Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Králův emotivní projev: Dojemný proslov, William princem z Walesu. Zmínil i Meghan

  První den v roli krále završil Karel III. projevem, který připoutal k obrazovkám nejen fanoušky britské monarchie z celého světa. A vedl si perfektně. V emotivní řeči slíbil, že bude sloužit národu, oznámil, že synovi Williamovi předává titul prince z Walesu a jeho manželka Catherine ponese titul princezna z Walesu, a neopomněl ani syna Harryho a jeho Meghan. Všechny pak dojal závěrečným vzkazem mamince.

  Král Karel III. má za sebou bezpochyby nejnáročnější den ve svém životě. Teprve včera odpoledne mu zemřela maminka, dnes už ale musel plnit první královské povinnosti. Zámek Balmoral opustil po poledni, zamířil rovnou do Buckinghamského paláce. Tam se poprvé setkal s premiérkou Liz Trussovou.

  Vrcholem dne byl vůbec první královský projev. A ten byl v podání nového krále velmi emotivní.

  „Hovořím k vám s pocity hlubokého zármutku. Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Vím, že její úmrtí způsobuje velký zármutek mnohým z vás,“ prohlásil Karel III. na úvod.

  Jeho projev přinesl hned několik zajímavých momentů. Například král uvedl, že všechny jeho tituly převezme syn William a jeho manželka Catherine.

  „Můj nástupce William převezme skotské tituly jako vévoda z Cornwallu a převezme odpovědnost za vévodství. Dnes ho mohu jmenovat princem z Walesu,“ uvedl Karel III. Tím pádem jeho žena Catherine ponese titul Catherine, princezna z Walesu.

  Král Karel III. před Buckinghamským palácem

  Neopomněl ani svého druhého syna Harryho a jeho manželku Meghan, ačkoliv jejich vztahy s královskou rodinou nejsou ideální.

  „Chci vyjádřit lásku Harrymu a Meghan, kteří budují své životy v zámoří,“ prohlásil král.

  Pochopitelně nejednou v proslovu zmínil také matku, tedy zesnulou královnu Alžbětu II.

  „Královna Alžběta prožila svůj život dobře. V její životní službě jsme viděli, jak věrně miluje tradici, ale jak se současně velmi intenzivně věnuje i pokroku. Viděli jsme lásku a obdiv a to byla značka její vlády. Každý člen mé rodiny může dosvědčit, že spojovala tyto vlastnosti s vřelostí, humorem a neomylnou schopností vidět v lidech vždy to nejlepší,“ uvedl Karel.

  A vůbec poslední slova projevu adresoval přímo královně.

  „Mojí milované mamince: Vydala ses na cestu, aby ses připojila k tatínkovi. Chci ti říct: Děkuji za tvou lásku, oddanost a za všechno, co jsi pro naši rodinu udělala. Doufám, že ti andělé budou zpívat na tvou počest,“ uzavřel král dojemně.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

  Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

  Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

  Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

  Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

  Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz