesu“ u lady Diany, ale ta o něj přišla v den, kdy se s tehdejším princem Charlesem (nyní králem Karlem III.) rozvedla.

  Ale zůstalo nám to pod kůží natolik, že dodnes mnoho lidí o Dianě nesprávně mluví jako o princezně Dianě.

  Pak pro „princeznu z Walesu“ přišlo období temna. Princ Charles se v roce 2005 oženil se svou životní láskou Camillou, a protože byl tehdy princ z Walesu, Camille titul připadl také. Jenže v té době byla Camilla veřejností masivně neoblíbená, obviňovaná z toho, že zavinila rozpad manželství milované lady Diany, a navíc to nebylo zase tak dlouho po Dianině smrti, památka na ni byla velmi čerstvá.

  Camilla udělala rozumný krok, zřejmě i na radu královské rodiny a samotného manžela. A přestože titul „princezna z Walesu“ technicky držela, prohlásila, že si ho nepřeje používat s ohledem na památku Charlesovy zemřelé manželky. Všichni to respektovali a Camilla se stala „jen“ vévodkyní z Cornwallu. Zvykli jsme si na to rychle a nikdo takto Camillu nikdy neoslovil. Proto by neměl být problém si stejně tak rychle zvyknout na to, že teď už jako princeznu z Walesu můžeme oslovovat Williamovu manželku.

  A přestat jí říkat Kate. Protože Kate, princezna z Walesu, zní zkrátka strašně.

  A hlavně neuctivě.

  Královna Alžběta a její tři následníci trůnu

  Catherine už není žádná Kačka Čekačka, je to matka následníka trůnu a jeho dvou sourozenců, byla to jedna z královniných favoritek, jelikož zastávala jako seniorní členka rodiny mnoho povinností, královna ji ocenila Královským rodinným řádem, reprezentuje Korunu po celém světě. Je zřejmě nejoblíbenější členkou rodiny, která se dokázala velmi rychle zorientovat ve Firmě a najít si tam své místo, ostatně se svým manželem slouží příkladem lidu jako dokonalá rodina.

  Je to módní ikona celého světa, a přesto ji můžete potkat nakupovat v obchodě, jak před sebou tlačí košík v džínách nebo si vyběhne inkognito v hnědé parce s kapucí položit květiny pro zavražděnou dívku a ztratí se v davu.

  Přestože se do královského nenarodila, mnoho královského získala obyčejnou snahou naplnit svůj osud, když si v roce 2011 brala následníka trůnu. To je závazek na celý život a nápor psychiku i vůli.

  Očekává se od vás hodně a sami toho smíte málo, záleží jen vás, jak se k tomu postavíte.

  Nejde jen o změnu zevnějšku, kdy jsou vám zakázány maličkosti jako laky na nehty, rtěnky, sukně v určité délce, jistý typ punčoch nebo celoživotně držíte dietu, ale taky vzdáváte úctu starším členům rodiny. Když se vám něco „nechce“, prostě to nejde, váš život řídí tajemníci a sekretáři. Když se vám nelíbí, co zrovna lidé v Anglii dělají, nesmíte to říct, na všechny se musíte usmívat, i když vám není dobře, musíte s každým vést small talk a nepočítaně si podat ruku, i když byste radši zrovna ten moment chtěli ležet v posteli s knížkou nebo si vyhodit nohy na stůl a nalít si pořádného panáka ginu. Váš život začíná brzy ráno a končí v noci, druhý den zase to samé. Být členkou královské rodiny je řehole, být její nejoblíbenější členkou a všemi obdivovanou Catherine musí být někdy nesnesitelné.

  Tato žena, která se nyní objevila ve Windsoru v doprovodu manžela a prince Harryho a vévodkyně Meghan a vypadala v černých šatech, že zhubla dalších deset kilo, to ale zvládá obdivuhodně. Kdo sledoval, jak prochází kolem davu už jako nová princezna z Walesu a s každým si podá ruku a s každým si povídá alespoň chvíli, sklání se k dětem, přebírá od fanoušků stohy květin, a přitom ani na vteřinu neztratí nic ze své nálady a úsměvu, ačkoliv truchlí, ten si musí uvědomit, že toto není životní výhra, ale nejnáročnější závazek.

  A závazky nejsou pro dívky jako Kate, ale pro ženy jako Catherine.

  Catherine, princezna z Walesu, a princ William
  Catherine, princezna z Walesu, princ William, princ Harry, Meghan Markle,...
  Catherine, princezna z Walesu

  Vzhledem k tomu, jak tvrdě pracuje, i když se to některým může zdát jen jako mávání ručičkami na lidi a usmívání se na fotkách, by měla dostát respektu veřejnosti v tom, že se jí přestane říkat „Káťa“.

  Povinnosti pro prince a princeznu z Walesu nejsou přesně definovány, záleží na každém nositeli, čemu se bude ve své službě Koruně věnovat, ale tento titul značí, že tu máme co do činění s prvním párem nové generace královské rodiny. Je to závazek budoucího královského páru a je to závazek i lidem, že návaznost rodiny a Koruny pokračuje. Ostatně Catherine, princezně z Walesu a vévodkyni z Cambridge a z Cornwallu, je již čtyřicet let, vstoupila tedy oficiálně do středního věku.

  A proto o ní nebudeme mluvit, jako by jí bylo pořád osmadvacet. Dějiny se sunou vpřed, jedna princezna z Walesu je za námi, přestože tu její památka bude navždy, pojďme se tedy od toho oprostit a přivítat novou princeznu Catherine.

  Když už jsme na to čekali tak dlouho, je škoda to nezačít používat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:54 pondělí 9. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   226
  • Trapas
   25
  • Haha
   13
  • Tvl
   13
  • Cože
   9
  • Sladký
   6
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...